Hviezdny kútik: Niektorí návštevníci idú k tej, ktorá je práve voľná, iní si vyberajú veštkyňu podľa sympatií.

Veštkyniam veria aj biznismeni. Pozor na podvodníčky!

Hoci veštkyniam pribúda konkurencia, o živobytie sa neboja. Mnohí ľudia sa im dokážu otvoriť viac ako psychológom.

Kedysi sme sem chodili veštiť tri-štyri, teraz nás je asi desať, ale nesťažujem sa, - prezradila nám veštkyňa Edita na nedávnom veľtrhu ezoteriky v Bratislave. Jednoducho, niektorí si z návštev u ľudí, ktorí sa chvália magickými schopnosťami, spravili hoby.

„Bola som u mnohých, niektoré sú lepšie, iné horšie,“ prezrádza jedna z pravidelných klientok. „Pomôžu mi, keď sa neviem rozhodnúť, ako ďalej, poradia v rôznych oblastiach života.“

Mala šťastie. Kadekto sa už priživil na dôverčivosti ľudí a ich fascinácii tajomnými praktikami. „Ako tá, čo o nej hovorili v televíznych správach. Okradla rodinu asi o tisícsedemsto eur a utiekla,“ povzdychne si veštkyňa Anabel a dodá: „Nikdy by som niečo také neurobila, beriem za veštenie dvadsať eur.“

Prvá so živnosťou

Prejdeme popri stánku s orieškami a so sušeným ovocím aj okolo krásne farebného stola naloženého voňavými indickými jedlami. Niekde cítiť vôňu vonných tyčiniek a sviečok. V jednom výklenku sedí päť veštkýň. Každá má malý stolík a na ňom karty. Niektorí návštevníci idú k tej, ktorá je práve voľná, iní si vyberajú podľa sympatií.

Jasnovidka Oľga je na veľtrhu ezoteriky stálica. Ako jediná však prizná, že mávala na tomto podujatí väčší nával klientov. „Niektorí si sem sadnú a sú prekvapení, že za veštenie sa platí. Ľudia nemajú peniaze, je zlá finančná situácia,“ zhodnotí.

Šesťdesiatnička z Levíc už ako sedemročná v sebe spozorovala zvláštne schopnosti. „Napríklad som povedala ockovi, aby otvoril dvere, že k nám ide suseda, a naozaj o päť minút prišla. Aj smrť som vedela predpovedať,“ hovorí. „Moja babka bola vedma.“

Kedysi bola na ezoterických akciách jedinou veštkyňou. „Ako prvá v Československu som mala na to živnosť,“ vraví. O pár rokov ich pribudli stovky. Dnes by sme už ľudí s údajnými magickými schopnosťami zrátali ťažko. Oľga veští z aury, cigánskych kariet i krištáľovej gule. Niekedy vidí budúcnosť človeka aj päť rokov dopredu, u niekoho sotva rok.

„Je to individuálne. Ale nikdy ľudí nezavádzam, len aby boli spokojní. Radšej pozriem do kariet nabudúce, či sa tam nejaká informácia neobjavila,“ zdôrazňuje.

Ani očisty od čiernej mágie nejdú vždy odstrániť ako šibnutím čarovného prútika. Stalo sa, že ani za tri mesiace sa jej nepodarilo zbaviť klienta negatívnej energie. „Trvalo to skoro pol roka. Pri odklínaní a očiste musí človek používať prípravky, ktoré mu dám, a robím rôzne rituály,“ opisuje.

Čítajte viac:

Skutočných prekliatí je málo, tvrdí veštica

Ktorým kartám veriť?

Neďaleko Oľgy sedí jej blízka kolegyňa veštkyňa Edita. Pochádza z Kozároviec pri Leviciach, ale veští aj v Bratislave, v Nitre, v Prešove i v Košiciach. Kam ju zvedavci zavolajú. Za tridsať eur nazrie do vašich životov, do budúcnosti.

„Najskôr si všímam celého človeka. Potom si vypýtam dátum narodenia a veľakrát sa aj stane, že k tomu klientovi nepasuje. Takže mu poviem, že sa narodil buď predčasne, alebo neskôr, než mal,“ hovorí.

Častejšie ju vyhľadávajú ženy ako muži a v poslednom čase skôr mladšie ročníky - od dvadsať do štyridsať rokov. „Najviac riešia rodinu, zamestnanie a lásku. Je veľa rozvodov. Chcú vedieť, ako to deti zvládnu a čo bude ďalej.“ Ďalšia veštkyňa, Anabel, zase prezradila, že na veľtrhu si viac dávali veštiť muži. „Najmä podnikatelia. Potrebovali sa poradiť o biznise,“ hovorí.

