VIDEO Slovenský unikát: Na rybníku pri Červeníku vyrástol ľadový kolotoč

Ani pätnásťstupňové mrazy neodradili skupinu nadšencov od stavby výnimočného vodného diela.

Niekedy stačí dobrý nápad, chuť urobiť niečo navyše a na svete máme ďalšiu raritu. Partii priateľov stačili dve hodiny na to, aby na rybníku Baňa, v Červeníku neďaleko Hlohovca, stvorili netradičný kolotoč. V pätnásťstupňových mrazoch motorovými pílami vyrezali do ľadovej plochy 20-tonový pravidelný kruh s priemerom desať metrov a na jeho okraj umiestnili motorový čln. Jeho vrtuľa dala celý zázrak do pohybu.

"Chceli sme pripraviť niečo, čo by ľudí pobavilo a umožnilo im stráviť s nami pekné nedeľné odpoludnie," hovorí Jozef Kutny z firmy Sports, ktorá spoločne so slovenským rybárskym reprezentantom Jaroslavom Haššom za podujatím stojí.

Podarilo sa. Ľadové dielo si prišla skúsiť viac než stovka návštevníkov. Mohli si zarybárčiť, zohriať sa vareným vínom, alebo prevetrať korčule na niekoľkých klziskách.

Nevzdali to: Partia kamarátov vyrezávala ľad motorovými pílami v 15-stupňovom mraze.
Nevzdali to: Partia kamarátov vyrezávala ľad motorovými pílami v 15-stupňovom mraze.
Jaoslav Heler

Nevzdali to: Partia kamarátov vyrezávala ľad motorovými pílami v 15-stupňovom mraze. Foto: Jaroslav Heler

Rybník pri Červeníku ešte pred pár rokmi takmer nemal čo ponúknuť. Počas dlhého obdobia nezáujmu sa pomaly stával neresiskom komárov a divokou skládkou odpadu. Našťastie členovia občianskeho združenia Verešvárska Baňa dokázali úplne zmeniť jeho tvár. Vyčistili okolie, vyzbierali odpadky, vysadili stromy. Dnes je to pekné zákutie, ktoré láka na prechádzky, za športom i relaxom.

Pohon: Zmznutú plošinu na jazere rozkrútila vrtuľa motorového člna.
Pohon: Zmznutú plošinu na jazere rozkrútila vrtuľa motorového člna.
Jaoslav Heler

Pohon: Zmznutú plošinu na jazere rozkrútila vrtuľa motorového člna. Foto: Jaroslav Heler

Pravidelne tu organizujú rôzne rybárske preteky či hľadanie pokladu verešvárskeho vodníka. Ľadový kolotoč je sympatickou čerešničkou na torte, ktorú domáci nadšene privítali. "Videl som v živote už veľa vecí, ale toto ma dostalo," stručne zhodnotil unikátne dielo jeden z návštevníkov. Jozef Kutny dodáva, že podobných podujatí určite pripravia viac. "Len čakáme na nápad..."

  • peg
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].

Vianočné tipy na darček