Pláž ocenená modrou vlajkou: Patrí k hotelu Meliton a môžete sa tu venovať potápaniu, vodnému lyžovaniu, windsurfingu, kanoistike či plachteniu.

V raji Porto Carras: Grécke Chalkidiki sú ideálnou alternatívou Turecka

Ak si netrúfate s deťmi do Turecka, letoviská na Chalkidikách sú ideálnou náhradou.

Prekrásne pláže pripomínajúce Karibik, panenská príroda, atmosféra mytologických príbehov, množstvo športových aktivít a kvalitné hotelové služby pre rodiny s deťmi - to všetko čaká dovolenkárov na gréckom polostrove Chalkidiki.

Posledné roky sa najmä stredný výbežok bájneho Poseidonovho trojzubca, ako sa obrazne hovorí polostrovu Chalkidiki, zmenil na atraktívnu turistickú destináciu.

„V Sithonii vybudovali moderné hotelové komplexy, ktoré ponúkajú kvalitu štvorhviezdičkových a päťhviezdičkových hotelov so službami all inclusive, porovnateľnými s tými v Turecku,“ hovorí generálna riaditeľka CK Satur Eleonóra Fedorová. Ak teda hľadáte krásne, čisté a pokojné miesto na letnú rodinnú dovolenku, Chalkidiki sú výbornou voľbou.

Popoludnie: V malebnej historickej dedinke Parthenonas.
Popoludnie: V malebnej historickej dedinke Parthenonas.
Monika Mikulcová

Popoludnie: V malebnej historickej dedinke Parthenonas. Foto: Monika Mikulcová

Hlavne bezpečne

Situácia v cestovnom ruchu sa za posledný rok zmenila. Jednou z najväčších požiadaviek slovenských klientov je bezpečnosť. Napriek fámam, ktoré sa všeobecne o Grécku šíria, na väčšine tamojších ostrovov a polostrovov sa našinci nestretnú s utečencami.

„Chalkidiki sú vzdialené takmer štyristo kilometrov od ostrovov ako Lesbos. Nie sme pre nich atraktívni, volia si kratšiu cestu, ako sa dostať ďalej do Európy,“ opisuje Grigoris Tassios, prezident turistickej organizácie Chalkidík.

Každý z výbežkov Poseidonovho trojzubca ponúka iný svet. Najzápadnejšia Kassandra je známa rušným životom. Podľa gréckej mytológie v nej našli svoj domov obri a urobili si z nej základňu počas bojov s olympskými bohmi. Prostredná Sithonia vyniká bohatou zeleňou najmä olivových hájov a priezračným morom.

Miestne letoviská sú skôr tichšie a viac od seba vzdialené. Tretia časť trojzubca - polostrov Atos - je so svojimi dvadsiatimi kláštormi jediný mníšsky štát na svete. Odkedy sa vraj na polostrove zjavila Panna Mária, na jej príkaz nesmie na túto posvätnú pôdu vstúpiť žiadna žena. Toto privilégium majú len muži, ale na jeden deň získašpeciálne povolenie nanajvýš desať návštevníkov.

Na prechádzke: Romantické zákutia s kvetmi nájdete všade.
Na prechádzke: Romantické zákutia s kvetmi nájdete všade.
Monika Mikulcová

Na prechádzke: Romantické zákutia s kvetmi nájdete všade. Foto: Monika Mikulcová

Carrasovo impérium

V lete sa teplota vzduchu pohybuje okolo 30 stupňov, teplota vody má približne 27 stupňov. „Vlani navštívil polostrov Chalkidiki milión turistov - predovšetkým z Nemecka, Francúzska, ale i balkánskych krajín,“ spresňuje Grigoris Tassios a dodáva, že táto časť Grécka ponúka až päťdesiattisíc lôžok.

„Je to krásny polostrov, ktorý má tretinu pláží označených modrou vlajkou, nádhernú prírodu, kvalitné hotely so službami all inclusive,“ opisuje generálna riaditeľka CK Satur Eleonóra Fedorová.

Ak dávate prednosť bohatej zeleni, idylickým plážam a kvalitným službám pred rušným nočným životom, očarí vás komplex Porto Carras, ktorý v sedemdesiatych rokoch na Sithonii vybudoval lodný magnát Yannis Carras. „Najväčší hotelový komplex na severe Grécka sa rozprestiera pozdĺž piesočnej pláže, dlhej deväť kilometrov,“ približuje riaditeľka CK Satur.

