Verejné záchody z Bratislavy zmizli. Z jedného sa stal bar

Vbehnúť len tak do reštaurácie alebo kaviarne na „vécko“? Na to má príliš veľa ľudí priveľa hrdosti

Vzdajú sa, keď si predstavia, ako ich bude personál pozorovať, prípadne natrafia na „povolenkový systém“, aký zaviedol jeden z predajcov rýchleho občerstvenia. Zmenilo sa v hlavnom meste niečo za vyše dvadsať rokov? Je to horšie alebo lepšie?

Pri Štrkoveckom jazere.
Pri Štrkoveckom jazere.
Viktor Malý

Rok 1995

„Nie preto, že veľa pijú, ale preto, aby pili, chodia mnohé naše ženy do mestských záchodov. Po ich odchode leží vedľa klozetu malá fľaštička z rumu či vodky. Dáma si hrkla a pobrala sa svojou cestou,“ písali sme v roku 1995, keď sme sa tejto téme venovali. Toto bolo jedno zo zistení, ktoré náš šokovalo. Niekedy je naozaj lepšie nevedieť, čo sa deje za zatvorenými dverami. V tomto prípade – verejných záchodov.

Americké námestie. Z toaliet je reštauračné zariadenie.
Americké námestie. Z toaliet je reštauračné zariadenie.
Viktor Malý

Tie dvere však v tom čase ešte boli otvorené a človek sa v prípade nevyhnutnosti mal kam pobrať. Ale už nie tak, ako za socializmu, cez deň aj v noci, ale len do večera, pretože sa návštevníci záchodov v noci správali agresívne. Za týždeň vychádzala škoda na 3 až 4-tisíc korún. Napriek tomu to bol biznis ako každý iný, a tak rivalita vládla aj medzi tridsiatimi piatimi toaletárkami. „Nie je totiž záchod ako záchod. Viac ľudí nechá viac korún...“konštatovali sme. A každá jedna koruna pomohla týmto ženám k platu, ktorý sa rovnal nástupnému platu vysokoškoláka. Všetky teda chceli pracovať v centre. Nakoniec to vzala do rúk vedúca strediska verejných záchodov. Začala panie točiť z pracoviska na pracovisko, kontrolovať, evidovať... Vraj ju za to nemali príliš v láske.

Pri Divadle Aréna.
Pri Divadle Aréna.
Viktor Malý

Práve v tom čase zatvorili prvý zo siedmich záchodov v centre mesta. Ten najnavštevovanejší, na Námestí SNP. Zmluvne ho prenajali mužovi, ktorý si naň vybavil živnostenský list. Na rok, čo ho stálo 15-tisíc korún. Náklady na vodu mal 3500 korún, na elektriku 4200 korún. A pani Magde, ktorá v toaletách vysedávala a vyberala poplatky, dával mesačne tritisíc korún. Frfľala – vraj nie je fotobunka. „Som platená od hodiny, tržby idú do trezorov,“ vysvetľovala. Trezor bola kovová škatuľa zavesená na prístupových dverách k pisoárom, pri dámskych kabínkach pod okienkom toaletárky. Škatuľa mala hore dieru na mince, na boku ťažký zámok a pani Magda – kontrolovala....´

Fajnorovo nábrežie. "Mimo prevádzky."
Fajnorovo nábrežie. "Mimo prevádzky."
Viktor Malý

„Najmúdrejšie by bolo všetky tie naše záchody zaliať betónom a postaviť nové,“povedal nám Jozef Cepek, vtedajší riaditeľ Verejnoprospešných služieb Starého mesta. „Aj tak ich nikto nechce. Ponúkali sme ich do prenájmu všetky, záujemcovia si to prerátali a poďakovali sa...“

Rok 2017

Prešlo vyše dvadsať rokov. Pani Magdu a jej „trezor“ by ste na Námestí SNP hľadali márne. Dnes je z týchto verejných záchodov – reštauračné zariadenie! Asi preto zmizli v centre mesta aj smerovníky, ktoré označovali, kde je najbližšie WC. Skúste ho nájsť napríklad na Laurinskej ulici! A keď konečne na nejaké narazíte, napríklad na Fajnorovom nábreží, moderné – „Toaleta sa čistí, dezinfikuje a suší automaticky“– zistíte, že je „mimo prevádzky“. Ale to možno ešte stihnete dobehnúť do toaliet na Palackého ulici pri Redute. Márne. Majú pokazený – turniket! Ešte môžete skúsiť toalety na Šafárikovom námestí. Fungujú! Nielenže si odľahčíte, ale zažijete aj kus socialistického dobrodružstva. Návrat v čase!

Šafárikovo námestie.
Šafárikovo námestie.
Viktor Malý

A to sme boli v centre! Na Americkom námestí sa verejné toalety zmenili na ďalšie reštauračné zariadenie. Takže vypiť si môžete, ale čo potom s tým, to už je váš problém.

Na sídliskách je to ešte horšie. Pri pohľade na niekdajšie verejné toalety neviete, či sa pozeráte na protiatómové opustené bunkry alebo na smetisko. Tak vyzerajú záchody napríklad pri Štrkoveckom jazere alebo na Komárnickej ulici. V Petržalke takéto záchody zrejme ani nikdy neboli. Iba ak tie dnes už naozaj historické, ktoré by sa mohli zmeniť na technické pamiatky. Povedzme pri divadle Aréna, kde žijú bezdomovci. Lepší osud z tých naozaj historických mal objekt na nábreží Dunaja, aj ten sa premenil na reštauračné zariadenie, ktoré býva otvorené – kedy chce.

Pri Ondrejskom cintoríne.
Pri Ondrejskom cintoríne.
Viktor Malý

Čo sa nezmenilo?

Keď to na vás príde a poviete si, že už to ďalej nevydržíte, zabočíte do kriakov. Práve ste porušili až tri ustanovenia! Všeobecné záväzné nariadenie o čistote mesta, vzbudili ste verejné pohoršenie a prehrešili ste sa proti verejnému poriadku! Ak vás dakto pri vašej nekalej činnosti videl, on má nárok cítiť sa pohoršený a vy máte smolu. Je jedno, či vás videl spredu, zozadu, zboku alebo z balkóna. Podľa verejného poriadku sú na tieto aktivity vyčlenené verejné záchody...

Veľa šťastia!

Vianočné tipy na darček