Vinnetou sa vracia! Zahrá si náčelníka Apačov hviezda z Komisára Rexa?

Televízia RTL chystá tri filmy o legendárnom náčelníkovi Apačov. Kým postava Old Shatterhanda je istou voľbou, v hre o rolu Vinnetoua je niekoľko mien.

Päťdesiat rokov po tom, čo jeden z najpopulárnejších filmových a literárnych indiánskych náčelníkov odišiel do večných lovísk, oznámila nemecká televízia RTL, že sa chystá vrátiť Vinnetoua do hry. Chce nakrútiť hneď tri filmy.

Jeden neúspešný

Nie je to prvý raz, čo fanúšikom Vinnetoua rozbúchala srdcia správa o jeho znovuzrodení. V roku 2011 prišla s týmto nápadom nemecká spoločnosť Constantin Film a angažovala už aj scenáristu. Nie hocijakého, ale rovno Michaela Blaka, držiteľa Oscara za Tanec s vlkmi.

Žiaľ, to bola nakoniec jediná vzrušujúca informácia o filme. Ambiciózna myšlienka sa vyparila. Asi preto, že peniaze zháňali tvorcovia prostredníctvom zbierky. Nečudo, že priaznivci Vinnetoua sa na avizovaný projekt RTL pozerajú trochu nedôverčivo.

Televízia však nedávno oznámila, že prvá klapka padne už v lete a premiéra je naplánovaná na december 2016. Nakrúcať sa bude - tak ako pred rokmi - v lokalitách bývalej Juhoslávie.

Na dôveryhodnosti projektu dodáva i to, že okrem termínu je známy aj prvý hrdina. Podľa denníka Bild úlohu Old Shatterhanda dostal 47-ročný sympatiak Wotan Wilke Möhring, čiže komisár Falke zo seriálu Miesto činu.

Kto zahrá Vinnetoua?

Kto nahradí neprekonateľného charizmatického Pierra Bricea? To je zatiaľ záhada, ktorej vylúštenie nepoznajú ani tvorcovia. Úlohu by radi obsadili nemeckým hercom.

Herečka Uschi Glassová, ktorá by sa mala v sérii objaviť, by si v role Vinnetoua vedela predstaviť 36-ročného španielskeho Nemca Daniela Brühla, známeho z úspešného Tarantinovho filmu Nehanební bastardi. S ďalšími tipmi prišli aj českí novinári z idnes.cz.

Nechýbal medzi nimi napríklad Til Schweiger z filmu Formula!, Moritz Bleibtreu z Lola beží o život či Gedeon Burkhard, ktorý sa preslávil v seriáloch Komisár Rex, Kobra 11, ale aj ako princ zo slovensko-nemeckej rozprávky Šípková Ruženka. Mimochodom, z ankety čitateľov vyšiel víťazne práve on. Žeby pre svoju briceovskú bradu?

Apropo, Brice. Špekuluje sa, že aj už 86-ročný herec si zahrá v trilógii - tentoraz však svojho otca, náčelníka Apačov Inču-čunu. „Ale aby som povedal pravdu, nie som touto myšlienkou nadšený,“ zdôveril sa denníku Bild Francúz, ktorý svojho času vyhlásil, že Vinnetou mu zničil kariéru. Nálepky Vinnetoua - ktorého si zahral aj v divadle - sa nikdy nezbavil.

Na druhej strane však tiež priznal, že mu výrazne pomohol pri dobývaní žien. A určite aj finančne, hoci Brice nebol zďaleka najlepšie plateným hercom z partie okolo Vinnetoua. Najvyšší honorár dostával Lex Barker - napríklad za „mimosériový“ film Old Shatterhand vyše 200-tisíc nemeckých mariek.

Dôvodov bolo hneď niekoľko - po prvé, v čase Vinnetoua bol už v Amerike slávnym hercom a predstaviteľom Tarzana, a po druhé, Old Shatterhanda nakrúcala iná, konkurenčná filmy, a tá bola ochotná Barkera preplatiť, len aby ho pre film získala.

Dejiny hitu

Filmy o Vinnetouovi - dokopy ich vzniklo jedenásť - dodnes patria medzi najúspešnejšie nemecké snímky. Už v čase ich vzniku ich videli milióny divákov, o lístky na premiéry bývala regulárna bitka. No počiatky vinnetouovského kultu vôbec neboli jednoznačné. Málokto veril, že potápajúcu sa nemeckú kinematografiu na prelome 50. a 60. rokov spasí práve western, ktorý bol odjakživa doménou Ameriky.

Producent Horst Wendlandt, jeden z mála, ktorým sa vtedy darilo, mal iný názor. Už dlho túžil nakrútiť dobrodružný film a úspešné knižky Karla Maya považoval za skvelý materiál. Pre istotu si však urobil prieskum popularity - niekoľko dní presedel v berlínskom kníhkupectve a pozoroval, ako sa mayovky predávajú.

