Nedáva prepitné: Šéf Facebooku Mark Zuckerberg má na konte milióny a svoju ženu Priscillu Chanovú i malú dcérku zahŕňa pozornosťou, zbytočne však neutráca.

Utrácanie pod prísnym dozorom: Držgroš dokáže vzťah poriadne znepríjemniť

Hranica medzi lakomstvom a šetrnosťou je tenká, obe vlastnosti však znepríjemnia partnerský vzťah.

Lakomstvo je podľa kresťanskej tradície jedným zo siedmich smrteľných hriechov. Dokáže otriasť nejedným partnerským vzťahom. Veď koho by neotrávil život s človekom, ktorý - aj keď netrie biedu - obracia v rukách každý cent? U nás sú to stále zväčša muži, ktorí prinášajú do rodinného rozpočtu viac peňazí. No a niektorí majú pocit, že musia mať manželkino utrácanie pod dozorom.

Žobroniť o každé euro na nákup jedla či oblečenia pre deti a denne odovzdávať účtenky nie je žiadna slasť. Držgroš v byte neustále kontroluje zapnuté svetlo, sleduje každé otočenie vodovodným kohútikom. Niekedy však dôveru a lásku naštrbí už len to, že váš milovaný si ochotne nechá zaplatiť nielen od vás, ale i od svojich priateľov. Hanba, partnerovo lakomstvo a pocit využívania rozhodne nie sú dobrým základom pre vzťah.

Lakomosť nie je šetrnosť

Najradšej majú spoločenské akcie, ktoré ich nič nestoja. Odoprú si kino, lebo sťahovanie filmov z internetu je lacnejšie, pre istotu pri sebe nenosia peniaze, len platobnú kartu, takže sa vždy nájde dobrák, čo za nich zaplatí účet tam, kde treba hotovosť. Poznajú finty, ako najlepšie ušetriť, aj keď neraz za cenu malého podvodu. Ovplyvnila týchto ľudí rodičovská výchova k šetrnosti alebo sú len prehnane opatrní v ťažkých časoch?

„Hranica medzi lakomstvom a šetrnosťou je tenká a niekedy si ich ľudia zamieňajú,“ upozorňuje psychológ a psychoterapeut Ľudovít Dobšovič. Rozdiel medzi nimi odborník vidí hlavne v schopnosti reálne posúdiť vlastné potreby a podľa toho sa aj zabezpečovať financiami alebo vecami. „Navyše, lakomosť je spojená s nerozpoznaným strachom alebo úzkosťou a signalizuje nezrelú osobnosť. Šetrný človek neberie a nemíňa viac, než reálne treba. Lakomý človek míňa čo najmenej, má tendenciu skôr hromadiť a veľmi ťažko púšťa peniaze z ruky,“ objasňuje Ľudovít Dobšovič.

Samozrejme, každý má hranice potrieb posunuté inak. Najčastejšie vyplývajú z finančných možností, ale aj z rôznych rodinných okolností. Inak bude narábať s peniazmi rodina s piatimi deťmi a matkou na materskej dovolenke, iné veci si môžu dopriať manželia, ktorí sa starajú o jedno dieťa a nemajú na krku hypotéku. „Šetrnosť alebo lakomosť sa prejavia až vo vzťahu s inými ľuďmi, ktorí sú im vystavení,“ dodáva psychoterapeut.

Dokazujú svoju moc

Niektorí muži šetria všeobecne a nedoprajú ani sebe. „Často musím manžela celé týždne prehovárať, aby si kúpil nové tričko alebo vymenil zodraté nohavice za nové. A pritom si to môže dovoliť,“ povzdychne si Oľga. Jednoducho - jej muž stále odkladá peniaze na horšie časy, čo keď bude treba opraviť strechu na dome alebo sa pokazí auto?

