VIDEO Vzácny objav z hlbín oceánu: Natočili "príznačného" žraloka, vzácne zviera má na hlave penis

Americkí vedci skúmajúci hlbiny oceánov zachytili na videu prazvláštne stvorenie. Ide o tvora podobného žralokovi.

Záznam zhotovili ešte v roku 2009, avšak dlhých sedem rokov trvalo, kým ho vedci upravili a vyskúmali. Až dlhoročné expertízy potvrdili, že ide o tvora podobnému žralokovi patriacemu k rodu Hydrolagus trolli.

Obyčajná náhoda

Aparát ho natočil, keď ho vedci ponorili do hĺbky 2000 metrov. Tvor je žralokovi len podobný, ich evolučné línie sa rozdelili pred viac ako 300 miliónmi rokov. Obvykle sa vyskytujú vo vodách okolo Nového Zélandu a Austrálie. Na rozdiel od žralokov nemajú ostré pílkovité zuby, ale zubné pláty, ktorými drvia mäkkýše, červy a ďalších podmorských obyvateľov. Keďže žijú v úplnej tme, sú slepé.

V nesmiernych hĺbkach ktoré obývajú sa orientujú vďaka trubiciam na hlavách, v ktorých sa nachádzajú senzory, ktorými zachytávajú pohyb . Veľmi zvláštne je najmä umiestnenie pohlavných orgánov – tie sa nachádzajú priamo na hlave. „Chlapci, ktorí natáčali video, sú geológovia, pretože v týchto hĺbkach by sme už podobné živočíchy nehľadali. Mali sme obrovské šťastie, svojím spôsobom to bola náhoda,“ vyjadril sa pre The National Geographic biológ Dave Ebert.


  • bed
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].