Kontroverzná?: Yamuna si uvedomuje, že niektorí môžu nad metódou jej terapie krútiť hlavou. Odskúšala si ju na sebe a je presvedčená, že funguje.

VIDEO Šamanka z Prahy: Ženské traumy z minulosti lieči masážou vagíny

Yamuna používa na diagnostikovanie psychických problémov naozaj netradičnú metódu.

Pomyselne si rozdelím vagínu na hodinový ciferník, - aj takto opisuje špecifickú terapeutickú metódu Petra Yamuna Wolf z Prahy. Vyštudovala psychológiu, ale venuje sa alternatívnym metódam, ktoré pôsobia kontroverzne.

Yamuna zamerala svoju pozornosť na najchúlostivejšie problémy a najintímnejšie časti tela človeka. Podľa nej sa ženám niektoré traumy z minulosti ukladajú vo vagíne, niekedy aj v konečníku. Špeciálnou masážou týchto miest, ktorú nazýva mapovanie alebo terapia hlbokého dotyku, ľuďom prináša úľavu. Pre niekoho silná káva, pre iného účinná metóda.

Odborníčka na mušličku: V Anglicku si u jedného umelca dala urobiť odliatok vlastnej.
Odborníčka na mušličku: V Anglicku si u jedného umelca dala urobiť odliatok vlastnej.
Martin Domok

Odborníčka na mušličku: V Anglicku si u jedného umelca dala urobiť odliatok vlastnej. Foto: Martin Domok

Šamanka z Prahy

Pritiahnuté za vlasy? Yamuna nie je žiadna podozrivá zvrhlíčka. V pražskom byte nás privítala sympatická tridsiatnička oblečená do žiarivých farieb. O najintímnejších veciach hovorí otvorene, ale s citom a bez náznaku vulgárnosti. Má za sebou niekoľkoročné štúdium rôznych alternatívnych smerov. Venuje sa intuitívnej terapii, počas ktorej sa spája s emočným telom klienta.

Dozvieme sa aj to, že už viac ako päť rokov spolupracuje s indiánskym šamanom z Ekvádoru a naučila sa rôzne techniky, pomocou ktorých vie nahliadnuť do rôznych nadpozemských dimenzií. Aj koniec minulého roka strávila v tejto krajine Južnej Ameriky a zakúsila rozšírený stav vedomia, keď sa človek ocitá v priestore medzi životom a smrťou, komunikuje s duchovnými bytosťami a dostáva odpovede na svoje otázky.

„Stretla som sa aj s mŕtvym synom mojej sestry a mohla som sa s ním rozlúčiť. Videla som viaceré choré veci v našej ženskej línii. Dostala som informácie, čo môžem zmeniť a ako očistiť seba i svoju rodinu,“ priznáva.

Informácie z „iného sveta“ dostala aj v období, keď jej umierala mama. „Bolo to roku 2014 a pochopila som, že jej nemôžem pomôcť, lebo jej duša sa rozhodla odísť.“ To, čo však vzbudzuje asi najväčšiu pozornosť v praxi Petry Yamuny Wolf, je jej terapia hlbokým dotykom. Áno, hĺbka sa myslí doslovne.

Prstami vchádza do najintímnejších miest ľudského tela. Nie s cieľom vyvolať fyzickú rozkoš. Oživuje znecitlivené miesta, napráva pošramotené sebavedomie, odstraňuje stopy po traumách spojených so sexuálnym násilím.

VIDEO, v ktorom terapeutka popisuje metódu:

Uväznený strach

Iní by sa červenali, ale Yamuna hovorí aj o najintímnejších veciach prirodzene. Terapia, ktorú vykonáva, rozhodne nepatrí medzi štandardné. Odstraňuje rôzne energetické bloky svojich klientov na tých najchúlostivejších miestach.

„Ak človek dlhodobo trpí strachom, ovláda ho zvieračmi, a tým sa mu ukladá do sedacích svalov. Musím teda to napätie nejako odzátkovať,“ zdôvodňuje význam gluteálneho mapovania, ako nazýva stláčanie bodov na oboch poloviciach zadku.

Ako presnejšie táto metóda prebieha? Každý záujemca o tento druh terapie sa najprv osprchuje. Pri „mapovaní“ leží na Yamuniných kolenách, samozrejme, zahalený, nahú má vždy len jednu polovicu sedacieho svalu. Po ňom terapeutka kúsok po kúsku prechádza palcami i lakťom.

„Hľadám miesta, kde je blok. Pocity pri stláčaní rôznych bodov sú u každého iné. Niekto sa spotí, iný kričí, nadáva, plače alebo sa krúti ako zviera z pralesa. Ale objavila sa aj nádcha, u mužov dokonca po skončení erekcia, ale to neriešim, mlčky to prehliadnem,“ opisuje.

Tieto zážitky podľa terapeutky vyvoláva uvoľňovanie zadržanej energie. Samozrejme, všetky pocity rešpektuje a nechá ľudí vydýchnuť si. „A keď sa potom vrátim na to miesto, na ktoré špecifiky reagoval, zväčša tam už nič nie je a nič nezvyčajné nepociťuje.“

Začína od lupienkov

O ženskej vagíne hovorí ako o posvätnej časti tela. Klientky, ktoré sa rozhodnú pre tento neštandardný typ terapie, Yamune dôverujú. Zväčša o jej metóde dostali dobré referencie. Nie každá žena by nabrala odvahu nechať si inou dámou tri hodiny skúmať najintímnejšiu časť tela. Pred terapiou sa návštevníčka najprv osprchuje a prezlečie.

