Už aj Boh a bezdomovci prijímajú platby mobilom.

Už aj Boh a bezdomovci prijímajú platby mobilom

Ako len toto prežijú slovenskí veľkopodnikatelia zvyknutí vláčiť milióny eur v igelitkách, aby robili biznis “v súlade so zákonom”? Švédsko pre nich musí byť nočnou morou.

Každý to pozná – blíži sa autobus a človek zúfalo hľadá po vreckách mince, aby si kúpil lístok. Napokon však nájde len bankovku a ak nechce byť čiernym pasažierom, môže svojmu spoju akurát zamávať a ísť sa doprosovať do najbližšieho obchodu, aby mu neochotná predavačka rozmenila drobné. Vo Švédsku sa to nemôže stať. Autobusy ani automaty s lístkami už roky neprijímajú žiadnu hotovosť a prekvapivo bez hotovostných peňazí fungujú dokonca aj mnohé banky! Severská krajina je svetovým lídrom v používaní mobilných aplikácií a kariet na platenie.

Milodary už necinkajú

Vo švédskom kostole sa končí bohoslužba a na svetelnej tabuli sa objaví veľké telefónne číslo. Veriaci už vedia, že ak chcú niečo prispieť na miestnu farnosť, môžu tak urobiť cez aplikáciu vo svojom mobile práve na uvedené číslo. Niektoré švédske kostoly uvádzajú, že hotovosť už tvorí menej ako 15 percent všetkých milodarov.

Rovnako elektronicky fungujú aj švédski bezdomovci. Akokoľvek bizarne to môže znieť, ak si chcú niečo na ulici zarobiť formou predaja bezdomoveckého časopisu, alebo len tak vyžobrať, musia mať smartfón a v ňom platobnú aplikáciu. Nikto im už do klobúka žiadnu mincu nehodí, pretože Švédi ich jednoducho nemajú. Za posledných desať rokov klesol počet mincí a bankoviek v obehu o takmer polovicu a v roku 2015 sa nimi uhradili len dve percentá všetkých platieb vo Švédsku.

Krajina bez peňazí

“Peniaze v hotovosti už nepoužívam,” hovorí 26-ročná Louise Herikssonová pre denník The Guardian. “Skrátka ich nepotrebujete. Obchody ich nechcú, mnohé banky ich dokonca ani nedržia. Aj čokoládu, či noviny si kúpite kartou alebo mobilom.” Miestni experti odhadujú, že Švédsko úplne opustí používanie hotovosti do piatich rokov.

V krajine sú na platby veľmi populárne rôzne mobilné aplikácie v smartfónoch. Takmer polovica celej švédskej populácie používa aplikáciu Swish, ktorú vytvorili miestne banky. Je veľmi jednoduchá, platba prebehe v reálnom čase a mnohí ľudia si už medzi sebou peniaze inak ani neposielajú.

Pouliční predavači, či bezdomovci zasa radi využívajú aplikáciu iZettle. Potrebujú k nej len mobil a mini kartovú čítačku. Mnohí predavači hot-dogov, kávy, či kvetín si pochvaľujú, že im vďaka tomu stúpli tržby o tretinu.

Pri takejto realite už nikoho neprekvapí, že až 900 bankových pobočiek po celej krajine vôbec nedrží hotovostné peniaze a v mnohých menších mestách už nenájdete ani jeden bankomat. Život bez hotovosti je celosvetovým trendom a zrejme sa čoraz viac bude presadzovať aj na Slovensku. Zatiaľ čo v roku 2010 tvorili svetové bezhotovostné tranzakcie len 60 miliárd dolárov, v minulom roku to už bolo 617 miliárd. Slovenskí oligarchovia zvyknutí na “svet cashu” sa zrejme budú musieť postupne stiahnuť niekam do rozvojových krajín… a nikomu nebudú chýbať.

  • em
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].

Vianočné tipy na darček