Virtuálni bojovníci v akcii: Šport budúcnosti, kde netreba svaly

Relax
Peter Galan

Na majstrovstvách sveta v Poľsku nechýbal druhý najlepší hráč sveta Laco Kovács z Komárna ani známy slovenský YouTuber GoGo.

Trénujú denne do neskorej noci, zarábajú tisícky eur mesačne a ak sa im postaví bežný smrteľník, neprežije viac než pár sekúnd. Zlikvidujú ho len tak, medzi rečou. Nie, nehovoríme o profesionálnych zabijakoch, ale o najlepších hráčoch počítačových hier, ktorých popularita závratne stúpa.

Takzvaný e-sport sa stal fenoménom súčasnosti, točia sa v ňom obrovské peniaze, stoja za ním najznámejšie firmy zábavného priemyslu. Svetové televízie či noviny ho skrátka už musia brať vážne. Veď tí najlepší „progameri“ zapĺňajú športové haly a online diváci počas ich duelov vyťažujú internetové servery na maximum.

Napätie, dynamika i atmosféra na svetových podujatiach sú takmer porovnateľné s najvyššími futbalovými súťažami a počet divákov na internete neraz prevyšuje tradičné športy. Z detí, ktorým rodičia ešte pred pár rokmi vyčítali večné vysedávanie za počítačom, sa stali doslova celebrity s miliónmi fanúšikov, trhajúcich sa o ich autogram.

Dav v neistote

Poľské Katovice sa v posledných rokoch stali mekkou hlavne európskych milovníkov počítačových hier. Počas troch dní turnajov Intel Extreme Masters v modernom športovom areáli Spodek v tristotisícovej metropole Sliezskeho vojvodstva pravidelne pribudne vyše stotisíc návštevníkov. Pochopiteľne, banícke mesto z toho profituje a svoju radosť neskrýva ani primátor Marcin Krupa.

„Milióny divákov po celom svete nám zabezpečujú výbornú prezentáciu. Znovu sa bude o našom meste hovoriť v amerických, japonských či brazílskych médiách. Vďaka tomu bude každý vedieť, kde ležia Katovice!“ hovorí spokojne novinárom, zatiaľ čo davy ľudí trpezlivo čakajú osem i desať hodín vo vyše stometrovom rade krútiacom sa ako had na rozľahlom námestí pred hlavným vchodom. S vedomím, že dnu sa vôbec nemusia dostať.

„Nejde to inak,“ hovorí nám jeden z usporiadateľov, poctivo kontrolujúci naše preukazy pri nepreniknuteľných kovových zábranách. „Koľko ľudí z areálu odíde, toľkých vpustíme. Vstupné je zadarmo a záujem je obrovský. Kto chcel mať istotu, mohol si zaplatiť.“

Čakajúci však neprotestujú. Naopak, sú hrdí, že práve Katovice sa stali hlavným mestom e-sportu. „Tých pár hodín nám stojí za to, aby sme videli najväčšie hviezdy, stáli pár metrov od nich, počuli ich naživo!“ hovorí skupinka tínedžerov z neďalekého mesta Bytom a tryskom vyrážajú do haly uchytiť si nejaké miestečko.

Pozrite si videoreportáž:

Kotol emócií

Prebíjame sa zaplnenými chodbami, míňajúc stánky s občerstvením, prezentáciou produktov herného priemyslu i ponukou tričiek progamingových klubov. V hlavnej hale práve štartuje finále populárnej hry Counter Strike. Hoci jej kapacita presahuje desaťtisíc miest, doslova praská vo švíkoch. Je problém nájsť aj miesto na státie.

Hustá atmosféra sa dá krájať a nástup päťčlenných tímov zo Švédska a Brazílie vystrelí divákov zo stoličiek. Skandovanie fanúšikov sa nesie halou plnou svetelných efektov a dunivého hudobného podkladu. Neuveriteľnú emotívnu náladu, ktorá aj nás strháva do víru všeobecného nadšenia, umocňujú skvelí moderátori, dávkujúci množstvo informácií v bleskovom, energickom rytme.

