Michal Chlebiš: Hovorí, že pri pády. lezení človek využíva všetky časti pohybovej sústavy a tie sa prirodzene a vyrovnane rozvíjajú.

VIDEO Zlepšuje postavu aj medziľudské vzťahy: Lezenie sa oplatí vyskúšať

Umelé lezecké steny sú v kurze, môžete si na nich liečiť bolesti krížov, zlepšiť stabilitu aj sústredenosť.

Možno sa vám lezenie spája so spomienkami na detstvo, keď ste sa nadšene šplhali na každý strom či skalu, alebo s predstavou zdatných horolezcov. Tejto pohybovej aktivite sa však môže človek venovať v každom veku. Za posledné roky v mnohých slovenských mestách pribudli lezecké centrá, kde si pod dohľadom inštruktorov môže lezenie vyskúšať ktokoľvek.

Ponúka oveľa viac než túžbu dostať sa na vrchol. Lezenie na umelých stenách, ktoré prežíva veľký rozmach, zďaleka nie je určené len na tréning špičkových lezcov. Touto vzrušujúcou aktivitou precvičíte celé telo a oveľa zábavnejšou formou než vo fitnescentrách.

„Je to komplexný šport, pri ktorom človek využíva všetky časti pohybovej sústavy a dochádza k ich prirodzenému a vyrovnanému rozvoju,“ hovorí Michal Chlebiš, inštruktor lezenia a fyzioterapeut, ktorý nedá dopustiť na liečivé účinky tohto športu.

Je vhodné pre mladších aj starších a podporuje funkčnosť organizmu.
Je vhodné pre mladších aj starších a podporuje funkčnosť organizmu.
Matej Kalina

Lezenie pre všetkých: „Je vhodné pre mladších aj starších a podporuje funkčnosť organizmu,“ hovorí inštruktor. Foto: Matej Kalina

Výhody umelej steny

„Začiatočníci lezú ako medvede, trošku ťažkopádne a zameriavajú sa na ruky. Ideálne je podobať sa opici či Tarzanovi, ktorý sa s natiahnutými rukami vešal po lianách,“ usmieva sa Michal.

K lezeniu privoňal pred desiatimi rokmi. Rád chodil na hory, ale na lezenie sa neodvážil. „Hanbil som sa a mal som pocit, že nie som na to dostatočne silný,“ spomína.

Postupne sa začal zaujímať o tréningy a po rokoch lezenia sa vzdal sna robiť horského záchranára. Špecializuje sa na využitie lezenia vo fyzioterapii. „Terapia lezením nie je len monotónne vykonávanie jednotlivých pohybov,“ pripomína. Túto pohybovú aktivitu si vďaka lezeckým centrám môže dopriať celá rodina.

Ponúka ideálne zábavné i športové vyžitie v prípade nepriaznivého počasia či jednoducho - pre pohodu tela i duše. Deti sa s umelými lezeckými stenami stretávajú zväčša na detských ihriskách. Niektoré ju vyskúšajú, iné sú azda až príliš opatrné. Na Tarzana sa však môžu zahrať aj dospelí.

Lezecký tréning - fyzioclimb: Michal sa už päť rokov venuje deťom, chodia k nemu zväčša 8- až 15-roční.
Lezecký tréning - fyzioclimb: Michal sa už päť rokov venuje deťom, chodia k nemu zväčša 8- až 15-roční.
Matej Kalina

Lezecký tréning - fyzioclimb: Michal sa už päť rokov venuje deťom, chodia k nemu zväčša 8- až 15-roční. Foto: Matej Kalina

Lezecké centrá už neslúžia len horolezcom na tréning skalného lezenia, čoraz viac ich vyhľadávajú ľudia, ktorí možno do terénu nikdy nepôjdu. Jednoducho, využívajú toto miesto na voľnočasové aktivity, napríklad aj s deťmi.

