V second handoch nájdete nečakané poklady - navyše „za babku“

Predsudky o nakupovaní z druhej ruky a výhrady proti nemu u mnohých ľudí pretrvávajú, no časom sa tento druh nakupovania stal fenoménom.

Second handy už nenavštevujú iba finančne slabší, vyhľadávajú ich aj celebrity a majetnejší ľudia. Napokon, koľkokrát ste obdivovali šaty speváčky či herečky a pritom, ako priznala, má ich z druhej ruky? Čaru týchto obchodov podľahla Eva Mendesová, Gwen Stefaniová, Renée Zellwegerová alebo Nicole Richieová. A navštevujú ich nielen ženy, ale aj muži.

Eva Mendesová: Miluje čaro second handov.
Eva Mendesová: Miluje čaro second handov.
SHUTTERSTOCK

Cena aj módny kúsok potešia

Za pár eur v second hande zoženiete perfektný kúsok. A práve cena spolu so snahou ušetriť motivuje na nákup. Navyše nájdete veci, pri ktorých si budete istá, že v rovnakých nestretnete ďalšie ženy. Často získate niečo, čo sa vám zapáči, výnimočné a zaujímavé, hoci ste nemali v úmysle nakupovať. Nemusí to byť len oblečenie, obuv, ale aj rôzne doplnky, retro modely, bytový textil. Fakt je, že môžete nájsť veci, ktoré pred vami nikto nenosil, s visačkou a v pôvodnom balení. Spravidla sú to výpredajové kolekcie, o ktoré už obchody nemajú záujem. Ideálnym, efektívnym riešením sú second handy s oblečením pre deti. Veď tak rýchlo rastú.

Nakupujem, nakupuješ

Second handy sú výsledkom prebytku. Oblečenie väčšinou pochádza z cudziny zo zberní alebo z obchodov. Dezinfikuje sa síce, ale kým sa dostane do predajní, je niekde uložené a môže nepríjemne páchnuť. Je samozrejmé, že tovar pred nosením doma vyperiete. Veci môžu mať kaz alebo aj nie. Budete pátrať v záplave vecí, no iste nájdete ten svoj super kúsok. Dávajte pozor na financie, pretože je veľmi lákavé nakúpiť za málo peňazí veľa vecí. Doma zistíte, že ich ani toľko nepotrebujete.

Mahulena Bočanová: Ako sama hovorí, rada spája drahý model s odevom zo second handu.
Mahulena Bočanová: Ako sama hovorí, rada spája drahý model s odevom zo second handu.
profimedia

Plus a mínus

Mnohí milovníci second handov poukazujú na ich ekologický a recyklačný aspekt. Považujú za plus, že obnosené oblečenie už neobsahuje zvyšky chemikálií a farbív a jeho kvalita je overená praxou. O originalite ani nehovoriac. V súčasnosti existujú aj luxusné second handy, internetové a vintage obchody. Postupom času sa v nich zvyšujú ceny, takže treba dávať pozor. Ľahko sa môže stať, že kúsok kúpite v butiku ešte lacnejšie ako z druhej ruky. A naopak, niektoré second handy mávajú zľavy, a tak naozaj môžete peknú značkovú blúzku kúpiť za tri eurá.

Vianočné tipy na darček