Vila je postavená v štýle stredovekých kláštorov.

VIDEO V tejto vile býval Putin aj Dalí: Grécky luxus za desaťtisíce eur

PLUS 7 DNÍ navštívil krásne miesto na polostrove Chalkidiki. Ubytovanie vo vile Galini by vás však vyšlo poriadne draho.

Kochať sa z výšky pohľadom na Egejské more, súkromné zátoky a malé ostrovy, spať v posteli, v ktorej sníval španielsky maliar Salvador Dalí aj prvý muž Ruska Vladimir Putin, túlať sa olivovými hájmi či ochutnávať vína z najlepších gréckych viničov…

To všetko ponúka jeden z najexkluzívnejších historických hotelov v Grécku - Villa Galini. Stojí na útese hory Meliton na Chalkidikách, presnejšie, na jednom z výbežkov tohto polostrova - Sithonia. Pred štyridsiatimi rokmi vo svojom príbytku hostil umelcov i štátnikov lodný magnát Jiannis Carras. Ak máte vo vrecku aspoň tridsaťtisíc eur, môžete si luxus bohatého gréckeho obchodníka dopriať aj vy.

Naša reportérka bola priamo v Grécku navštíviť luxusnú vilu, v ktorej býval aj Vladimír Putin

Láska na prvý pohľad!

V roku 1960 sa na jachte menom Carita plavil grécky lodný magnát Jiannis Carras spolu s viacerými Aténčanmi na oslavy tisíceho výročia založenia kláštorného spoločenstva na ostrove Athos. Zrazu sa im pri brehu Sithonie v zálive Toroneos naskytne neuveriteľný pohľad! Nad Egejským morom sa týči vznešená sýtozelená hora a podňou množstvo čarovných zátok a romantických zákutí s výhľadom na šíru krajinu.

Do tejto krásy sa obchodník zamiloval na prvý pohľad. Koncom roka 1960 už bol pôvodne kláštorný majetok v rukách nadšeného Gréka - 1 763 hektárov, na ktorých vystaval Porto Carras, letovisko s hotelmi, golfovým ihriskom, rozsiahlymi vinicami a vínnymi pivnicami. Na nápoji bohov si dal Carras skutočne záležať. Aj na jeho značke.

Preto na konci sedemdesiatych rokov minulého storočia postavil na vysokom skalnatom útese hory Meliton kaštieľ s názvom Villa Galini. „Galini znamená mier, pokoj,“ vysvetľuje Katerina Athanasiaduouová, manažérka hotela Grand Resort Porto Carras. Grécky lodiar zabil dve muchy jednou ranou - mal exkluzívny príbytok pre seba a svojich hostí a zároveň na etiketu jeho vín mohlo pribudnúť slovo chateau - zámok.

Jedna z naj v Grécku

Na prvý pohľad nepôsobí prehnane honosne. Aj v tom sa skrýva pôvab tejto stavby postavenej v štýle stredovekých kláštorov. To, čo ju robí výnimočnou, je miesto, na ktorom sa hrdo týči a príjemne harmonizuje s prostredím. Romantiku a okolitú prírodnú scenériu vďaka jednoduchému tvaru, dreveným balkónom a kamenným múrom nenarúša, ale dokonale dopĺňa.

Jednoducho, kombinuje v sebe strohosť stredoveku s luxusom dvadsiateho storočia. Mozaiky v niektorých kúpeľniach nesú podpis Yva Saint Laurenta, stôl v hlavnej jedálni pochádza z obdobia Byzantskej ríše. „Vila je výnimočným príkladom architektúry a na jej výzdobe a zariaďovaní sa podieľali najlepší odborníci a umelci. Je vybavená kláštorným nábytkom a jedinečnými umeleckými dielami,“ opisuje Katerina.

Najdokonalejší výhľad sa však návštevníkom naskytne na obrovskej terase s bazénom. Zrazu máte pred sebou šíre tyrkysové more pod belasým nebom, ktoré lemujú malé romantické zátoky. Ako na dlani sa pred vami rozprestiera mestečko Neos Marmaras i Korytnačí ostrov. Cítite sa ako v rozprávke!

Slávni hostia

Villu Galini po jej dokončení mnohé časopisy označili za jednu z najkrajších stavieb v Grécku. Bola svedkom krásnych chvíľ! V spoločenskej miestnosti aj dnes stojí klavír, na ktorom takmer pred štyridsiatimi rokmi hrávala rakúska pianistka Gina Bachauerová. „Bola dobrou priateľkou Jiannisa Carrasa a veľmi častým hosťom na tomto mieste,“ spresňuje Katerina Athanasiaduouová. Hovorí sa, že Gina bola vo vile už ako doma.

