Ilustračná fotografia

Veľký počet „priateľov“ na Facebooku spôsobuje stres

Čím viac ľudí si na sociálnej sieti pridáte k priateľom, tým úzkostlivejšie stavy vám to spôsobí. Dokazuje to nový výskum vedcov z Edinburgskej univerzity, podľa ktorého úzkosť zvyšuje najmä pridávanie zamestnávateľa, šéfa alebo rodičov.

Ľudia totiž hrajú v spoločnosti rôzne sociálne roly a facebookové príspevky môžu prezradiť veľa o správaní používateľa aj takým virtuálnym kamarátom, pred ktorými by ste niektoré veci radšej utajili. Najstresujúcejšími faktormi sú príspevky, v ktorých sa priznávame k fajčeniu a k alkoholu a tie, v ktorých sme hrubí a nadávame.

S vekom ide rešpekt

Úzkosť z vlastnej prezentácie na sociálnej sieti pritom sprevádza najmä starších užívateľov, mladšie ročníky si tým príliš hlavu nezaťažujú. Podľa správy z výskumu je medzi tristo užívateľmi väčšina študentov v priemernom veku 21 rokov, píše portál telegraph.co.uk.

Ak by sme sa na vec pozreli percentuálne, 97% fanúšikov Facebooku malo medzi priateľmi najmä tých reálnych, 81% aj členov širšej rodiny, 80% si pridalo súrodencov, 69% priateľov svojich priateľov a 65% užívateľov sa „skamarátilo“ aj s kolegami z práce. Jedna tretina užívateľov si nastavuje ochranu osobných údajov, ktorá umožňuje regulovať zverejňovanie informácií pre rôzne typy „priateľov“.

Namiesto večierka usvedčujúci spis

„Facebook stratil svoju pôvodnú podobu. Kedysi bol ako veľký virtuálny žúr, kde ste si mohli s priateľmi zatancovať, vypiť či poflirtovať. Dnes je však táto sociálna sieť plná potenciálnych mín v podobe vašej matky, partnera, šéfa či kolegov – a všetci majú celkom iné očakávania,“ hovorí autor správy zo štúdie Ben Marder.

Ľudia si skúšajú možnosti zobrazovania svojho profilu pre rôznych užívateľov, aby videli, ako sami vyzerajú a pôsobia. Často si napríklad mažú fotografie a dokonca sa na večierkoch vyhýbajú fotoaparátu v obave, že vznikne nelichotivá snímka, ktorú čoskoro zbadá ich zamestnávateľ alebo partnerka.

„Inými slovami, užívatelia sa čoraz viac snažia sebaprezentovať v akejsi univerzálnej civilnej verzii, aby ulahodili ´všetkým zúčastneným´. Záleží im na to, čo si budú dotyční myslieť,“ uzatvára Marder.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní