Marcela Berith: Tanečná terapeutka vedie workshopy s ľuďmi rôzneho veku.

VIDEO Terapia tancom: Objavte v sebe vlčicu. Arteterapia odhalí vaše tajné túžby

Možno v sebe objavíte vlčicu alebo sa len uvoľníte, či vyplačete a zbavíte tráum.

Terapia či psychohygiena majú veľa podôb. Môžete sa napríklad vytancovať z bolesti a neistoty a objaviť svoju najvnútornejšiu podstatu. Odborníčka z vašich pohybov zistí veľa o vašom duševnom rozpoložení, problémoch, radostiach i charaktere

. Arteterapia, presnejšie terapia pomocou umenia - napríklad tancom -, do ktorej nás zasvätila Marcela Berith, je plná výziev. „Pomáha pri syndróme vyhorenia i pri hľadaní rovnováhy v živote. Zbaví vás nadmerného psychického tlaku, pomôže získať zdravé sebavedomie, ale i fyzické zdravie,“ vymenúva terapeutka.

Prečíta vás z pohybov

V bratislavskom tanečnom štúdiu nás čaká Marcela so Zuzanou. Mladé ženy, ktorým tanec zmenil vnútorný život a vlastne aj ten vonkajší. „Kedysi som pracovala v ekonomickej oblasti. Môj svet bol tvrdý biznis a čísla. Po narodení dcérky Veroniky pred ôsmimi rokmi sa však môj pohľad na svet začal meniť. Zrazu bolo všetko pokojnejšie, viac som sa zaoberala sama sebou,“ spomína 37-ročná Marcela.

Od malička rada tancovala aj maľovala. Rok pred tridsiatkou sa v nej opäť prebudili dávne túžby a vrhla sa na štúdium arteterapie na Masarykovej univerzite v Brne. „Okrem toho som sa začala venovať osobnostnému rozvoju,“ dodáva žena, ktorá dnes ponúka individuálne terapie i semináre pre skupiny či dokonca firmy. „Cítila som, že z pozorovania žien pri tanci viem veľa vyčítať - v akom sú rozpoložení, čo prežívajú, aký majú charakter. Stav duše je prepojený s našimi pohybmi. Telo si pamätá všetky naše zážitky, tanečná terapia pomáha uvoľniť bloky a nájsť nové spôsoby riešenia,“ dodáva.

Pri bežnom pohybe a gestách sa človek dokáže kontrolovať. „Ale keď začuje hudbu, naladí sa na ňu a začne tancovať, v určitom zmysle odstráni akúsi cenzúru, kontrolu a objaví sa taký, aký je,“ vysvetľuje. Kontakt s dušou: Čo ak človek tancovať nevie a tento druh pohybu mu nič nehovorí? „Tanečná a pohybová terapia nespočíva v správnom spôsobe tanca a pohybov. Využíva úplne iné techniky, napríklad zatváranie a otváranie či techniky na uvoľnenie. Nimi sa dá veľa o človeku zistiť. Keď za mnou príde uzavretý človek, zrejme bolo v jeho živote veľa situácií, v ktorých mal s otvorenosťou nepríjemné skúsenosti - buď sa niekto k nemu správal veľmi invazívne, alebo mu niečo vyčítal. Po takých skúsenostiach sa môže uzatvoriť. Arteterapia mu pomôže uvoľniť sa. Telo to potom prenesie na psychiku, lebo nielen psychika ovplyvňuje telo, ale aj naopak,“ hovorí lektorka.

Arteterapia: Telo si pamätá všetky naše zážitky, tanečná terapia pomáha uvoľniť bloky a nájsť nové spôsoby riešenia Foto: Matej Kalina

„Tanec, pohyb - to sú len nástroje, ako sa dostať do kontaktu s dušou človeka. Na jednotlivé problémy, ako je strach, bolesť, vyhorenosť, strata sebadôvery, neistota, existujú rôzne techniky,“ opisuje. Spomenie aj komerčné cvičenie, ktoré sľubuje krásne krivky do plaviek. „Zväčša je však k ženskému telu tvrdé - behám, dvíham a podobne. Lenže ženské telo sa potrebuje vlniť, krúžiť, byť nežné,“ zdôrazní.

