Vedomostný test: Ako dobre poznáte Alsasko, tučniaky, Super Bowl?

Týždenník PLUS 7 DNÍ pre vás v každom čísle pripravuje vedomostný test. Teraz si môžete overiť vaše znalosti aj online.

Zmijovec pochádza z tropických džunglí juhovýchodnej Ázie. Po rokoch vyženie obrovský tmavofialový kvet divného tvaru. Namiesto vône príšerne smrdí ako zhnité mäso. Priláka to muchy mäsiarky, aby sa postarali o opelenie. Vedci odhalili, že kvet vtedy zvýši svoju teplotu až o niekoľko stupňov a pôsobí ako maják, lákajúci nočný hmyz vybavený infračerveným videním.

1. Kvet najmohutnejšieho zmijovca titanského dorastie priemerne do výšky: a) 1,5 metra b) 0,5 metra c) 5 metrov

Tučniaky žijú na južnej pologuli, najviac v Antarktíde. Stratili schopnosť lietať, ale sú výborní plavci a potápači. Mláďatá sa liahnu slepé a porastené prachovým perím. Spočiatku ich jeden rodič stráži a druhý loví, neskôr sa mláďatá zgrupujú do „škôlky“ a lovia obaja rodičia. O škôlky sa starajú buď mladí nehniezdiaci jedinci, alebo tí, ktorí o svoje mláďatá prišli. Rodičia sú schopní v škôlke nájsť svoje mláďa a kŕmia ho. Mláďatá sa vydávajú na more, až keď majú kompletné operenie, niektoré druhy až v 5-7 rokoch.

2. Tučniaky v krutých arktických podmienkach znášajú obvykle: a) tri-štyri vajcia b) jedno-dve vajcia c) päť-šesť vajec

Každý Alsasan je tak trocha Nemec, i keď mu v žilách koluje francúzska krv. V minulosti sa Francúzsko s Nemeckom naťahovali o Alsasko, jeho obyvatelia si viackrát museli zmeniť občianstvo. Od 5. storočia bolo súčasťou Franskej ríše a neskôr Rímsko-nemeckej ríše. Počas tridsaťročnej vojny si ho podrobilo Francúzsko, po prusko-francúzskej vojne Nemecko. Po prvej svetovej vojne bolo Alsasko nemecké, po druhej územie pripadlo Francúzom. Táto rozkolísanosť robí región výnimočným.

3. Hlavné mesto regiónu Alsasko je: a) Brusel b) Štrasburg c) Colmar

Na obrázku je španielsky umelec, ktorý patrí medzi najväčších, ale aj najspornejších maliarov 20. storočia. Z jeho neuveriteľne rozsiahlej a pestrej tvorby sa za umelecky najcennejšie považujú surrealistické diela z ranej tvorby, v ktorých sa pôsobivým stvárnením snových scén vyslovil k mnohým závažným otázkam. Znalci tvrdia, že neskoršie diela maliara, žijúceho i tvoriaceho extravagantne, mali skôr podobu demonštrácie jeho originality.

4. Na obrázku je španielsky surrealista: a) Salvador Dalí b) Max Ernst c) Joan Miró

Viac než 116 miliónov ľudí vlani sledovalo finále Super Bowlu, čím sa z neho stala najsledovanejšia športová udalosť v televízii. Tohtoročné finále v kalifornskej Santa Clare medzi Carolinou Panthers a víťazným Denverom Broncos, keď cez prestávku spievali Coldplay a Beyoncé, lákalo rovnako. V deň finále sa v krajine zastaví život, nekonajú sa svadby a jedla sa vraj zje viac len raz do roka - počas Dňa vďakyvzdania.

5. V akom športe sa Super Bowl koná?: a) basketbal b) bejzbal c) americký futbal

Správne odpovede: 1a, 2b, 3b, 4a, 5c

Vianočné tipy na darček