Horšie sú na tom partnerky, ktorých polovičky šetria viac na svojich blízkych. „Sebe platí drahé fitnescentrum, kúpi si vysnívanú značku auta aj značkové oblečenie, obeduje v reštauráciách, ktoré neponúkajú menu za 3,50 eura. Ale keď chcem kúpiť deťom oblečenie alebo im zaplatiť športový krúžok či detský tábor, prevracia očami a neustále musím každý nákup donekonečna obhajovať,“ sťažuje sa Lucia, mama troch detí, ktorá pracuje na skrátený úväzok, aby sa o ne mohla starať. Zaneprázdnenému manželovi to síce vyhovuje, ale neustále jej dáva pocítiť, že hlavne on je živiteľ rodiny.

Lakomec Cruise: Jeho exmanželka Katie Holmesová to s hrdinom filmu Mission: Impossible nemala nikdy ľahké, po rozvode dostala na dcéru Suri z jeho obrovského majetku len nepatrnú časť.FOTO: profimedia.sk

„Ak niekto sebe dopraje, no manželke či deťom nie, nehovoril by som o jeho šetrnosti alebo lakomosti, ale o sebeckom správaní, navyše podfarbenom pocitom moci - chce rozhodovať o tom, čo a koľko potrebujú ľudia okolo neho,“ vysvetľuje odborník. Ale pozor! V nejednom prípade sú obavy muža opodstatnené. Jeho reakcia môže odrážať manželkino nekontrolovateľné míňanie. „Muž v takom prípade nevie nijako dosiahnuť, aby sa uskromnila. Vtedy zoberie financie do vlastných rúk a začne rozhodovať a prideľovať jej peniaze. Nazvať takého muža lakomým alebo šetrným je teda nepresné, skôr chráni seba pred stresom a neúctou zo strany partnerky,“ dodáva psychológ.

Trápenie na materskej

Niektorí muži svojou lakomosťou znepríjemnia polovičkám najmä obdobie materskej dovolenky, keď je rodina odkázaná len na jeden príjem. „Držgroši“ zle znášajú, že musia financovať celú domácnosť a neuvedomujú si, že žena sa stará aj o ich dieťa a domácnosť. Čo sa s tým dá robiť? „Ak sa takto muž správa, je to prejav jeho neúcty k manželke. Koľko stojí uvarenie obeda? Pranie bielizne? Upratanie bytu? Umytie riadu? To všetko a ešte mnohé ďalšie sú ,zárobky‘ manželky na materskej. Hovoriť, že všetko financuje, je nepresné, nekritické a nezodpovedné. Oženil sa, rozhodol sa mať s ňou dieťa, a teda sa oprávnene očakáva, ze počas materskej dovolenky rodinu zabezpečí. Žena s ním bude spolupracovať v tom zmysle, že sa postará o domácnosť,“ hovorí Ľudovít Dobšovič.

To však neznamená, že dámy majú svoje postavenie matky zneužívať. „Stretávam sa aj s takým prístupom ženy, ktorá sa ,zakrýva‘ starostlivosťou o dieťa, chce zotrvať na materskej dovolenke aj nad zákonný rámec a vyžaduje od manžela, aby v ,mene lásky k nej a dieťaťu‘ všetko zabezpečoval,“ pripomína psychológ.

Neveria si

Veľmi rád zabudne na partnerkin sviatok, darčeky pre deti financuje tiež len žena. V spoločnosti si rád nechá zaplatiť a vyhýba sa situáciám, v ktorých by mal vyťahovať peňaženku. Smutné je, že často sa takto správajú práve tí, ktorí zďaleka nemajú hlboko do vrecka. Pokojne si nechajú platiť aj od tých, ktorí počítajú do výplaty každé euro.

„Malá kopa pýta viac - hovorí slovenské porekadlo. Ak niekto má veľa a chce ešte viac, skôr to signalizuje vnútornú nenasýtenosť. Párkrát som mal v terapii takýchto mužov a všetci mali nenasýtené vzťahy, necítili sa milovaní ani neverili, že ich žena skutočne ľúbi, nie iba pre majetok. Je to ako kliatba na týchto mužoch a jej korene siahajú niekde do detstva. Možno súvisia s prístupom otca a matky k nemu a s tým, aký vzťah mali jeho rodičia, v čom vyrastal, aké scenáre mu rodičia výchovou do života vpísali,“ objasňuje Ľudovít Dobšovič.

Vianočné tipy na darček