Už onedlho by sme vraj mohli dešifrovať zložitý komunikačný systém delfínov. A hodiť s nimi reč

Zrejme sa s nimi o zmysle života ešte neporozprávame, ale už o štyri roky by sme vraj mohli porozumieť reči delfínov. Aspoň to tvrdia švédski vedci, ktorí chcú využiť moderné technológie umelej inteligencie na dekódovanie mľaskania a pískania týchto vodných cicavcov.

Tieto zvuky sú zrejme základnými prvkami komplexného dorozumievacieho systému delfínov. Niektorí odborníci dokonca hovoria o reči podobnej ľudskej.

Umelá inteligencia

Základom projektu je technológia švédskej startupovej firmy Gavagai AB. Príslušný softvér dokáže analyzovať a spracovať záznamy asi v štyridsiatich ľudských jazykoch. Na základe týchto analýz počítače dokážu robiť niektoré úkony bez dodatočného programovania. Napríklad rýchlejšie doručiť tovar alebo navrhnúť automatické odpovede na požiadavky.

Jussi Karlgren: Švédsky vedec verí, že umelá inteligencia nám pomôže pri dešifrovaní reči delfínov.
Jussi Karlgren: Švédsky vedec verí, že umelá inteligencia nám pomôže pri dešifrovaní reči delfínov.
Archív

Čítajte tiež

Táto forma umelej inteligencie je zaujímavá najmä pre firmy, ktorým dokáže urýchliť a zefektívniť prácu. Teraz sa však o technológiu Gavagai AB začínajú zaujímať aj výskumníci zo štokholmského Kráľovského inštitútu technológií. Vidia v nej potenciál na prelomový objav - dešifrovanie reči delfínov. „Verím, že sa nám pomocou technológií umelej inteligencie podarí pochopiť delfíny,“ povedal pre server bloomberg profesor jazykových technológií na inštitúte a spoluzakladateľ spoločnosti Gavagai AB Jussi Karlgren.

„Vieme, že delfíny majú komplexný komunikačný systém, ale nevieme, o čom sa rozprávajú.“ Celý projekt by ma trvať štyri roky a jeho autori sú optimisti. Nové metódy nahrávania dokážu zozbierať viac informácií o obľúbených cicavcoch. Predmetom výskumu budú delfíny skákavé žijúce v námornej prírodnej rezervácii južne od Štokholmu.

Povzbudenia a nástrahy

Takže o zopár rokov sa budeme môcť porozprávať s týmito morskými tvormi? Asi by bolo príliš odvážne tvrdiť niečo podobné. O reči delfínov máme totiž stále veľmi chabé poznatky.

Uvravené?: Vraj čoskoro porozumieme reči delfínov
Uvravené?: Vraj čoskoro porozumieme reči delfínov
profimedia.sk

Z času na čas sa síce objavia „prelomové objavy“ v tejto oblasti, ale spravidla ruka v ruke s nimi prichádza spochybňovanie. Naposledy vlani na jeseň obehla svet správa o výskume ruských vedcov.

Tí tvrdili, že zaznamenali konverzáciu medzi delfínmi skákavými žijúcimi v zajatí v Čiernom mori. Jaša a Jana, ako sa delfíny volajú, údajne dokázali komunikovať pomocou pískania a mľaskania, a to dokonca spôsobom, ako komunikujú ľudia. „V podstate ich konverzácia pripomína našu,“ citoval Daily Telegraph vedúceho výskumu Vjačeslava Rjabova. Ako vedec dodal, na základe meraní zistili, že zvukové signály, ktoré vysielali delfíny, sa navzájom líšili vo viacerých parametroch a dá sa o nich hovoriť ako fonémach či slovách jazyka delfínov. Výskumníci objavili aj ďalšiu zvláštnosť. Roztomilé zvieratá sú síce utárané, ale aj mimoriadne ohľaduplné a neskáču si navzájom do reči. „Analýza početných zvukových signálov v našich experimentoch odhalila, že delfíny produkujú zvuky striedavo a navzájom sa neprerušujú,“ tvrdí Rjabov.

„Máme preto dôvod domnievať sa, že zvieratá najprv vypočujú prichádzajúce zvukové signály, až potom produkujú svoje.“ Viacerí Rjabovovi kolegovia pomerne rýchlo schladili eufóriu z objavu. V prvom rade spochybnili spôsoby monitorovania Jašu a Jany a zaznamenávania zvukov, ktoré vyprodukovali. Tiež pripomenuli, že striedavé vydávanie zvukov nie je v živočíšnej ríši až také výnimočné, a zaznamenali ho u viacerých druhov. Ďalší odborníci upozornili, že delfíny v zajatí sa správajú inak ako tie, ktoré žijú vo voľnej prírode.

  • rb
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].