„Zľahka si zatancujeme, aby si uvoľnila telo a panvu. Robíme dychové cvičenia, nalaďujeme sa na seba a prepájame, aby sa nám lepšie pracovalo,“ opisuje.

Všetko má odskúšané na vlastnej koži. „Keď som zdokonaľovala terapiu hlbokým dotykom do podoby, akú má teraz, tak mi osud zoslal do cesty ženu ako partnerku. Nie som lesbička, ale asi to tak malo byť, aby sme to mohli objavovať spoločne. Zároveň mi bola veľkou oporou po maminej smrti.“

Prečo si vybrala za miesto svojho výskumu a odblokovávania práve vagínu? Aj v nej sa podľa Yamuny ukladajú rôzne traumy - najčastejšie spojené so sexuálnym zneužívaním. Pri „mapovaní“ tohto orgánu prechádza najprv od vonkajších pyskov k vnútorným a jemnými krúživými pohybmi hľadá miesta, ktoré sú necitlivé alebo bolestivé.

„Jemne oživujem body na vonkajších i vnútorných lupienkoch a potom idem dovnútra. Otvor si rozdelím na hodinový ciferník - hore je dvanástka, napravo trojka, dolu šestka a naľavo deviatka. Začínam zväčša na dvanástke, lebo tam sú tie príjemnejšie pocity. Blízko je bod G aj močová trubica, pri masáži niekedy ženy potrebujú ísť na toaletu. Je to na škodu, lebo potom sa mi ťažko vracia do toho bodu, kde sme skončili,“ hovorí Yamuna.

„Nemám dlhé nechty, používam rukavice a dotyky sú naozaj jemné. Napriek tomu mávajú ženy rôzne pocity - niekedy dokonca akoby som ich pichala špendlíkom. To preto, lebo v pošve sú rôzne psychické zápisy a tie spôsobujú neraz až bolesť alebo, naopak, necitlivosť tejto vnútornej ženskej časti,“ vysvetľuje terapeutka.

„Mala som klientku, fitnestrénerku, ktorá prišla z Dublinu. Mala rada spinning a preto, že pri cvičení potláčala bolesť, postupne prestala mať nielen nepríjemné pocity, ale aj tie príjemné. Už nemala žiadne zážitky intimity,“ prezrádza. Stáva sa jej však aj presný opak - že zrazu pri mapovaní zaplaví ženu vlna orgazmu. „Prejde, neriešim to a pokračujem v práci,“ dodáva.

Šestka odhalí násilie

Veľmi chúlostivé je miesto, ktoré sa na hodinovom ciferníku nachádza na čísle šesť. „Tam sa najviac zapisujú rôzne traumy, násilie a zneužitie v detstve. Ale aj nepríjemné pocity spojené s nástrihom hrádze pri pôrode. Je to oblasť vagíny blízko análu. Aj ja som prežila v detstve zneužitie a práve na tej šestke sa to ukázalo. Samozrejme, všetko som si vyskúšala najprv na sebe, aby som to mohla odovzdávať ďalej.“

Na deviatke je zase miesto spojené so ženskou rodovou líniou. „Sú to zápisy, ktoré vychádzajú zo zážitkov siedmich generácií žien pred nami a zasiahnu aj generácie po nás,“ vysvetľuje. Tým, že žena absolvuje touto terapiou akési odblokovanie, pomáha podľa odborníčky vlastne svojim dcéram, vnučkám, pravnučkám.

Okrem toho sa Yamune pri tomto bode vyjavujú minulé životy. „Mala som klientku, ktorá tam mala jazvy, hoci nikdy nepoužívala vnútromaternicové teliesko ani nič iné. Zistila som, že v minulom živote jej zobrali dieťa a obetovali ho. Niesla si so sebou strach z toho, aby to už nikdy nemusela zažiť,“ opisuje.

V priebehu „mapovania“ pracuje odborníčka so zaseknutou energiou aj v oblasti stehien. „Na týchto miestach zase figuruje téma prekračovania hraníc - žena v intímnych chvíľach rozťahuje nohy a niekedy ani nechce. Prispôsobí sa a ide vlastne proti sebe. To všetko zanecháva stopy. Preto ženy učím, ako by nemali ísť proti sebe, aby vedeli, čo potrebujú, a neprekračovali svoje hranice,“ dodáva.

Nechodia k nej po rozkoš

Oblasti konečníka sa venuje naozaj len v špecifických prípadoch. V prípade žien len vtedy, keď už absolvovali masáž sedacieho svalu a svalov panvového dna i mapovanie vagíny.

„Mala som klientku, ktorá si až pri terapii hlbokého dotyku spomenula, že ju v detstve zneužíval dedko nie vo vagíne, ale v konečníku. Takže som sa musela ešte špeciálne venovať tejto oblasti a postupne na povrch vystupovali jej ďalšie spomienky,“ spomína.

A prečo zo svojej praxe vynechala mapovanie mužskej pýchy? „Nechcem, aby si nejaký muž myslel, že prišiel po orgazmus a vzrušenie. Neponúkam erotické masáže a zážitky, ale psychologickú a terapeutickú pomoc,“ zdôrazňuje Yamuna.

To však neznamená, že oblasť erotiky zatracuje. Pripravuje kurzy tantry a iných techník určených pre páry. Na zlepšenie ich komunikácie, duchovného i intímneho života.