VIDEO Je posledný obraz od Caravaggia na Slovensku?

Výtvarníčka a reštaurátorka Mária Bidelnicová je presvedčená, že držala v rukách posledné ukryté dielo svetoznámeho maliara.

Nedávno svet umenia šokovali dve odhalenia. Prvé, keď vo francúzskom meste Toulouse objavili na povale dielo barokového majstra Caravaggia v hodnote približne 120 miliónov eur. Druhé, keď následne odborníci prišli s tvrdením, že existuje ešte jeden neznámy Caravaggiov obraz.

A práve vďaka nemu sa možno teraz do hľadáčika svetových kunsthistorikov dostane aj Slovensko. Tajomnom opradená posledná maľba umelca je totiž možno ukrytá v našich depozitoch!

Premaľovaný

Pre týždenník PLUS 7 DNÍ to prezradila známa reštaurátorka Mária Bidelnicová. V roku 1998 reštaurovala obraz od talianskeho maliara Buriniho. Robila fyzikálno- chemické analýzy, keď sa jej pred očami objavil dovtedy skrytý skvost. Obraz s názvom Dávid s hlavou Goliáša bol premaľovaný!

Časť hrude a tváre vyzerala pôvodne inak. Maľba nie je podpísaná, o Buriniho autorstve hovoril len štítok na ráme. Slovenka je dnes presvedčená, že dielo pochádza od Caravaggia.

„Reštaurovanie prinavrátilo dielo do pôvodného stavu. Premaľby z neskoršieho obdobia boli odstránené. Originál portrétu Dávida zodpovedá podobou i maliarskym štýlom väčšine Caravaggiových obrazov,“ hovorí Mária Bidelnicová.

Caravaggiova tvorba sa od tvorby jeho spolupútnikov líšila. Je známe, že často vytváral dve verzie diel. Jedna verzia spomínaného obrazu visí v rímskej Gallerii Borghese. Literatúra uvádza, že o tri roky údajne vyhotovil druhú verziu obrazu. „Tá však doteraz nebola publikovaná a nevie sa, kde je,“ tvrdí slovenská odborníčka.

Pozrite si video, v ktorom Bidelnicová prišla na to, že by mohlo ísť o Caravaggia:

Neverili jej

Bidelnicová svoj objav pred osemnástimi rokmi ihneď konzultovala. No dočkala sa iba mávnutia rukou. „Už vtedy som to povedala kurátorovi a ten ma odbil, čo by vraj robil Caravaggio na Slovensku. Zaujímavý argument,“ smeje sa reštaurátorka. Isté je, že u nás špecialista výhradne na Caravaggia neexistuje.

Dielo Dávid s Goliášovou hlavou kúpila v roku 1967 Slovenská národná galéria. V jej vlastníctve bolo aj v čase, keď ho Bidelnicová reštaurovala. „Je to neskutočne kvalitná maľba. Niekto by sa tým mohol začať zaoberať. Sú tam maliarske predpoklady aj téma. Jedna verzia s týmto motívom sa ešte nenašla. Čo viac treba?

Je načase, aby opatrnosť išla bokom. V tomto prípade nejde o vymyslenú historku náhodne nájdeného umeleckého skvostu, ale o reštaurátorský objav skrytého obrazu s nepoznanou históriou,“ dodáva Mária Bidelnicová.

Presvedčená: Mária Bidelnicová urobila na diele všetok odborný výskum, aký je na Slovensku možný. Myslí si, že ide o Caravaggia. Foto: Karol Bustin

Kto je Mária Bidelnicová

Akademická maliarka Mária Bidelnicová je špičková odborníčka v oblasti reštaurovania a reštaurátorskej tvorby na Slovensku. Vyštudovala reštaurátorstvo na Vysokej škole výtvarných umení a následne aj na Instituto Centrale del Restauro v Ríme.

Ako reštaurátorka pôsobila v Slovenskej národnej galérii, kde obnovila množstvo diel starého aj súčasného umenia. Za najvzácnejší obraz na Slovensku sa doteraz považovala Svätá Katarína z roku 1625 od francúzskeho maliara Simona Voueta. Aj toto dielo reštaurovala Mária Bidelnicová napriek tomu, že o jeho obnovu prejavil záujem Louvre.