Vedci opäť šokujú: Veľkosť zadku ženy súvisí s inteligenciou dieťaťa

Preslávil speváčku a herečku Jennifer Lopez. Fitneska Jen Selter ním kraľuje na internete. Čo všetko však o ženskom zadku neviete?

Hovorí sa, že každé historické obdobie i krajina majú vlastné kritériá pre ideál ženskej krásy. Ženskými vnadami sa však nezaoberá len mužská fantázia a spoločenské či módne magazíny, ale aj vedci a viac či menej seriózne bádanie. Výsledky nedávneho výskumu neurológov z Pittsburghu poukazujú na súvislosť medzi väčším zadkom matky a inteligenciou dieťaťa.

Kým na bruchu sa usádza nebezpečný tuk, na ženskom zadku a stehnách sú tukové zásoby, z ktorých sa tvorí mozog dieťaťa, tvrdí profesor Will Lassek. Žeby muži túžiaci po ženách kyprejších tvarov podvedome hľadali najmä zásobáreň „dobrých tukov“ pre mozog svojho potomka?

Presýpacie hodiny

Príťažlivosť ženských tvarov nepodlieha módnym trendom natoľko, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Éra androgýnnych dievčat s veľkými očami a krátkymi vlasmi à la slávna britská modelka Twiggy dosiahla svoj vrchol na prelome šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov minulého storočia.

Väčšinovému vkusu nezodpovedá ani diktát z prehliadkových mól, po ktorých sa prechádzajú podvyživené tínedžerky. Platí totiž, že mužskú fantáziu vždy viac pošteklili dámy s postavou presýpacích hodín.

„Ideálny pomer pása a bokov je dva ku trom. To na mužov vždy platilo. Keď postavíte vedľa seba malé dievča a chlapca, od chrbta ich pohlavie nerozoznáte. Po prvej menštruácii sa začnú tvary dievčat meniť. Praveká žena v nás začne mužovi postupne signalizovať - som plodná,“ opisuje sexuologička Danica Caisová.

Pekne formovaný zadok a útly pás signalizujú plodnosť, mladosť, životaschopnosť. „V prechode sa driek začína zase vypĺňať,“ dodáva odborníčka.

Podľa nemeckého filozofa Arthura Schopenhauera, ktorý sa vo svojej Metafyzike lásky zaoberal biologickými aspektmi lásky, si ľudia inštinktívne vyberajú partnera na základe niekoľkých kritérií. Prvým je mladosť, lebo zaručuje plodenie potomstva. Druhým zdravie, aby sa na dieťa nepreniesli dedičné choroby, a tretím kostra - teda postava, ktorej súmernosť je dôležitejšia než krásna tvár.

„Nápadne krásny vzrast môže nahradiť všetky nedostatky: okúzľuje nás,“ píše významný filozof devätnásteho storočia. Štvrtým kritériom je „akási náplň mäsa“, ktorou naráža aj na množstvo tuku. Mužov podľa neho odpudzuje nápadná chudosť, no odrádzajú ich aj veľmi tlsté ženy z dôvodu, že „táto vlastnosť ukazuje na atrofiu maternice, teda na neplodnosť“.

Slávne zadky

Vráťme sa však k jednej z najobdivovanejších ženských častí - zadku. Preslávil pôvabnú herečku a speváčku Jennifer Lopezovú a vďaka vysokej poistke sa stala dámou s najdrahším zadkom na svete. Momentálne najsledovanejší je však zadok Američanky Jen Selterovej, ktorá ešte v roku 2012 začala na internete zverejňovať fotografie v legínsach a dokumentovať svoje pokroky pri cvičení.

Pevná a dobre vyformovaná zadná časť tela Jen Selterovej si získala množstvo fanúšikov a v súčasnosti má príťažlivá tmavovláska na Facebooku takmer tri a pol milióna fanúšikov.

