Spriaznené duše môže spojiť aj mobilná aplikácia

NA VLASTNEJ KOŽI Aké to je dohadovať si schôdzky s mužmi naslepo cez mobilné aplikácie? Občas dosť drsné

Môže viesť kybernetické randenie ku vzťahu? Určite. Ale dávajte si pozor na ponožky v sandáloch

Uponáhľaná doba, množstvo pracovných povinností, postupné zužovanie kruhu slobodných známych či túžba vyskúšať niečo nové. To všetko sú dôvody, prečo si ľudia hľadajú partnera na internete. Vyskúšali sme na vlastnej koži, aké to je dohadovať si schôdzky s mužmi naslepo cez mobilné aplikácie.

Pohodlnosť

Jediné, čo z technickej stránky potrebujete, aby ste sa ponorili do elektronického víru zoznamovania s neznámymi ľuďmi opačného či rovnakého pohlavia, je smartfón. Aplikácie ako Tinder a Badoo sú na stiahnutie zadarmo a ich nainštalovanie je nesmierne jednoduché. Pár klikov a ste súčasťou siete, kde milióny ľudí hľadajú zábavu, sex, komunikáciu, ale i vzťahy a lásku.

Napríklad po prihlásení na druhú zo spomínaných zoznamiek dostanete informáciu, koľko ľudí na svete je práve online. Počas výroby článku to bolo okolo 370 miliónov používateľov! Vývoj zjavne nezastavíte. „Kritizovať niečo, čo prirodzene pri­šlo s dobou technológií, je spiatočnícke. Svet ponúka veľa možností a šikovní ľudia z toho môžu vyťažiť,“ dozvedeli sme sa od používateľa vystupujúceho pod prezývkou SexForYou.

Pel-mel

Obe zoznamky majú jedno spoločné základné pravidlo - každý používateľ musí mať fotografiu. O to vlastne ide. Podľa profilových a doplňujúcich fotiek - tie nie sú povinné - si ako na páse vyberáte, kto vám padne do oka a komu napíšete. Alebo komu jedným klikom dáte najavo, že sa vám páči a máte záujem komunikovať s ním. Povinná je aj informácia o veku, pohlaví a o aké pohlavie máte záujem.

Na zoznamke Badoo som si vytvorila profil a pre autenticitu som neklamala - Martina, vek 25, novinárka. Profilová fotka a zopár cestovateľských či vtipných záberov. Dať najavo bezprostrednosť a prezentovať sa ako aktívny človek so zmyslom pre humor v týchto prípadoch prospeje.

Reakcie na seba nenechali dlho čakať. Prvé dni boli skutočne rušné. Stovky mužov prejavili záujem. Po prvotnej skepse a automatickom odklikávaní „nemám záujem“ som sa pod hrozbou blížiacej sa uzávierky do profilov potenciálnych kybernetických nápadníkov ponorila viac. Sympatickí tridsiatnici - veková kategória, ktorú som určila, že chcem sledovať -, zaujímavé pracovné pozície, fotografie z pláží a hôr, väčšina chlapov hovoriaca niekoľkými cudzími jazykmi. Ale pozor, sú aj takí, ktorí vytasia iné „tromfy“. „Ahoj, kočka, chceš vidieť môj penis?“ - správa, ktorú som dostala nespočetnekrát. V tom lepšom prípade. V horšom sa muž ani nespýtal, rovno vytasil svoju odfotenú pýchu. Neohlásene a bez varovania. Pravda však je, že z množstva mužov, ktorí o mňa prejavili záujem, takíto exhibicionisti tvorili malé percento.

Vyskúšali sme Badoo na vlastnej koži
Vyskúšali sme Badoo na vlastnej koži
Foto: Archív

Ozvali sa lekári, programátori, ekonómovia. Hľadali rozptýlenie, niektorí komunikovali zdržanlivo a chceli si ma preveriť aj lingvisticky - či náhodou nenapíšem slovo izba s ypsilonom. „Som tu niekoľko mesiacov, bol som na rande s dvoma dievčatami. Musím povedať, že fotky často klamú. Som celkom alternatívny človek, mám rád umenie, fotografiu, dobrú hudbu, festivaly a nemyslím si, že na Badoo je niečo zlé alebo divné,“zveril sa mi Marek (27), ktorý pracuje ako dokumentarista v jednej zo slovenských televízií. To, že ide o neosobný spôsob komunikácie, nepoprel. Stretnutie však inicioval veľmi rýchlo.