Prvý bol sfilmovaný Poklad na Striebornom jazere. Wendlandt zveril réžiu Haraldovi Reinlovi, jednému z najuznávanejších nemeckých režisérov. Mayovky dobre poznal, a preto sa obával, že sa nepodarí nakrútiť western, ktorý by uspel aj v zahraničí. Budúcnosť ho vyviedla z omylu. Vinnetou sa postupne dostal do vyše šesťdesiatich krajín.

Len pre zaujímavosť - jednou z Reinlových podmienok bolo, že si vo filme zahrá jeho vtedajšia manželka Karin Dorová. Preslávila sa ako Ribanna a objavila sa aj v ďalších mayovkách i v bondovke Žiješ len dvakrát. Reinl skončil smutne. V roku 1986 ho zavraždila tretia manželka, česká herečka Daniela Marie Delisová.

Škrty

Pred neľahkou úlohou stál aj scenárista Harald G. Petersson. Musel vtesnať niekoľkostostranový román do sto minút. Podarilo sa mu to - no za cenu škrtov deja i postáv, zhutnenia obsahu a pridania nových zápletiek, čo dosť dráždilo odborného konzultanta a znalca Mayovho diela Herberta F. Hummela. Trval na tom, aby sa film čo najviac ponášal na originál.

S rovnakým problémom sa borili aj ďalšie filmy. Nakrúcať sa začalo šiesteho augusta 1962 a práce trvali dva mesiace. „Americké“ exteriéry našli producenti v Juhoslávii.

Jednak kvôli skresaniu nákladov - hoci Wendlandtovi sa podarilo získať dva milióny nemeckých mariek a ďalší 1,5 milióna na propagáciu a distribúciu -, no pravda je aj to, že krajina bola v tom čase vyhľadávanou filmárskou lokalitou s kvalitnými ateliérmi a filmárskym zázemím v podobe spoločnosti Jadran Film, budúcim výhradným koproducentom mayoviek.

Môže za to náhoda

V úlohách Vinnetoua a Old Shatterhanda si dnes už nevieme predstaviť nikoho iného ako Pierra Bricea a Lexa Barkera, podobne ako ich české hlasy Stanislava Fišera a Vladimíra Ráža. Do slovenčiny bol nadabovaný iba Červený džentlmen, dvojicou Dočolomanský - Kvietik.

No kým dvojmetrový Barker bol jasný od začiatku, Brice sa k životnej úlohe dostal náhodou. V hre boli totiž úplne iní herci. Napríklad Horst Buchholz, mladučký Chico zo Siedmich statočných, úlohu indiánskeho náčelníka odmietol.

Nepozdávala sa ani Christopherovi Leemu - dal prednosť Draculovi. Nakoniec padla voľba na Guya Williamsa, amerického modela, herca a - Zorra. Ani on si však napokon Vinnetoua nezahral.

Pár dní pred začiatkom nakrúcania si Horst Wendlandt všimol v kaviarni ušľachtilého mladíka. Bol to 33-ročný Pierre Brice, potomok starého bretónskeho šľachtického rodu, absolvent vojenskej akadémie - rovnako ako Barker - a bývalý vojak z Indočíny, ktorý sa rozhodol prehodiť výhybku a venovať sa herectvu.

Vo Francúzsku sa mu príliš nedarilo, preto odišiel do Talianska, kde sa stal jedným z najobľúbenejších hercov. Do Berlína prišiel predstaviť španielsku kriminálku Los Atracadores. Wendlandtova ponuka hrať Vinnetoua, o ktorom v živote nepočul - ho prekvapila.

Možno by odmietol, no príbeh ho zaujal a presvedčila ho aj účasť Lexa Barkera. Chudákovi Williamsovi zrušili zmluvu, no nakoniec neobišiel až tak zle. V Amerike sa stal hrdinom obľúbeného seriálu Stratení vo vesmíre.

Slovenská stopa

Aj keď sa dnes už môžeme ich výkonom smiať, iste to bolo do veľkej miery aj zásluhou hlavných hrdinov, že sa Poklad na Striebornom jazere stal neočakávaným kinohitom. Nemecko zasiahla vinnetouománia plnou silou a filmári i producenti z toho profitovali veľkou mierou.

Vinou diery v zmluve sa Wendlandtova spoločnosť Rialto síce musela o úspech deliť s CCC film Artura Brunnera, no ukázalo sa, že fenomén Vinnetou je taký silný, že pokojne uživí oboch producentských velikánov.

Dokopy vzniklo jedenásť vinnetouoviek, no jednoznačne najúspešnejšie boli tie od dua Wendlant - Reinl. Počnúc Pokladom cez trilógiu Vinnetou (1963), Vinnetou - Červený džentlmen (1964) až po Vinnetou - Posledný výstrel (1965). Posledným filmom bol Vinnetou a Old Shatterhand v Údolí smrti z roku 1968.