Netreba rozumieť, stačí vnímať. A keď finalisti odštartujú boj prenášaný na veľkoplošné obrazovky, strhne sa hotová apokalypsa. Dav s napätím sleduje každý manéver, premyslenú taktiku, každý výstrel zo zbrane či zásah nožom. A hoci pretekári sú od divákov izolovaní vo zvukotesných kabínach, rev pri každom bode musia zaznamenať.

Trvá len pár desiatok minút, kým švédsky tím Fnatic s prehľadom porazí Brazílčanov a potvrdzuje tak niekoľkoročnú pozíciu majstrov sveta. Nasleduje skandovanie, dymové efekty, farebné blikajúce svetlá lietajú z divákov na víťazov, ktorí sa tešia z vytúženého pohára.

Šport budúcnosti

Mierne ohlušení sa s Rišom Makom z herného portálu Gamesite predierame zo stále plného kotla a keď za sebou zanecháme dunenie reproduktorov, dáme sa do reči. Rišo roky recenzuje najnovšie produkty herného priemyslu a sám odmalička s vášňou drví počítačové hry.

„E-sport je omnoho prístupnejší než klasické športy v reálnom svete,“ vyjadruje sa k enormnému nárastu popularity virtuálneho fenoménu.

„Tu nezáleží na tom, či si rodený bežec, svalovec, máš nadváhu, alebo nosíš okuliare. Ide predovšetkým o znalosti, schopnosť bleskových reakcií, taktiku, spoluprácu s tímom a tréning. Profesionáli na sebe pracujú až dvanásť hodín denne, viac ako pri ktoromkoľvek inom športe. Pritom sa v tvrdej konkurencii veľmi ťažko dostávajú na svetové pozície a zároveň z nich rýchlo môžu padnúť na dno.“

Záujem divákov pokladá recenzent za prirodzený. Veď pozerajú na to, čo sami hrávajú. Len na oveľa vyššej úrovni. Sledovanosť IEM streamov z roka na rok láme rekordy a informácie o turnajoch si už našli cestu aj do mainstreamových médií.

„Aj tak je pre mnohých ľudí ťažko pochopiteľné, že hráči dokážu zarobiť za víkend hrania státisíce dolárov. Podľa mňa je len otázka času, keď bude pozeranie e-sportových streamov rovnako normálne ako sledovanie priameho prenosu Ligy majstrov,“ prehodí s úsmevom.

Obľubu si získavajú aj samotní hráči, pričom Rišo pochybuje, že by im stačilo pomenovanie „osobnosti“. Pre hernú komunitu sú vraj doslova božstvom.

Neobídeme ani peniaze. Tie zatiaľ nie sú samozrejmé. Kto nevyhráva, ten obvykle nezarába. Ale ak sa darí, bankové kontá sa veselo plnia. „Príjmy sú rozdielne, závislé od počtu divákov a sponzorov. Napríklad v StarCrafte 2 získa víťaz okolo 70-tisíc dolárov, sú však hry, kde si najlepší odnášajú státisíce i milióny. Napríklad na poslednom šampionáte Dota 2 The International sa medzi šestnásť tímov rozdelilo až desať miliónov dolárov!“

Počítačové vykopávky

Tohtoročné oficiálne súťaže Counter Strike, StarCraft, League of Legends, Heroes of the Storm a HearthStone sa odohrávajú na štyroch veľkých scénach.

Organizátori mysleli aj na návštevníkov. Viac než dvesto stánkov ponúka sprievodné akcie, vecné ceny, predstavenie konzol a počítačov novej generácie, jazdu v pretekárskom automobile či virtuálnu realitu, po ktorej neisto naťahuje ruky už aj e-sportový priemysel. K tomu úsmevy sympatických hostesiek, pôsobivé obleky z hier a komiksov v podaní takzvaných cosplayerov či objatia zadarmo.

Na konci dňa náš krokomer ukazuje desať kilometrov! A to sme zďaleka nestihli všetko. Po dúšku reálneho sveta v uliciach nočných Katovíc a pár hodinách spánku nás čaká ďalšia túra.