„Umelé lezecké steny majú niekoľko výhod oproti tréningu v teréne. Nácvik prebieha v bezpečnej a plne kontrolovateľnej atmosfére, preto sú vhodné pre deti a začínajúcich lezcov, ale aj v rámci terapie. Rozhodne je tu menšie nebezpečenstvo pádu a zranenia ako na skalách,“ vymenúva Michal.

A pokračuje: „A človek nemusí seba ani lezecké pomôcky presúvať do lezeckých oblastí, neraz zle dostupných.“

Silné ruky

Tak ako pri iných pohybových aktivitách, najdôležitejšia je chuť a odhodlanie. „Mnohí sa obávajú, že nemajú silné ruky. Áno, pri lezení ľudia primárne najprv cítia záťaž na rukách, ktoré majú dosť ochabnuté, keďže v súčasnosti čoraz menej pracujeme fyzicky,“ opisuje inštruktor.

Najmä začiatočníci pri lezení ešte nevedia využívať celé telo. Pozerajú hore a sústredia sa najmä na to, kam lezú. Postupne však človek začne viac zapájať aj nohy a celé telo. Netreba sa báť - aj netrénovanému človeku má lezecká stena čo ponúknuť. Čo teda môžeme od návštevy lezeckého centra očakávať, ak doň prichádzame prvý raz?

„Vždy sú tam ľudia, ktorí vás zaškolia. Môžete si vyskúšať bouldering, čo je lezenie na umelej stene v zoskokovej zóne. To znamená, že sa nemusíte istiť lanom, pretože neleziete do veľkých výšok. Postačí vám špeciálna obuv a mádžo vrecúško s magnéziom na potieranie rúk, aby sa vám nešmýkali,“ vysvetľuje Michal.

Pri každej boulderingovej stene je špeciálna podložka, ktorá zmäkčuje pády. Ak chcete pokročiť ďalej, nechajte sa školeným personálom zasvätiť do práce s lanami. „Naučia vás dať si sedadlo a zaisťovať sa,“ dodáva.

Úrazy? Áno, výnimočne sa pritrafia. Tak ako pri každom športe. „Ak sa aj stali, boli z nezodpovednosti človeka a je ich minimum,“ ubezpečuje Michal.

Nie je ľahké definovať lezeckú techniku, pretože nie sú oficiálne stanovené pohybové pravidlá tohto športu. „Lezec prekonáva zemskú gravitáciu zostavou pohybov, ktoré vedú k čo najjednoduchšiemu zdolaniu horolezeckého terénu z pohľadu vynaloženia sily potrebnej na jeho prekonanie. Technika lezenia sa dá rozdeliť do troch fáz: prípravnej, hlavnej a záverečnej. Navzájom na seba nadväzujú, ale sa aj prelínajú a vytvárajú plynulý neprerušovaný pohyb,“ opisuje inštruktor.

Dodáva, že základom každej lezeckej techniky je neustála kontrola ťažiska tela pri pohybe, ale aj v pokoji. Pozícia ťažiska je závislá od pohybov končatín a trupu.

Náradie: Karabína, sedadlo a istič sú základnou výbavou na lezenie.
Náradie: Karabína, sedadlo a istič sú základnou výbavou na lezenie.
Matej Kalina

Náradie: Karabína, sedadlo a istič sú základnou výbavou na lezenie. Foto: Matej Kalina

Deti sa učia sústrediť

Lezeniu na umelých stenách sa môžu venovať deti už od troch rokov. „Je to v nich zakorenené, len niektoré majú možno strach z výšky,“ pripomína inštruktor, ktorý má v skupine zväčša desať- až štrnásťročných zverencov. Podľa neho je ideálne, ak dieťa do pätnástich rokov vyskúša čo najviac športov, a teda čo najviac druhov pohybu. Špecializovať sa na niečo môže až potom.

„Lezenie deti formuje z viacerých stránok - nielen z fyzickej, ale i psychickej. Naučia sa vytvárať vzťahy, posilnia dôveru v seba a iných, zlepšia sústredenosť. V deťoch sa buduje pocit zodpovednosti aj vôľa zdolávať prekážky. Niektorí rodičia mi hovorili, že vďaka lezeniu sa deťom zlepšila koncentrácia v škole,“ dodáva.