Tvoria ho dva susediace päťhviezdičkové hotely - Sithonia a Meliton, ale aj golfové a futbalové ihrisko a množstvo ďalších atraktívnych miest na športové i kulinárske vyžitie. Transfer z letiska v Solúne do oboch hotelov trvá približne deväťdesiat minút. Ležia hneď pri mori, takže na udržiavanú pláž so slnečníkmi a ležadlami to máte pár krokov.

Veľkej obľube sa tešia spa zóny s bazénom s morskou vodou, vírivkami a inými špecialitami. Návštevníci sa môžu osviežiť vo viacerých baroch a na terasách, vychutnať si nákupy v obchodíkoch priamo v areáli hotelov.

Raj pre deti

Rodičia myslia predovšetkým na pohodlie a zábavu svojich ratolestí. V rezorte Porto Carras si prídu na svoje aj tí najmenší. Každý z hotelov má detský bazén a Sithonia aj tobogany. Samozrejmosťou sú detské ihriská s miniklubom. Oba hotely navyše ponúkajú vnútornú herňu, kde sa deti môžu skryť pred slnečnými lúčmi.

„Máme tam troch slovenských animátorov,“ pripomína Eleonóra Fedorová. Iste poteší aj informácia, že deti do dvanásť rokov majú ubytovanie v hoteloch zdarma.

Romantické zákutia

Ako v raji sa na výbežku Sithonia necítia len deti, ale aj dospelí. Idylickú atmosféru vytvára najmä tyrkysové more, biely, aj keď na niektorých miestach hrubší piesok, skaly najrozmanitejších tvarov, romantické zátoky a veľa zelene. Toto všetko si môžete vychutnať z plavieb po mori - lode z prístavu pri hoteli Meliton premávajú každú hodinu.

Do susedného mestečka Neos Marmaras, vzdialeného dva kilometre, vás odvezú za tri eurá. Rozhodne sa oplatí prenajať si auto a objavovať tie najkrajšie grécke pláže. Obľúbeným letoviskom je Sarti, pôvodne malá rybárska osada. Cez leto je plná turistov, ale kúsok ďalej sú čarovné malé pláže s väčším súkromím.

Smerom na sever od Sarti sa nachádza prekrásna pláž Orange so sochami vytesanými do skál - na jednej je slnko, z inej je zase morská panna. Na východnom konci oblasti Vourvourou je ďalšia vychýrená pláž - Karydi. Toto romantické miesto je vďaka jemnému piesku a čistej tyrkysovej vode s pozvoľným vstupom vhodné pre rodiny s deťmi.

Skutočný luxus

Chcete si dopriať skutočný luxus a pokoj? Ponúka ho päťhviezdičkový hotel Ikos Olivia, ktorý portál Tripadvisor vyhodnotil ako najlepší all inclusive hotel Európy - menu pripravujú šéfkuchári s michelinskou hviezdou. Moderný hotel sa nachádza v súkromnom zálive neďaleko mesta Nea Moudania na pobreží polostrova Sithonia.

Od letiska v Solúne je vzdialený šesťdesiat kilometrov. Hostia majú k dispozícii bezplatné nápoje, ležadlá a slnečníky na pláži. Z izieb sa môžu kochať výhľadom na more a hory.

Päťhviezdičkový hotel Ikos Olivia.
Päťhviezdičkový hotel Ikos Olivia.
Monika Mikulcová

Päťhviezdičkový hotel Ikos Olivia. Foto: Monika Mikulcová

Miesto duchov

Späť v čase vás vráti návšteva malebnej historickej dediny Parthenonas, vzdialenej od Neos Marmaras asi šesť kilometrov. Rozprestiera sa na kopci v nadmorskej výške 350 metrov.

Staré kamenné domy sú zväčša opustené, lebo keď lodný magnát začal budovať turistické letovisko Porto Carras, mnohí jej obyvatelia sa presunuli za prácou dolu k pobrežiu. Aj preto sa začalo Parthenonasu hovoriť miesto duchov.

Dnes je však situácia iná. Hneď pri vstupe návštevníka očaria miestne taverny a penzióny a hoci v dedine stále vládne pokoj, domy majú svojich majiteľov - zväčša cudzincov. Po kamenej ceste sa za pár minút dostanete na miesto s krásnym výhľadom na záliv Toroneos.