Tentoraz si pre nás poľská aréna pripravila finálový turnaj azda najpopulárnejšej hry e-sportu - League of Legends, kde si pohár víťazov odniesli Kórejčania, či zápas ženských tímov. Medzi jednotlivými duelmi sa zastavujeme pri stánku s historickými počítačmi.

Michal Stroka z katovického múzea informatiky nám predstavuje unikátne kúsky spred viac ako troch desaťročí. Comodorre 64 z osemdesiateho druhého, Atari, ktoré výrobcovia predstavili o tri roky neskôr v Las Vegas, dnes už vzácnu hernú konzolu Vectrex, pracujúcu s vektorovou grafikou, ktorá nezvládla požiadavky trhu a po dvoch rokoch sa z pultov vytratila, či historickú verziu laptopu s obrazovkou veľkosti dnešného displeja iPhonu.

„Väčšina návštevníkov tieto počítače ani nezažila, napriek tomu máme stále plno. Prastaré hry si sem chodia zahrať deti od siedmich rokov, mládež i dospelí,“ hovorí Michal.

Naše hviezdy

Katovické finále je vrcholným zakončením súťaží po celom svete. Z našich končín sa sem prebojuje málokto. Zo Slovenska jediný, zato však jeden z najkvalitnejších. Ladislav „GuardiaN“ Kovács z Komárna je totiž považovaný za druhého najlepšieho hráča sveta. Jeho ukrajinsko-ruský tím Na’Vi síce v sobotu prvenstvo nezískal, ale Laco to prijíma s pokorou.

Pre český portál eSuba priznáva, že po zranení ruky a absencii tréningu nebol jeho výkon špičkový. Jeho krédom je skromnosť, ktorú odporúča aj začínajúcim hráčom: „Dôležité je neočakávať veľa, ale robiť maximum. Nestačí hrávať každý deň desať hodín, treba myslieť, byť efektívny, mať vlastný štýl a hľadať cestu k neustálemu zlepšovaniu.“

Hre Counter Strike prepadol ako školopovinné dieťa a drží ho dodnes. Dôvodom je fakt, že si vyžaduje taktické myslenie, spoluprácu s tímom. Nie je to len bezduché strieľanie. Ceste na vrchol musel podriadiť aj životný štýl. Hodiny za počítačom strieda s posilňovňou a bicyklovaním. Všetko pre to, aby bol na súťažiach v najlepšej fyzickej a psychickej forme.

Spolu s Považanom, majstrom Francúzska a niekoľkonásobným majstrom Českej republiky v simulovaných automobilových pretekoch Erikom „Hakki“ Leštachom, je GuardiaN tým najlepším, čo Slovensko svetu hier dalo. Zatiaľ.

Doma sme v plienkach

O sympatickú novinku sa postaral česko-slovenský herný portál eSuba, ktorý počas troch dní trvania šampionátu vysielal zápasy v českom jazyku z vlastného štúdia. Podľa šéfmanažéra portálu Ladislava Dyntara ich sledovalo až 120-tisíc divákov. Tým sa potvrdzuje, že aj v našich končinách má e-sport množstvo priaznivcov.

Podmienky pre hráčov sú však u nás neradostné. Stále sa nám nedarí vytvoriť silné hráčske zoskupenia a prebojovať sa na podujatia typu IEM. „Sme malý trh, na ktorom domáci sponzori nedokážu financovať profesionálne tímy,“ hovorí šéfmanažér. „Hráči sa teda musia rozhodnúť, či sa budú naplno venovať tréningu a súťažiam za desať - dvadsaťtisíc českých korún, odídu do zahraničia, alebo s kariérou skončia.“

GoGo a tí druhí

Poľsko žije YouTubermi a streamermi. Inak to nebolo ani v Katoviciach. Mládež „videoblogerov“ žrala a davy fanúšičiek pri vstupe do VIP zóny šaleli vždy, keď sa objavil niektorý známejší. Fotili sa s nimi, žiadali autogramy, chceli sa ich aspoň dotknúť.

Nášho azda najznámejšieho YouTubera GoGa sme zastihli na chodbe počas finálových zápasov Counter Strike. Nevyspatého, po ťažkej noci a skorom volebnom ráne, ale plného dojmov.

