VIDEO Nezničte si chrbát a kĺby! Cvičiť treba najmä správne

V posilňovni si môžete privodiť bolesti chrbta a kĺbov. Poradíme vám, ako dodržať správnu techniku.

Poctivo cvičíte vo fitnescentre a nechápete, prečo vás bolia kĺby a chrbát? Fyzioterapeuti sa zhodujú, že ak nemáte správne držanie tela, celá snaha dopracovať sa k vysnívanej figúre je nanič.

„Nesmiete si myslieť, že čím väčšou hmotnosťou zaťažujete telo, tým ho budete mať krajšie. Opak je pravda. Svaly dokážete stimulovať a krásne vyformovať i vlastnou hmotnosťou. Je to oveľa lepšie, ako dvíhať sto kíl a pumpovať svaly,“ vysvetľuje fyzioterapeutka Eva Uhrínová.

Musia byť pravé uhly: Pri výpadoch je najčastejší problém členok. Potom chodia klienti do rehabilitačného centra s bolesťami kĺbov. Foto: Emil Vaško

Šokom to nejde

Najväčšiu chybu vidí v tom, že cvičenci nepripravia telo na záťaž. „Nevedia správne používať prístroje, každý je vhodný na iný sval alebo skupinu svalov, podľa toho, čo chcete precvičiť.

Umenie nie je cvičiť na prístrojoch, ale vedieť ich správne kombinovať a spraviť zostavu podľa toho, čo chcete docieliť. Každá nadmerná záťaž svalov bez strečingu a prípravy na cvičenie ich môže poškodiť. Sval si môžete natrhnúť, ale aj roztrhnúť.“

Napravený: Baška pri cvičení dohliada na správne držanie tela. Foto: Emil Vaško

Za ideálne cvičenie považuje fyzioterapeutka cvičenie s vlastnou hmotnosťou. Vtedy sa eliminujú nezdravé návyky a predchádzate zraneniam.

Inšpirujte sa videonávodom.

Ide to aj jednoduchšie

Podľa Evy Uhrínovej je účinné cvičenie aj obyčajná prechádzka. Netreba sa vraj hodiny potiť v telocvični. „Zlým cvičením si môžete ešte viac skrátiť svaly.

Presiľovaním a nesprávnym postojom dôjde k poškodeniu platničky, rôznym vertebrogénnym syndrómom, k svalovým dysbalanciám, poškodeniu kĺbov a väzov, ale aj k chybným patologickým zreťazeniam svalov či nesprávnemu držaniu tela,“ zhrnula zdravotné nástrahy neuváženého budovania svalov.


  • nk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].