Zadkom sa preslávila aj americká hviezdička Kim Kardashianová, manželka amerického rapera Kanyeho Westa. Na rozdiel od Selterovej však nemusela až tak tvrdo makať. Stačilo vyplniť zadnú časť tela implantátmi a šokovať veľkosťou.

Nástroj zvádzania

„Žena by mala byť atraktívna, aby získala čo najviac nápadníkov. Pekným zadkom, ktorým navyše dokáže zvodne vlniť, priláka čo najviac mužov a ‚praveká žena‘ v nej si z nich vyberie najlepšieho otca pre svoje deti,“ opisuje princípy zvádzania sexuologička Caisová.

Ženský zadok a boky obdivovali už pravekí muži, stačí si spomenúť na Věstonickú venušu z pálenej hliny nájdenú u našich západných susedov či Moraviansku venušu z mamutieho kla, ktorú objavili v Moravanoch nad Váhom.

Aj starí Gréci ocenili tvarované ženské telo a pekný plný zadok musela mať aj bohyňa krásy a lásky Afrodita. Jednoducho, širšie boky a väčší zadok vždy signalizovali, že žena má dostatok tukových zásob na obdobie tehotenstva a dojčenie. Sexuologička dodáva, že navyše v mužoch vyvolávali predstavu o ľahšom pôrode.

„Keď je pre ženu jednoduchší, bude rodiť radšej a častejšie. Aj v súčasníkoch sa ozýva inštinkt pravekého muža, preto vyhľadávajú ženy s pekne tvarovaným zadkom.“

Mnohé dámy však až príliš podľahli túžbe po dokonalom zadku. V Amerike sa stali hitom plastické operácie zadku, do ktorého im zavádzajú silikónové implantáty. Tie však s výskumom neurológov z Pittsburghu vôbec nesúvisia a silikón ich potomkom inteligenciu rozhodne nezaručí.

Prsia, pery aj pohľad

Ženský zadok nie je jediným sexuálnym symbolom. Sú ním aj prsia. Podľa jednej teórie však získali svoj erotický význam neskôr ako zadok. Pričiniť sa o to poloha pri milovaní. Kým naši predkovia uprednostňovali polohu na „psíka“, pri ktorej zadok a boky hrali dominantnú vizuálnu aj hmatovú úlohu, pri prechode na „misionára“ mužský zrak smeroval viac na poprsie.

„Plná ženská hruď pôsobí na mužské pohlavie neobyčajným čarom, pretože v priamej súvislosti s propagačnými funkciami ženy sľubuje novorodencovi bohatú potravu,“ vysvetľuje Schopenhuaer.

Podľa nemeckého filozofa je síce posledným kritériom výberu partnerky krása tváre, ale zo skúseností vieme, že oči a pery sú pre pánov silným magnetom. Výskum na univerzite v anglickom Manchestri ukázal, že muži pri stretnutí s opačným pohlavím prvých päť sekúnd pozerajú na pery. Evokujú zmyselnosť a vášeň.

„Po celé stáročia si ženy maľovali ústa, aby zvýšili ich príťažlivosť,“ hovorí doktor Geoff Beattie, ktorý výskum viedol. Dodáva, že tento trend sa datuje už od starého Egypta. Aj preto je červený rúž jedným z nástrojov zvádzania a žiaden ženský sexsymbol sa bez neho nezaobíde.

Sexuologička Caisová hovorí, že mužov k opačnému pohlaviu podvedome prilákajú tri veci. „Prsia, primeraná veľkosť zadku k pásu v pomere dva ku trom a pohľad. Dámy, ktoré mužov zaujmú, majú v očiach niečo zvodné.

Chlap túži po tom, aby žena bola cudná aj pikantná. A ona to musí vedieť správne vybalansovať, aby nebola ľahkou korisťou, ale ani veľmi odmietavou a odmeranou. A v tvári musí byť tieto aspekty vidieť. Tomu sa potom hovorí sexepíl.“

Vianočné tipy na darček