Okolo veštiarne prechádzajú dve ženy. Prišli z Dunajskej Stredy a kútik jasnovidiek ich vôbec nezaujal. Nadchol ich prístroj na meranie aury a ak si dávajú veštiť, tak nie z cigánskych kariet, ale z tarotových. „Človek, ktorý s nimi pracuje, musí poznať symboliku a nie sa riadiť podľa obrázkov. Aj teraz sme u jednej boli.“

U kartárky Evy. Prišla z Česka a na svojej vizitke sľubuje, že prezradí posolstvo od vašich strážnych anjelov aj karmické vplyvy minulých životov. Keď už spomíname karty, každý veštec má svoje naj. Niekto tarotové, ktorých je niekoľko druhov, iný cigánské či anjelske. Niektorí sa naozaj snažia z obrázkov a zo symbolov niečo vyčítať, pre iných sú len barličkou pre lepší pocit klienta.

Na ezoterickom festivale ste sa mohli dozvedieť aj niečo o výklade z mariášových kariet. Kurz s názvom Praktické otázky života v jednotlivých mariášových kartách ponúka poradkyňa pre rozvoj osobnosti Annamária Higginsová.

Čítajte viac:

Navštívili sme veštkyňu. Rady lekárov treba dodržiavať, tvrdí

Anonymnejšie ako u psychológa

Elia má svoj vlastný kútik na veštenie. Na chvíľu sa nezastaví. Láka na veštenie z kariet, ruky i kávy, vie preniknúť do tajov krištáľovej gule. „Osoba si však predtým nesmie aspoň dve hodiny umývať ruky, aby pri dotyku s guľou nechala na nej svoju energiu. Z nej potom čítam,“ vysvetlí nám zhovorčivá päťdesiatnička.

Na veľtrh si guľu nepriniesla, vystačila si s kartami. „Keď mi karty neukážu o človeku všetko, pozriem si jeho ľavú ruku,“ hovorí. Ľudia ju najčastejšie vyhľadávajú s problémami vo vzťahoch a v zamestnaní. „Chodia sem aj mnohí s depresiami. Snažím sa ich povzbudiť, vliať do nich energiu, aby sa postavili na nohy,“ opisuje.

Svoju prácu veštkyne chápe ako druh psychoterapie. „Viete, ľudia sa dnes boja otvoriť, aby to niekto nezneužil. Napríklad žena má priateľa. Nemusí ísť o intímny vzťah, ale potrebuje niekoho blízkeho, kto ju povzbudí, poteší pekným slovom. A stáva sa, že kolegyne to rozkričia a narobia jej problémy, najmä ak je vydatá. Radšej si teda každý dá pozor, čo komu povie, aby ho nikto nezradil,“ rozhovorí sa Elia.

Ľudia podľa nej v sebe dusia mnoho vecí a práve veštkyniam a jasnovidkám sa dokážu otvoriť. Viac než psychológom. „Naozaj je to tak. My sa nepýtame na celé meno alebo na bydlisko. Nanajvýš na krstné meno a dátum narodenia kvôli numerológii. U nás všetko zostane skryté a anonymné,“ tvrdí. Za chrbtom už podupkávajú zvedavé návštevníčky. Chcú, aby im veštila práve Elia. Nepoznajú ju, ale páči sa im, že veští z kariet.

Každoročný rituál matky s dcérou na tomto veľtrhu, aj keď vždy u inej ezoteričky. „Chodievame väčšinou spolu. Nijako ma tie veštby neobmedzujú, ale často mi pomôžu v rozhodnutiach,“ vysvetľuje svoje pohnútky Andrea.

„Občas si s mamou nejakú veštkyňu obľúbime a povieme si, že tá je najlepšia, ale lákajú nás aj iné. Nepatríme však medzi tých, ktorí sa s nimi radia ešte aj o tom, čo majú navariť. Vyhľadáme kartárku tak raz za pol či trištvrte roka.“

Najhoršia skúsenosť? „Mne prekáža, ak počas nášho sedenia telefonujú, nevenujú sa mi naplno a pokojne si objednávajú klientov,“ posťažuje sa Andrea. Jej mama spomína ešte pikantnejší zážitok. „Prišla som k jednej veštkyni a namiesto toho, aby sa sústredila na prácu, jedla. Navyše jedlo, ktoré nemám rada. A strašne pri tom chlípala, bolo to otrasné!“

Každý chce čarovať

Stánok čarodejníckej školy Santeria praská vo švíkoch. Šéfka spolku okultistov v malej presklenej miestnosti veští, jej kolegovia fanúšikom okultizmu vysvetľujú, na čo slúžia magické sviečky či ako si doma urobiť rituál.

Staršia pani prezerá literatúru o mágii, sošky a iné pomôcky. „Už ako decko som na sebe pozorovala zvláštne schopnosti. Aj som niekoľko ľudí uzdravila. Ale nejako sa tým nezaoberám, len čítam knihy,“ tvrdí.

