Vášnivý bozk: V niektorých krajinách je na verejnosti zakázaný.

V cudzine sa vyplatí nedráždiť: Bozk na verejnosti vás môže vyjsť draho

Vylihovanie na pláži v úsporných bikinách alebo hore bez, prechádzky ruka v ruke, objímanie a bozkávanie na verejnosti, okaté flirtovanie s miestnymi mužmi, hlučné večierky na pláži štedro dotované alkoholom. V našich končinách nevinné aktivity, v cudzine príčiny vážnych problémov s domácimi aj s úradmi.

Pred cestou do cudziny preto dobre zvážte, kde sa chystáte, aké tam panujú pomery a zvyklosti, čo káže zákon a ktoré náboženstvo dominuje. Vyhnete sa možným nezhodám s miestnymi, opletačkám s políciou, mastnej pokute, či dokonca pobytu za mrežami, čo vám môže skomplikovať návrat do vlasti.

Plavky i bozk ako provokácia

Vo všeobecnosti platí, že pri cestách do zahraničia sa treba správať primerane zvyklostiam danej krajiny a rešpektovať miestne zákazy a obyčaje. Na mnohých miestach platia prísne pravidlá správania na pláži, no dôstojne treba vystupovať aj vo vyhľadávaných turistických lokalitách, na historických námestiach a v starobylých uličkách, v moderných štvrtiach bohatých miest či pri návšteve kultúrnych pamiatok. V mnohých destináciách sa nevypláca odbehnúť si z pláže do mesta v plavkách s cieľom naobedovať sa alebo nakúpiť.

Špecifické pravidlá nezriedka platia aj v hoteloch vyššej kategórie, kde vás napríklad nemusia pustiť do reštaurácie v plavkách a pri večeri budú u pánov vyžadovať dlhé nohavice. Špecifickou skupinou sú moslimské krajiny. V týchto končinách sa odporúča nosiť odev zakrývajúci kolená a plecia, teda žiadne superkrátke nohavice odhaľujúce značnú časť sexi pozadia, dráždivé minisukne a šaty z priehľadných látok či tielka a blúzky odkrývajúce dekolt.

Platí to najmä pri návšteve náboženských objektov a významných pamiatok, ale aj pri potulkách mestom. Pri vstupe do mešity musia mať ženy pokrývku hlavy a všetci sa musia vyzuť z topánok. Opatrný treba byť i pri prejavoch náklonnosti - vášnivé objatia a bozky či romantické túlenie na verejnosti môžu vyvolať nevôľu a pohoršenie domácich, ktorí vám to dajú rázne najavo. V krajnom prípade vás to môže stáť pokutu a opletačky s úradmi.

Moslimské krajiny

Medzi obľúbené destinácie našincov, kde dominuje islam, patrí Egypt, Turecko a donedávna i Tunisko. Vo všetkých moslimských krajinách pre vystupovanie na verejnosti platia prísnejšie pravidlá, a to vrátane oblečenia, partnerského spolužitia či prípadného flirtovania s domácimi. „Pri pohybe mimo letovísk treba mať na zreteli, že egyptská spoločnosť je konzervatívna. Preto treba voliť vhodné oblečenie a obmedziť prejavy náklonnosti medzi mužom a ženou,“ upozorňuje ministerstvo zahraničných vecí.

Pripomína, že spoločnosť je netolerantná k akýmkoľvek aktivitám spojeným s komunitou lesbičiek, gayov, bisexuálov a transsexuálov. Verejné prejavy náklonnosti medzi pármi rovnakého pohlavia sú neprípustné. Ministerstvo upozorňuje, že zvlášť opatrný treba byť v Egypte aj pri nosení obuvi. „Ukázať Egypťanovi podošvu svojej topánky, hoci aj náhodne, sa považuje za veľkú urážku.“ Vážne obmedzenia platia pre kúpu a pitie alkoholu na verejnosti. „Egypt je moslimská krajina, nákup a konzumácia alkoholu je preto možná iba v baroch a reštauráciách v letoviskách alebo vo väčších mestách. Voľný predaj je dostupný v špeciálnych obchodoch,“ upozorňuje ministerský úrad.

V Tunisku je situácia vzhľadom na posledné udalosti ešte vážnejšia. Po júnovom teroristickom útoku na hotelovú pláž v meste Sousse, pri ktorom útočník ozbrojený kalašnikovom a granátmi zabil takmer štyri desiatky ľudí, hrozia podľa Veľkej Británie ďalšie. Ak sa do Tuniska predsa len vyberiete, treba zachovávať maximálnu ostražitosť, vyhýbať sa demonštráciám a väčším zhromaždeniam, nerobiť fakultatívne výlety mimo turistických centier ani nepodnikať cesty do prihraničných oblastí s Líbyou a Alžírskom. Netreba na seba pútať pozornosť ani nevhodnými prejavmi vzájomných sympatií a dráždivým oblečením.