Tanec vlčice

Veľmi obľúbené sú semináre Tanec vlčice či Intuitívny tanec divokej ženy. Nežnejšia polovica ľudstva si vie toho na plecia naložiť požehnane. V pracovno-rodinnom kolobehu často zabúda na to najdôležitejšie - na seba samu, na svoju podstatu. Byť ženou so všetkým, čo k tomu patrí - usilovnou, milujúcou, zodpovednou, ale i vzrušujúcou, divokou, dravou, ochranárskou.

Ako vlčica. „Práve s týmto zvieraťom cítim vnútorné prepojenie. Ale najprv som musela v sebe objaviť tvorivý potenciál a stvoriť zo seba to, čo chcem a čo vlastne som. Vtedy som v sebe našla vlčicu,“ opisuje svoju mystickú cestu k sebapoznaniu Marcela. Každá žena však môže v sebe spoznať niečo iné - možno je vnútorne spätá s iným zvieraťom či dokonca so stromom. „Kde sú moje hranice? Aké sú moje túžby? To všetko sú otázky, na ktoré ženy na seminári hľadajú odpoveď,“ vysvetľuje lektorka.

Sústredená sama na seba: Zuzana Dobročániová kreslením a tancom vyjadruje svoj duševný stav. Foto: Matej Kalina

Používa techniku mikro-, minia makrotanca. Čo si pod tým máme predstaviť? „Pri mikro tancuje len naše vnútro bez toho, aby sa pohlo telo. Je to imaginatívna technika. Vediem ľudí v meditácii k predstave, že sa im začínajú hýbať pľúca, srdce, brucho, kosti - vnútornosti tancujú. Potom plynule prechádzame do minipohybu, teda hýbe sa aj chrbtica. Nakoniec sa roztancuje celé telo,“ približuje.

Účastníčky seminára si vizualizujú, že tancujú vo veľkej guli, ktorú môžu maľovať rôznymi farbami. „Doľava, doprava, hore, dolu, robia pohyby, ktoré nikdy nerobili, telo si hľadá svoj spôsob vyjadrenia,“ zaujato vysvetľuje Marcela a rukami naznačuje možnosti rôznych pohybov. Ak sa žena dokáže uvoľniť a ako celok roztancovať - od bunky až po končatiny, akoby vyšla zo škrupiny a otvoril sa pred ňou nový svet. Svet seba samej…

„V tom najdravšom rytme sa stretávame s vlčicou, s vnútornou ženou v nás. Podáme si ruky, môžeme spolu imaginárne tancovať alebo vybehnúť spolu do lesa,“ dodáva. Seminár Tanec vlčice je len pre ženy. Zatiaľ. Záujem majú aj muži, preto Marcela s partnerom uvažujú o kurzoch, z ktorých by sa stali „stretnutia vlčej svorky“.

Nakreslené, vytancované

Marcela kývne smerom k Zuzane. „Môžeme?“ pýta sa. Položí pred ňu štyri papiere. Má si privrieť oči, nadýchnuť sa, upokojiť. „Keď budeš pripravená, zaplníš papiere svojimi pocitmi. Na prvý namaľuješ svoj momentálny pocit,“ upresňuje Marcela. Necháva Zuzku osamote.

Po chvíľke sústredenia mladá žena začne výkres zapĺňať farbami. Po pár minútach ju terapeutka vyzve, aby na ďalší papier vyjadrila moment, keď bola šťastná. Tretí výkres je najbolestnejší, ale po ňom zase prichádza úľava - kreslenie východiska z nejakej nepríjemnej situácie. Žiadne konkrétne kontúry a umelecké diela na papieri nevznikali.

Len pocity a farby Zuzkinej duše, jej stavov. Keď s kreslením skončila, vzala si prvý papier, položila ho na zem a Marcela pustila hudbu. Zuzana sa začala vlniť, okolitý svet prestal existovať, zostala sama v stave, ktorý vložila na papier a postupne aj do svojich pohybov. V role pozorovateľa nám po chvíli začalo byť jasné, že jej momentálny stav je poznačený smútkom, možno bolesťou.

Prišli slzy a iné prejavy silných emócií, ktoré zo seba dostávala oduševnenými pohybmi. Marcela Zuzku povzbudzovala, aby dala všetko zo seba von. A dala… Tanec zrkadliaci rôzne duševné stavy ju síce unavil, ale aj oslobodil. „Rada spájam tanec s maľbou. Potom sa robí záverečná rekapitulácia pocitov, nikdy nenechám človeka odísť rozbitého,“ zdôrazní terapeutka.

Vianočné tipy na darček