Pripravte si plavky, slnečné okuliare a opaľovací krém. Čaká nás tropický týždeň.

Vo vode sú odporné, no pleti by mohli pomôcť

Sinice nám kazia kúpanie v prírodných kúpaliskách a preto ich nikto nemá rád. Ale predstavte si, že práve tieto baktérie si budete onedlho natierať na telo s dobrým pocitom, že vás perfektne a bez vedľajších účinkov ochránia pred škodlivými slnečnými lúčmi.

„Je to bezpečnejšia a lepšia alternatíva syntetickej kozmetiky, ktorou sa pred slnkom chránime dnes,“ vyhlásila o siniciach profesorka z univerzity Swansea vo Walese Carole Llewellynová. Baktérie, ktoré nám kazia letnú zábavu, keď sa premnožia v prírodných kúpaliskách, majú výnimočnú vlastnosť a z tej vieme ťažiť.

Vyrábajú si kyslík, podobne ako rastliny. Na život im stačí svetlo, oxid uhličitý a základné živiny. Je veľmi jednoduché ich kultivovať v laboratóriu a toto je ich najväčší benefit: niektoré druhy žijú v extrémne suchom prostredí, a tak produkujú látky, ktoré majú schopnosť vyrovnať sa s vysokým UV žiarením. Majú mechanizmy, ktoré ich perfektne chránia pred krátkymi aj dlhými vlnami UV žiarenia a práve to schopnosť chcú vedci využiť v náš prospech.

Škodí slnko či krém?

Sinice by sa mohli stať alternatívou opaľovacích krémov, ktoré používame dnes. Práve o nich v týchto rokoch vedci búrlivo diskutujú. Diskusie zachádzajú až tak ďaleko, že sa vedci nevedia zhodnúť v tom, či nám viac škodí samotné slnko, alebo opaľovací krém. Vyčítajú mu najmä alergické reakcie a podráždenie pokožky.

Používanie týchto krémov môže podľa niektorých štúdií narušiť aj našu hormonálnu rovnováhu. V jednej zo štúdií, ktorá analyzovala najpoužívanejšie krémy na opaľovanie našli vedci vo väčšine opaľovacích krémov látky, ktoré vykazovali estrogénovú aktivitu - inými slovami, chemikálie v kréme sa správali ako ženský pohlavný hormón, estrogén, ktorý môže vyrábať nádorové bunky.

Aj preto vedci hľadajú prírodnú alternatívu ochranných krémov. Vo Veľkej Británii teraz prebieha veľký výskum, ktorý má odhaliť, či by sinice mohli byť pre človeka vhodnou a bezpečnou ochranou pred poškodením kože slnečným žiarením.

Viac sa dočítate aj v článku: Míňate peniaze za drahé opaľovacie krémy? Neuveríte, čo vás ochráni pred slnkom!

Vianočné tipy na darček