Rovnako ako advokát Peter (33), s ktorým som si písala niekoľko dní. Tesne pred stretnutím sa mi však priznal, že stále býva s rodičmi a nevidí v tom žiadny problém. Ja som videla, tak som si radšej dohodla stretnutie s Mirom (29). Pracoval na pozícii grafika v pobočke jednej nemenovanej zahraničnej firmy.

Nebudem sa pretvarovať, záujem toľkých mužov mi imponoval a na stretnutia som sa tešila. Navyše som tajne dúfala, že zažijem niečo podobné ako moja 26-ročná kamarátka Táňa. Tá si dohodla na Tinderi stretnutie s chlapom. Rande dopadlo skvelo, a keď ju šiel odprevadiť domov, zistili, že bývajú v rovnakom vchode v jednom z petržalských panelákov. Už dobrý rok sú spolu a klape im to. Je tá Popoluška teda mýtus, či ako?

Pozor, sandále a skalpel!

V čase uzávierky počet mužov, ktorí o mňa prejavili na Badoo záujem, sa blížil k trom tisíckam. Čítate správne. A všetci sa nachádzajú v okruhu 50 kilometrov. Ak by som zostala verná zaužívaným zvyklostiam a praktizovala „old school“ randenie, nikdy by sa mi nepodarilo navnadiť taký počet chlapov. Kvantita však nie je kvalita, čo sa počas schôdzok potvrdilo.

Všetkým chlapom som dala najavo, že nemám záujem o sex. Že sa chcem pozhovárať, spoznať ho, zaujímať sa o jeho názory. Dať si dobrú kávu, pri ktorej môžeme hovoriť o obľúbených knihách a krajinách.

Ako to teda dopadlo s Markom a Mirom, mužmi, s ktorými som šla do rizika osobného stretnutia? Marek bol notorický kávičkár, ktorý bol vďaka vyštudovanej filmovej fakulte chodiaca encyklopédia starých, ale i nových filmov. Vysoký a fešný, len o čosi starší. Na môj vkus trochu tichý a pokojný - ale čo keď prišiel čas skrotiť moje východniarske móresy? Všetko prebiehalo naozaj hladko, po prvej polhodine nervozity sme našli spoločné témy, dokonca sa nám nohy pod stolom letmo dotkli.

Druhá časť rande však už taká dokonalá nebola - mala som pripravených niekoľko obligátnych otázok. Jedna znela, po čom v živote túži. Nech si chlapec vyberie, či začne rozprávať o materiálnych veciach, zážitkoch alebo o svojich snoch. Aj to môže na prvom rande o človeku veľa vypovedať. Markova voľba však nedopadla veľmi dobre. „Chcel by som amputovať nohy,“ odpovedal takmer automaticky. Nie, nebol lekár ani neoplýval žiadnym podobným vzdelaním. Ahoj, Marek, tešilo ma!

Či horšie, alebo lepšie, to necháme na posúdenie čitateľov, obstál Miro. Krátke stretnutie, keď som sa nakoniec vyhovorila na inú dohovorenú schôdzku s dávnou priateľkou, ma trochu šokovalo. Predsa len, prísť v decembri na rande v sandáloch a ponožkách... Možno niekde v Brne či Prahe to až také šokujúce nie je, ale pre mňa to bol dôvod na jedno klamstvo a útek. Summa summarum - skôr negatívne skúsenosti, ale s odstupom času veselé príhody na posedenie s kamarátmi.

Skúsenosť

Všetko zlé je na niečo dobré. Vedomie, že hoci v kyberpriestore, ale predsa existujú muži, ktorí môžu byť eventuálne zaujímaví na občasné stretávanie, ale i dlhodobejší vzťah, je potešujúce. Základom je však vedieť si vybrať, byť obozretný a nie príliš dôverčivý. Aj keď ide o neosobnú zoznamku, môže sa z toho vykľuť stretnutie plné hodnotných debát a spoločných záujmov. Pri troche šťastia aj niečo viac.


  • bed
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní