Úžasné foto: NASA slávi 50. výročie vstupu človeka do otvorého vesmíru

Pred päťdesiatimi rokmi sa stal astronaut Edward Higgins White prvým Američanom, ktorý vstúpil do otvoreného vesmíru. Odvtedy NASA poslala na kozmickú prechádzku členov posádok letov Gemini, Apollo, Skylab, Space Shuttle a ISS.

Písal sa 3. jún 1965. Z Mysu Canaveral vyštartovala posádka Gemini 4 s veliteľom Jamesom McDivittom a pilotom Edwardom Whiteom. Hlavný cieľ misie – výstup do otvoreného vesmíru.

Podarilo sa a 35-ročný White si pobyt v kozme užíval 20 minút. „Je to môj najúžasnejší zážitok. Niečo ohromné,“ opísal historický okamih. „Idem späť. Pre mňa to bol zasa najsmutnejší zážitok,“ zavtipkoval si jeho kolega McDivitt.

Ed White sa vznáša v kozme. Foto: profimedia.sk

Odvtedy sa stali vesmírne výlety, známe pod skratkou EVA (extravehicular activity – aktivita kozmonautov mimo kozmickej lode), súčasťou programov NASA. Absolvovali ich členovia posádok Gemini, Apollo, Skylab, Space Shuttle a ISS.

Astronauti preskúmali mesačný povrch, uskutočnili 82 vesmírnych prechádzok a 187 výstupov do vesmíru. Čísla pritom nezahŕňajú aktivitu kozmonautov na Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS.

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír vyvíja stále modernejšie skafandre na putovanie do čoraz vzdialenejších miest od rakety.

Výlety do otvoreného kozmu sú len prípravou na oveľa odvážnejšiu misiu, ktorú by NASA rada uskutočnila do roku 2030 - poslať astronautov na Mars.

Pozrite si úžasné fotografie vesmírnych prechádzok.

Vianočné tipy na darček