Nekonečný: Muži často majú traumu zo „sekundového sexu“. Ale aj príliš dlhé milovanie má svoje nástrahy.

Utrpenie v posteli: Dlhotrvajúci sex vám môže zničiť vzťah

Akt lásky nemusí znamenať len zopár vášnivých chvíľ. Čo však v prípade, ak sa milovanie pretiahne do niekoľkohodinového zážitku?

Užsi?! Otázka, ktorú nechce počuť v posteli žiadny chlap. Ak ho však premôže vzrušenie, únava alebo k rýchlemu vyvrcholeniu pomôže alkohol, je možné, že príde na túto obávanú situáciu. Niekedy ešte väčšou traumou než „sekundový sex“ môže byť nekonečne dlhé milovanie.

Dôležitá psychika

Každé ľudské telo je iné. Najviac sa táto veta hodí pri definovaní prežívania pohlavného styku. Každého, bez ohľadu na pohlavie, vzrušujú rozdielne veci a rovnako čas, ktorý potrebujú ľudia na vyvrcholenie, je iný. Je všeobecne známe, že žena prežíva pohlavný akt citlivejšie. Podľa štúdií má orgán rozkoše, klitoris, až osemtisíc nervových zakončení, čo je o polovicu viac, ako má mužský penis. Je však pevne prepojený so ženskou psychikou.

S tým prichádzajú rôzne potreby, napríklad v dĺžke trvania sexuálneho aktu.

„Potrebujem pol hodiny intenzívneho dráždenia, aby som sa dostatočne vzrušila a mohla dosiahnuť orgazmus. To je však len začiatok dlhej príjemnej cesty, ktorú musím absolvovať, aby som prežila ten povestný vstup do neba rozkoše,“ zveruje sa Ivana (28), ktorá si už niekoľko rokov užíva milovanie so stálym partnerom. Nie vždy to tak bolo. „Počas randenia a hľadania toho správneho partnera som zažila všeličo. Aj niekoľkosekundové predstavenia, počas ktorých som sa nedokázala ani uvoľniť, ale aj dlhé maratóny, z ktorých som sa niekoľko hodín dostávala,“ dodáva. Platí teda - zlatá stredná cesta?

Ani tak, ani tak

„Záleží na situácii, partnerovi, psychickom rozpoložení. Na tom, či sa milujeme cez deň, v noci, v domácom prostredí, alebo prvýkrát na novom mieste. Dôležité je aj to, či mám veľa práce a tlačia ma termíny. Alebo dokonca, či práve nedoprala práčka,“ hovorí Ľudmila (37), pre ktorú je dnes dlhý sex skôr traumou. „Bohužiaľ, som zamestnaná vyťažená žena a na trojhodinové čísla v posteli už nemám čas ako kedysi zamladi,“ dodáva. Jej partner neoponuje, prispôsobil sa rýchlemu životnému štýlu, ktorý im do sexu výrazne zasahuje. Pri otázke, ako by sa cítila, keby ju partner zrazu požiadal o celú noc vášne, sa začala smiať. „A do práce ráno kto vstane?“ pýta sa uštipačne. Podľa odborníkov na takomto prístupe nie je nič zlé. „Ak vznikne konsenzus medzi partnermi a dohodnú sa, že im pár minút spoločných sexuálnych chvíľ stačí, je to v podstate v poriadku. Horšie je, ak sa musí jeden z partnerov prispôsobiť. Časom sa prehlbuje niečo nevypovedané a v tejto sfére to môže byť pre vzťah obzvlášť nebezpečné,“ tvrdia psychológovia.

Nekonečný príbeh

Ak sa partneri ešte nepoznajú a nevedia vycítiť, kedy radšej milovanie ukončiť, ako zbytočne predlžovať, môžu nastať trápne momenty. „Mala som raz milenca, s ktorým sme dosť popíjali víno a potom sme sa milovali aj štyri hodiny. Stále bol vzrušený a bavilo ho to. Prvé dni som bola uchvátená. Nový chlap, nové techniky, niekoľko orgazmov. Ale aj ten najlepší film sa časom zunuje,“ spomína Ivana. S milencom sa stretávali čoraz častejšie a štvorhodinový sex každú druhú noc ju vyčerpával „Bolo toho priveľa, bohužiaľ, časom som začala predstierať orgazmus, aby to už ukončil aj on a mohli sme pokojne zaspať.“ To bol začiatok konca. Dlhý pohlavný styk skutočne telo vyčerpáva. Ak zo ženy opadne vzrušenie, vnútro pošvy vyschne a pohlavný styk je skôr utrpenie ako potešenie.

Je to o pozornosti

Samozrejme, veľa záleží na chlapoch. „Teraz je to už lepšie, vydržím dlhšie a dokážem vnímať partnerku. Ako vzdychá, intenzitu prejavov jej vzrušenia a spoločne sa vieme dostať k orgazmu. Boli však aj chvíle, keď ma bývalá frajerka prezývala rýchlik,“ smeje sa Michal (31). Na druhej strane tak, ako to môže byť miestami už fyzicky nepríjemné pre ženy, dlhý pohlavný styk môže spôsobiť nepríjemnosti aj mužom. Penis je čoraz citlivejší, sčervenie a ak sa k tomu pridruží partnerkino vyschnutie, môže to byť priam utrpenie, zhodujú sa naši mužskí respondenti. „Nie je to len o penise. Celkovo byť vzrušený a v opojení rozkoše je vyčerpávajúce. Pobolievajú kríže, dochádza dych, myšlienky začnú utekať,“ hovorí Patrik (41). Počas svojho života vystriedal niekoľko partneriek a priznáva, že každej sa páčilo niečo iné. „Boli také, ktoré nemali sex často, pretože nemali stáleho partnera. Tým stačilo aj pár minút dravejšieho prístupu, ktorý som striedal s nežnosťou, a cítil som príjemné uspokojenie, po ktoré si ku mne prišli,“ dodáva a v očiach sa mu mihne chlapská hrdosť. „Ale, samozrejme, mám zážitky so ženami, ktoré pri mne vrchol nedosiahli a po dvoch hodinách intenzívneho snaženia sa to pretavilo do trápnej chvíľky, po ktorej sme zostali ticho ležať neuspokojení v posteli. Keď chýba chémia, nedá sa nič robiť,“ priznáva.

Sexuálny apetít nie je ovplyvnený len pohlavím, ale i vekom, náladou a fyzickou zdatnosťou. Odborníci, ale i naši respondenti sa zhodujú na tom, že ak predlžovanie pohlavného aktu spôsobuje aspoň jednému z partnerov nepríjemnosti, je lepšie ukončiť to bez vyvrcholenia, oddýchnuť si a skúsiť to inokedy znova.

  • bed
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].

Vianočné tipy na darček