Po našom rozhovore už v bratislavskom lezeckom centre Vertigo čakajú Michalovi malí zverenci. Dokážu kadečo - liezť do výšok a istiť lanom kamaráta. „Chcel som robiť nejaký šport, ale také bežecké ma nebavia,“ priznáva štrnásťročný Tomáš. „Pri lezení pracujem s celým telom. Chodím do Vertiga už dva roky a stále sa mám čo učiť. Ale viem už vyliezť aj náročnejšie cesty,“ teší sa.

Celkový rozvoj: Niektoré deti vedia už v desiatich rokoch istiť kamaráta. Budujú si tým lepšie vzťahy a dôveru.
Celkový rozvoj: Niektoré deti vedia už v desiatich rokoch istiť kamaráta. Budujú si tým lepšie vzťahy a dôveru.
Matej Kalina

Celkový rozvoj: Niektoré deti vedia už v desiatich rokoch istiť kamaráta. Budujú si tým lepšie vzťahy a dôveru. Foto: Matej Kalina

Na čo pomáha

Lezenie je veľmi účinný šport aj pre starších ľudí alebo tých, ktorí trpia bolesťami chrbtice. „Zapájame pri ňom všetky štyri končatiny, čo sa pri väčšine iných druhov pohybu často zanedbáva a potom vznikajú bolesti krížov. Lezenie je acyklický pohyb, teda nerobíme stále ten istý pohyb dokola. Pri lezení na lezeckej stene sa musí v správnej súhre striedať statická a dynamická svalová práca, aby sa vykonal potrebný lezecký pohyb,“ hovorí Michal.

Budujete si lepšiu stabilitu a rovnováhu, cvičíte cielenú motoriku - nemôžete dať ruku hocikde, musíte premýšľať. Naučíte sa vnímať svoje ťažisko a zistíte, pri akom pohybe sú vaše svaly viac namáhané a kedy menej.

Podľa Michala ponúka rozhodne viac plusov ako fitnescentrum, kde človek vykonáva zväčša monotónnu činnosť. U lezcov taktiež zistili najmenší výskyt svalovej dysbalancie - nerovnováhy.

„Terapeutické lezenie je súčasťou praxe viacerých zahraničných kliník. Využíva sa ako doplnok liečby pri ortopedických a neurologických diagnózach, napríklad pri chybnom držaní tela, chronických bolestiach chrbta, chronickej instabilite kĺbov,“ opisuje inštruktor a fyzioterapeut.

Nezanedbateľný je aj estetický vplyv na postavu človeka. „Keďže je to práca s vlastným telom, samozrejme, sa formuje. Nezískate veľké nabúchané telo, ale pekne vyrysované a silné. Lezci majú pekné postavy. Aj lezkyne,“ dodáva šibalsky.

Čo potrebujete

Lezenie na umelých stenách nepatrí medzi extra drahé športy. Ak ste len príležitostný lezec a nechcete si kupovať celú výbavu, v lezeckých centrách vám všetko požičajú. Ak by ste sa chceli naučiť istiť, môžete vyskúšať kurz istenia druholezca s horným lanom.

Za dve hodiny pod dohľadom získate informácie o základnom horolezeckom výstroji, naučíte sa bezpečne istiť spolulezca na hornom lane v priestoroch lezeckého centra a vyskúšate lezenie s horným lanom pod dozorom inštruktora.

Pre dve osoby s požičaním kompletného výstroja stojí kurz v bratislavskom lezeckom centre Vertigo 40 eur. Za permanentku na desať vstupov zaplatíte 50 eur.

Ak vás lezenie nadchne a zatúžite po vlastnej výbave, istiaca pomôcka vás vyjde približne na 11 až 80 eur. Ďalších 100- -150 eur vás bude stáť sedadlo s karabínou, mádžo vrecko na magnéziový prášok a lezecké topánky.

Vianočné tipy na darček