VIDEO Fascinujúca galéria na morskom dne

Štrnásť metrov pod vodnou hladinou vyrástla unikátna výstava sôch.

Umenie môže mať mnoho tvárí a to, ktoré ponúka britský sochár Jason deCaires Taylor je až mrazivo sugestívne, kombinujúce nádheru morského prostredia s pochmúrnou realitou súčasného sveta.

internet

Prvá v Európe

Umelec už celé desaťročie umiestňuje svoje kamenné diela na morské dno, kde sa pred zrakmi potápačov odvíjajú rôzne príbehy, neraz súvisiace s aktuálnym dianím okolo nás. Len nedávno dokončil prvú rozsiahlu expozíciu v Európe, pri španielskom ostrove Lanzarote s názvom Museo Atlantico.

Štrnásť metrov pod hladinou Atlantického oceána na rozlohe 2500 štvorcových metrov rozložil viac než tri stovky sôch v životnej veľkosti. Výjavy pod hladinou priamo i nepriamo narážajú aj na utečeneckú krízu. Nájdeme tu napríklad najnovšiu sériu The Rubicon, kde 35 osôb kráča k veľkej stene s jediným priechodom. Mimochodom štyri metre vysoká a tridsať metrov dlhá stena váži celkom sto ton. Dielo zobrazuje smerovanie do neznáma a zároveň absurditu vytvárania nefunkčných bariér v prostredí prírody.

internet

Súsošie dvojice bez tváre fotografujúce sa pred člnom plným ľudí zas pripomína nedávne smutné udalosti. Autor však upozorňuje: „Táto práca nemá byť pamätníkom mnohých stratených životov," cituje portál mymodernmet.com deClairesa, "Je to predovšetkým pripomienka kolektívnej zodpovednosti našej, teraz už globálnej komunity."

internet

Státisíce návštevníkov

Podmorské výstavy Jasona deCaires Taylor sú umiestnené pri pobreží Grenady, Bahám, Cancúnu v Mexiku a štyria kamenní jazdci apokalypsy istý čas zdobili aj londýnsku Temžu. Výstavám dodáva neopakovateľné čaro samotný bohatý život pod vodou, sochy v priebehu času doslova menia svoju tvár. Samotný umelec hovorí: "Vo chvíli, keď sochy ponoríme pod hladinu, patria moru. To z nich tvorí nové obrazy. Žiadne ľudské dielo nedokáže prekonať fantastickú prácu prírody."

internet

Hoci na to aby sme si mohli naplno vychutnať výstavy britského umelca potrebujeme aspoň základné potápačské vybavenie a istú dávku odvahy, ročne ich navštívia státisíce milovníkov umenia.


  • peg
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].