Santeria pripravila pre návštevníkov veľtrhu zaujímavé prednášky a ukážky. „Ľudom sme predviedli, ako sa môžu snímať kliatby, a tak ich to zaujalo, že máme plnú veštiareň. Záujem je aj o magické pomôcky,“ hovorí Sonia Guerrera.

Mladé dievča so svojou sestrou už hodnú chvíľu vyberajú z políc rôzne pomôcky a prípravky. Plavovlasá Iris z čarodejníckej školy im ochotne pomáha. „Mám problém a potrebujem sa pohnúť z miesta. Videla som, ako Sonia robila rituál a chcela by som si ho doma spraviť. Preto teraz vyberáme všetko potrebné,“ vraví dievčina. Doteraz nič podobné neskúšala. Ale tajomno ju vraj fascinuje. „Mám to aj v znamení, som Škorpión,“ usmeje sa.

Mnohí si prišli na svoje. Našťastie, mágov, ktorí by vás obrali o tisícky eur a nič neponúkli, sme na veľtrhu nenašli. Aj keď zúfalý človek je kdekoľvek ľahkým terčom pre podvodníka, ktorý sa oháňa tajomnými rituálmi. Zaručené vedmy striehnu na nás dokonca na benzínových pumpách.

„Robia sa aj také veci, že podnikavec privedie z nejakej rómskej osady do Bratislavy ženu, vhodne ju upraví a vydáva ju za slávnu rumunskú veštkyňu. Ľudia by mali byť opatrní,“ varuje jedna z veštkýň, ktorú sme na veľtrhu stretli.

Iné je zaplatiť dvadsať či tridsať eur človeku, ktorý vám venuje svoj čas a hovorí s vami o vašich problémoch. Hoci aj bez okultných schopností. No odovzdať niekomu polovicu majetku len pre podozrenie z údajného prekliatia, je čistá hlúposť.

Vyskúšali sme

Nepatrím medzi ľudí, ktorí potrebujú svoj život riešiť pomocou kariet či iných ezoterických praktík. Niekedy však stačí málo, správny postreh či komentár a človek sa na seba, na svoje počínanie či ťažkosti pozrie inými očami.

A čo keď naozaj za ťažké chvíle môže čierna mágia a prekliatie? Dokážu viaceré veštkyne a jasnovidky vidieť človeka rovnako alebo mi každá povie svoju pravdu? Nuž, aj s týmito otázkami som pred ne sadala a dala si nahliadnuť do svojho života.

Žiadne prekliatie

Uprene sa na mňa zahľadí. „Chvalabohu, nič extrémne nevidím. Niečo máte v aure, vďaka čomu cítite vnútorný nepokoj. Ale nie je to porobenina či prekliatie. Skôr závisť alebo niečo nepríjemné, čo ste nabrali na nejakých zlých miestach,“ hovorí veštkyňa Oľga. Rovnako, pokiaľ ide o mňa, vylúčili prekliatie ďalšie jasnovidky - Elia a Edita. Nezávisle, bez zaváhania.

„Vytiahnite si ľavou rukou tri karty! Ako vyberiete, tak položíte,“ inštruuje ma. „Niečo sa udialo vo vašom citovom živote, preto vládne vo vašej duši ten rozruch a neistota,“ dodá. Nuž, áno. V duchu súhlasím. „Čo je to, čo odišlo z vášho života?“ pýta sa.

Hm, ťažko hľadám odpoveď. Nerada sa otváram neznámemu človeku. Chcem len počúvať. Pani Oľga je prívetivá. Stalo sa mi, že som veštkyňu riadne napálila, keď som jej na všetko neprikyvovala a neprezradila o sebe niečo, z čoho by mohla pri svojich veštbách vychádzať.

Pyramída a lepší život

„Aj keď vás nikto nepreklial, niečo v tej aure vidím. Zrejme pykáte za svojich predkov. Tá najčistejšia duša to sťahuje na seba a odtrpí si to za nich,“ hovorí Edita. Veštkyne sa zhodli na tom, že som dobrý človek - vychádza to vraj z môjho srdca i očí. Dve z nich prorokovali skoré naplnenie mojich túžob.

Pani Oľga tvrdila, že od marca do konca júna ma čaká priaznivé a rozhodujúce obdobie v láske. „Prinesie vám duševný pokoj,“ pripomína. Elia zase videla v mojej aure pyramídu, ktorá symbolizuje lepší život. „Blíži sa to, po čom túžite. Ste mladá, ale všeličo ste už preskákali. Idete však do lepšieho tak, ako sa pyramída zužuje do špica,“ utešuje ma.

Odchádzam spokojná. Nikto na mňa neuvalil kliatbu, s tou trochou závisti sa vyrovnám a čo je skvelé - čakajú ma predovšetkým krásne veci!


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].