V prípade Spojených arabských emirátov je dôležité dodržiavať islamské náboženské zvyky a tradície v správaní i obliekaní. „Je zakázané fotografovať vojenské a strategicky dôležité objekty,“ upozorňuje rezort diplomacie. Ak sa aj zdržiavate vo svojom hoteli a idete na večeru alebo do baru, zvoľte namiesto plaviek ľahké šaty alebo sa zaviňte do šatky. V Dubaji je prísne zakázané akékoľvek obnažovanie, tanec, hlasná hudba, bozky či držanie za ruky na verejnosti. V prípade nerešpektovania zákazu vám hrozí mastná pokuta, ba aj väzenie.

Zákazy platia aj v Európe

Každý rok sa zvyšuje počet Slovákov, ktorí vycestujú do zahraničia. V súčasnosti sa vydá do cudziny zhruba pätina z päť a pol milióna našincov. Približne šesťstotisíc Slovákov využíva služby cestovných kancelárií, zvyšok cestuje individuálne. Značná časť cestuje po starom kontinente, kde sa však treba mať tiež na pozore. Platí to najmä v prípade, že sa nezdržiavate v tradičných dovolenkových letoviskách. Cestovné kancelárie odporúčajú naštudovať si pred odjazdom do cudziny podmienky pobytu, keďže rôzne zákazy a príkazy sa v jednotlivých krajinách menia rok čo rok.

Ani taká krajina, ako je Francúzsko, nestrpí nemiestnych turistov. Parížska polícia napríklad vydala vyhlásenie, ktoré zakazuje odhaľovanie na verejných miestach. Aj pri Seine, kde možno oddychovať na malých plážach s pieskom, ležadlami a so slnečníkmi, by ste mali byť oblečení v súlade s dobrými mravmi spoločnosti. Inak hrozí pokuta od 38 eur do 3 750 eur - to v prípade, ak sa potvrdí pokus o sexuálne obťažovanie. Oblečenie odhaľujúce intímne partie vrátane pŕs môže byť podľa tamojšieho právneho poriadku dokonca potrestané odňatím slobody na jeden rok.

Draho vás môže vyjsť aj milovanie v mestskom parku či „zabudnutej“ uličke. Ak vás vo Francúzsku prichytia pri vášnivých milostných hrách na verejných priestranstvách, hrozí vám pokuta 15-tisíc eur a jednoročné väzenie. Taliansko uvádza sankciu tristo eur a dvojročnú basu, v Španielsku vás môže vyjsť až na niekoľko desiatok tisíc eur. Gréci vás môžu za sex na verejnosti poslať za mreže na dva roky, Portugalci sú o čosi tolerantnejší - naparia vám iba jeden rok. Ak sa napriek tomu rozhodnete riskovať, aspoň sa dobre schovajte. Preukázanú snahu ukryť sa pred zrakmi verejnosti môžu súdy zobrať ako poľahčujúcu okolnosť.

Pokuta za bozk

O značnú časť dovolenkového vreckového však môžete prísť aj pre menšie „výstrelky“, ako je milovanie na verejnosti. Príkladom je nábožensky založené Taliansko, kde môžete dostať pokutu už za obyčajný bozk - starosta mesta Eboli zakázal bozkávanie v autách pod hrozbou päťstoeurovej pokuty. V španielskej Barcelone zas miestnych poburuje, keď sa turisti promenádujú po slávnej ulici La Rambla či starobylej štvrti Barri Gótic v plavkách a vysedávajú sporo odetí v reštauráciách. Môže vás to stáť päťsto eur.

S obmedzeniami týkajúcimi sa dráždivého oblečenia treba počítať aj v najnavštevovanejšej zahraničnej destinácii našincov - Chorvátsku, kde každoročne smeruje zhruba tristotisíc Slovákov. Za neprimerané oblečenie tu hrozí pokuta od 150 eur. V prípade obnažovania môžete dopadnúť ešte horšie. V oblastiach nezvyknutých na turistov vám to môžu spočítať rovno pobúrení domáci.

Zákazom sa nevyhnete, ani keď sa vydáte do prudérnych Spojených štátov amerických. V niektorých štátoch sú napríklad problémom pánske slipové plavky. Zatiaľ čo niekde vás na základe ich nosenia priradia k homosexuálom, inde môžete zaplatiť pokutu.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].