Len pre zaujímavosť - všetky ďalšie filmy stáli štyri milióny mariek, najdrahší Old Shatterhand ešte o milión viac. Mimochodom, tušili ste, že práve Old Shatterhand sa takmer zapísal do filmografie slovenského režiséra Leopolda Laholu?

Filmoví fajnšmekri budú asi poriadne prekvapení, Lahola je totiž u nás známy ako zakázaný a nezávislý tvorca, ktorý - ak nerátame jeho scenáristické hity Vlčie diery či Biela tma - sa preslávil najmä filmom Sladký čas Kalimagdory.

Práve v čase, keď pôsobil v „západnom Nemecku“, ho ako talentovaného režiséra a scenáristu oslovil Artur Brunner s ponukou napísať scenár a režírovať „jeho“ mayovku Old Shatterhand.

Žiaľ, ako sa ukázalo, napriek tomu, že Lahola bol obdivovateľom Karla Maya, na taký veľký projekt nestačil. Päť dní pred začiatkom nakrúcania musel Brunner zdrveného režiséra vymeniť. Lahola však predsa len svoj western nakrútil. V roku 1965 Duel von Sonnenuntergang. V jednej z úloh sa predstavil Terence Hill.

Terence Hill aj „Schimanski“

No a ten istý Terence Hill si zahral aj vo Vinnetouovi. Vtedy sa však ešte volal Mario Girotti a jeho kariéra s Budom Spencerom bola budúcnosťou.

Sympatický modrooký blondiak, ktorý mal vtedy dvadsaťpäť rokov, sa objavil vo viacerých filmoch, najviac si ho však môžete pamätať z Červeného džentlmena ako poručíka Merilla, nápadníka Vinnetouovej lásky Ribanny.

Hill nebol jediný herec, ktorého slávna kariéra sa rozbehla aj vďaka mayovkám. V Poklade na Striebornom jazere začínal i 24-ročný mladík menom Götz George. Neskôr sa preslávil ako komisár Schimanski. Herberta Loma, pôvodom z Česka, si zasa pamätáme ako inšpektora Dreyfussa z Ružového pantera.

Nemôžeme zabudnúť ani na Gojka Mitiča, juhoslovanského herca a režiséra a tiež najindiánskejšieho belocha. Vo Vinnetouovi nemal veľký priestor, no neskôr dostal svoj vlastný indiánsky film - Synovia Veľkej medvedice. Zaujímavosťou je, že jeho parťákov stvárnili slovenskí herci vrátane Jozefa Adamoviča.

Nechajte ho žiť!

Vráťme sa však k Vinnetouovi. Keď v októbri 1965 nechali tvorcovia poslednej časti najúspešnejšej vinnetouovskej trilógie Posledný výstrel umrieť apačského náčelníka, vyvolalo to v Nemecku masovú hystériu, podobnú tej, aká dva roky predtým sprevádzala vraždu prezidenta Kennedyho. Milióny Nemcov plakali.

Vlastne, už keď filmári oznámili svoj zámer, fanúšikovia sa proti nemu vzbúrili a vyhlasovali, že na film, kde Vinnetou neprežije, neprídu. Ku kampani sa pripojil aj tínedžerský magazín Bravo. Apeloval súhrnom žiadostí Zúfalí čitatelia Brava prosia: Nenechajte Vinnetoua zomrieť.

Wendlandta neobmäkčili. Vinnetoua poslal do večných lovísk, čím si vyslúžil pohŕdanie, ale aj vyhrážky smrťou. Podobne ako Rik Battaglia, predstaviteľ darebáka Rollinsa, ktorý Vinnetoua zastrelil a od ktorého vraj na premiére žiadny Nemec nechcel autogram.

Ako sme už spomínali, náčelník Apačov ešte ožil a vrátil sa v siedmich filmoch. Niekde ako plnohodnotná postava, inde len ako rekvizita na vygenerovanie zisku. Úspech snímok bol slušný, no Poklad na Striebornom jazere či Posledný výstrel neprekonal.

Môže uspieť?

Podarí sa uspieť novej verzii? Ktovie. Spoliehať sa iba na nostalgiu niekdajších fanúšikov zrejme nepostačí a dnešná mládež pre dobrodružné indiánky nemá veľké pochopenie. Ako píše Bild, deti sa už nehrajú na Vinnetoua a Old Shatterhanda, majú iných hrdinov - Supermana, Spidermana, Star Wars...

Mayovky sú pre nich dlhé a nudné, nie je tam veľa zločinu ani erotiky. Istý potenciál však majú. Len ho treba objaviť a vydolovať. Myslí si to aj šéf archívu Karla Maya v Göttingene Michael Petzel. „Nakrútiť opäť starého Vinnetoua je nemysliteľné. Musíme vytvoriť niečo úplne nové, niečo, čo nedovolí na toho starého úplne zabudnúť.“

Vianočné tipy na darček