Vitamín C a rakovina: Nečakané zistenia - pri liečbe tohto ochorenia céčko naozaj zaberá!

“Je to len biznis,” krútili ešte doposiaľ hlavou onkológovia, keď sa ich pacienti pýtali, či im pomôže keď budú popri agresívnej terapii užívať vysoké dávky vitamínu C. Možno postupne zmenia názor. Na svete sú nové zistenia. Onkologickí pacienti na vysokých dávkach vitamínu C sa majú lepšie a žijú dlhšie.

Zistili viac, ako chceli

Vedci vyhlásili, že možno existuje cesta, ako vylepšiť onkologickú liečbu. V štúdií, ktorú publikovali v odbornom časopise Cancer Cell podávali pacientom s rakovinou spolu s onkologickou liečbou aj vysoké dávky vitamínu C. Cieľom štúdie bolo zistiť, či je to pre chorých bezpečné. Ale štúdia ukázala viac.

V klinickej štúdii účinkovalo 11 ľudí s agresívnou rakovinou mozgu, ktorá sa volá glioblastóm. Tejto chorobe podľahol aj politik Viliam Veteška.

Okrem chemo a rádioterapie dostávali pacienti trikrát do týždňa vysoké dávky vitamínu C počas dvoch mesiacov. Ukázalo sa, že terapia C-éčkom pacientom nespôsobila žiadne vedľajšie efekty. Polovica pacientov žila ešte dva roky po začatí liečby, podľa štatistík sa mali dožiť maximálne rok.

Funguje aj pri karcinóme pľúc

Iná štúdia s malým počtom pacientov dokázala niečo podobné. Za normálnych okolností ak sa na nemalobunkový karcinóm pľúc lieči desať pacientov, iba štyrom z nich liečba zafunguje. Po pridaní vitamínu C infúziou do žily vitamín zaúčinkovala onkoterapia u deviatich z desať pacientov.

Ako pôsobí vitamín C

Vitamín C funguje v zdravých bunkách ako antioxidant, ale tie choré zrejme dokáže lepšie likvidovať. “Vitamín C stresuje už aj tak vystresované nádorové bunky,” povedal Bryan Allen, z oddelenia radiačnej onkológie Univerzity of Iowa, ktorý participoval na výskume.

Samozrejme, že tieto malé štúdie sa dajú ľahko spochybniť. Absolvovalo ich malé množstvo pacientov a navyše vedci si nedali námahu urobiť štúdiu ako dvojitozaslepenú, čo by znamenalo, že nikto nevie, či pacient užíva vitamín C alebo placebo. Ale pravé lastovičky sú na svete a ďalšie štúdie môžu dať novú nádej.

Čítajte viac

Vianočné tipy na darček