„Nie som veľký fanatik do Counter Strike, ale toto bolo niečo brutálne! Skutočný masaker, ktorý ma veľmi bavil,“ hovorí spontánne. „Celá hala žila, skandovala a prežívala tesný a napínavý stav. Až kým Fnatic ukázali, čo vedia, a riadne Brazílčanom naložili!“

Ani v Poľsku nezaháľa a nakrúca každý zaujímavejší moment. „Chcel som sa pozrieť, ako vyzerá profesionálny herný turnaj a zažiť atmosféru!“ pokračuje GoGo a zdá sa, že nie je sklamaný.

Neprekvapuje ho ani úspech YouTuberov. „To isté teraz vidíme po celom svete,“ hovorí. „YouTuberi sú trendom a pre mladých náhrada klasickej televízie. Je preto samozrejmé, že obľúbených tvorcov zábavy chcú stretnúť naživo.“

Hoci Poliaci preferovali hlavne svojich, GoGa spoznali hneď v hoteli a potom aj na samotnej akcii v Spodku. „Bolo to veľmi milé prekvapenie,“ dodáva.

Päticu českej YouTube scény nachádzame priamo v novinárskej časti, kde si kontrolujú svoje videoúlovky. Na rozdiel od GoGa boli v Katoviciach aj vlani. „Na väčšine akcií, na ktorých sa zúčastňujeme, sme atrakciou my. Preto nás teší, že teraz si tie atrakcie sami užívame a zaznamenávame ich,“ hovorí Erota. „Je tu skvelá atmosféra a sobotné finále sme si vychutnali naplno. Na moderátoroch poznať, že hovoria radi a vedia to veľmi dobre.“

Ignac z Varšavy zase pokladá IEM za akýsi styčný bod, kde sa každoročne zíde množstvo kolegov, môžu si vymieňať skúsenosti, spoznať sa osobne. On sám je online celé dni a považuje to za životný štýl.

„U nás sú YouTuberi extrémne populárni a tie ovácie, ktoré si videl, zažívame všade. V uliciach, v podnikoch, dokonca nás odchytia na benzínovej pumpe.“

V rozhovore sa znovu vráti k víkendovému šampionátu. „Tu si človek naplno uvedomí, že e-sport je skutočným športom. Masy ľudí, silné emócie, neuveriteľná energia. Priznám sa, že hoci som to už zažil, dnes mi počas jedného z finálových zápasov behali zimomriavky po chrbte. Má to naozaj obrovskú silu.“

Zaujímavosti e-sportu

  • Intel Extreme Masters každoročne priláka do Katovíc viac než stotisíc ľudí. V minulom roku zaznamenali v športovom areáli Spodek 104-tisíc návštevníkov a zápasy sledovali milióny divákov online.
  • Hoci v areáli Spodek pribudli ďalšie priestory a Poliaci dokonca niečo pristavili, kapacita stačila len tak-tak a obávajú sa, že v ďalšom ročníku sa obrovské rady pred vstupom ešte predĺžia.
  • Tento rok bojovali v súťaži Counter Strike aj čisto ženské tímy. Organizátori a sponzori cítia v tejto oblasti veľkú rezervu a plánujú dievčatá podporovať finančnými dotáciami.
  • Súťažiaci si z Katovíc odniesli výhry v celkovej výške 500-tisíc dolárov.
  • V e-sporte sa začínajú objavovať neduhy tradičných športov. Doping, podvody, či predávanie zápasov.
  • Podľa zahraničných médií sa najlepší hráči na svete nemajú zle. Najviac zarobil 24-ročný americký progamer Peter „ppd“ Dager. Počas päťročnej kariéry mu na konte pribudlo takmer 2,2 milióna dolárov.
  • Stále sa zdokonaľujúcou novinkou je virtuálna realita, ktorú jej tvorcovia prezentovali aj v Katoviciach. Podľa Riša Maka z Gamesite už turnaj vo virtuálnej hre existuje a môžeme očakávať, že časom sa táto technológia dostane aj na profesionálnu hernú scénu.

Vianočné tipy na darček