Jej hudobnému umeniu po večeroch načúval nielen majiteľ Carras, ale i jeho dobrý priateľ Salvador Dalí. Najznámejší surrealistický maliar pre svojho priateľa zhotovil niekoľko obrazov a plastík, ktoré sú umiestnené na nádvorí. Dokonca pomáhal s návrhmi kúpeľní vo Ville Galini. Každá je úplne iná, rovnako ako izby.

Málo miest v Grécku navštívilo toľko významných osobností ako úchvatné sídlo na hore Meliton. Zavítala tam kráľovná Juliana Holandská, ktorá krajine tulipánov vládla od roku 1948 do roku 1980. Villa Galini hostila aj najvýznamnejšieho baletného tanečníka dvadsiateho storočia Rudolfa Nurejeva. Noci vo Ville Galini si užívala aj anglická primabalerína Margot Fonteyn de Arias.

Zo štátnikov to boli najmä Francúzi - bývalí prezidenti Valéry Giscard d’Estaing a Francois Mitterrand. V dome nechýbajú ani fotografie zo stretnutí Carrasa a jeho slávnych priateľov. Jedna z najznámejších snímok zachytáva magnáta v družnej zábave so speváčkou, herečkou a političkou Melinou Mercouriovou, ktorá ako prvá žena zasadla do kresla ministra kultúry v Grécku.

Putinova striedmosť

Počas prehliadky exkluzívnej vily najviac pozornosti pútajú najmä dve izby. V jednej spával Salvador Dalí. Je útulná, okrem jednoduchej postele je v nej komoda a stolík z tmavého dreva. A výhľad z dreveného balkóna stojí za to! Zobudiť sa do takej krásy iste spríjemní celý deň. Štýlová kúpeľňa ladená do bielej a bordovej farby je doplnená tmavohnedým drevom a veľkým zrkadlom v zlatom ráme.

Stroho pôsobí na prvý pohľad aj izba, v ktorej strávil niekoľko nocí ruský prezident Vladimir Putin. Jednoduchá posteľ, komoda, ale hlavne krásne zdobená drevená stena. „Práve tá ho najviac zaujala, preto si vždy vyžiadal túto izbu,“ hovorí Katerina. Nepamätá si, v ktorých rokoch Villa Galini hostila prvého muža Ruska, ale vraj tu zvykol nocovať po návšteve ostrova Athos.

„Bol tu minimálne dvakrát a sám si vybral toto miesto, lebo chcel súkromie,“ spresňuje manažérka Grand Resort Porto Carras. Putinov vzťah k Európskej únii nie je príliš vrúcny. Grécko je však jeho slabosť. Okrem politicko-obchodných záležitostí ho do tejto krajiny ťahá najmä spomínaný ostrov Athos, ktorý je už vyše tisíc rokov domovom pravoslávnych mníchov, obyvateľov Autonómnej mníšskej republiky Svätého vrchu.

Tento malý štát v štáte tvorí dvadsať samosprávnych kláštorov s dvoma tisíckami obyvateľov. Žiadna žena nemá povolený vstup na toto územie. Ruský prezident toto posvätné miesto ortodoxného kresťanstva navštívil viackrát. Svoju púť tam vykonal v roku 2005, formálnu návštevu na hore Athos absolvoval Vladimir Putin aj v roku 2012, dokonca i pred pár dňami, posledný májový víkend. Či aj tentoraz strávil noci vo vile zosnulého lodného magnáta, nevedno - v čase našej návštevy Chalkidík a prípravy článku nemala manažérka kvôli bezpečnosti podrobné informácie prípadnej o Putinovej návšteve.

Penzión pre vyvolených

Vo Ville Galini nemusia tráviť dni a noci len vyvolení. Po Carrasovej smrti v roku 1989 ju noví majitelia premenili na historický hotel na objednávku. Sú dni i týždne, keď zíva prázdnotou, ale kto má tučnejšiu peňaženku, môže si toto idylické miesto na pár dní prenajať. Je ako stvorené na romantické svadby i spoločenské akcie na terase pri bazéne.

V dvadsiatich izbách ubytuje až tridsaťpäť hostí. Prenájom má však háčik - záujemca musí zaplatiť za celý objekt a minimálne na päť nocí. Cena za jednu noc v letnej sezóne je desaťtisícpäťsto eur. „Mimo sezóny je cena nižšia, len 750 eur,“ upokojuje nás naša sprievodkyňa. Samozrejme, hostia si môžu priplatiť akékoľvek služby - od kulinárskych špecialít a vín až po výzdobu.