Vrátiť sa k bývalému partnerovi? Odborníci varujú, ľudia chyby opakujú

Má zmysel dať vzťahu druhú šancu, keď ste to už raz zabalili?

Mnohí to zažili. Aj Palo Drapák z kapely Metalinda. S manželkou Janettkou sa rozviedol v roku 2 000, keď mu povedala, že je s ním nešťastná. „Spätne som si uvedomil, ako som rodinu zanedbával,“ kajá sa. „Neskôr mi Janettka povedala, že ju šokovalo, ako ľahko som ju nechal odísť. Čakala, že o ňu budem bojovať. V skutočnosti sa nechcela rozviesť, len ma prinútiť, aby som sa zobudil.“

Janettka vraj Pala nikdy neprestala milovať. To bol dôvod, prečo sa v roku 2003 znovu zosobášili. „Lepšie to už ani nemôže byť,“ pochvaľuje si dnes dvojica. Málokomu sa však takýto veľkolepý návrat podarí. A je vôbec rozumné znovu vstúpiť do tej istej rieky?

Boj s citmi

Stáva sa, že sa po čase stretnete s expartnerom a zistíte, že vzájomná fyzická alebo názorová a postojová príťažlivosť zostali. Čo s tým? „Je to lepšie ako nič. Nemám teraz čas niekoho si hľadať nastálo a sex k životu potrebujem. A tak je môj bývalý to najlepšie riešenie,“ tvrdí 29-ročná Adela. Jej skúsenejšia kamarátka, 37-ročná Jana, má podobnú skúsenosť. „Často sme sa s manželom hádali. Dospelo to až k rozvodu. Keď sme sa vzali s Petrom druhýkrát, názorové hrany sa trochu obrúsili a na svoje chyby sme si zvykli. A tiež nás spájal syn,“ priznáva sympatická manažérka personálnej firmy.

Ani netuší, že sa s manželom zaradili k necelým trom percentám manželských dvojíc, ktoré sa po rozvode k sebe vrátia a začnú spolu žiť. Alebo sa rovno vezmú. Názory odborníkov na tieto vzťahy sa rôznia. „Z hľadiska vzťahovej inteligencie je druhý sobáš s rovnakým partnerom väčšinou nerozumné konanie,“ tvrdí rázne Lenka Černá, ktorá sa už viac ako pätnásť rokov zaoberá psychologickým koučingom partnerských dvojíc.

Ak tí dvaja na sebe intenzívne nezapracovali a nezmenili svoje návyky, je veľmi pravdepodobné, že budú vo vzťahu naďalej zažívať tie isté situácie, ktoré ich pôvodne rozhádali a rozdelili,“ vysvetľuje skúsená odborníčka.

Kouč Karel Chába, ktorý sa zaoberá najmä vzťahovou komunikáciou a vzorcami správania, je však predsa len k podobným situáciám tolerantnejší: „Existujú prípady, keď návrat k expartnerovi po rozvode spôsobí, že vzťah je lepší a pevnejší. Manželia si totiž uvedomia, o čo rozvodom prišli a akú hodnotu pre nich partner má. Viac si vážia jeden druhého, poučili sa z minulých chýb a snažia sa ich neopakovať.“

Kouč Chába však jedným dychom priznáva, že „takýchto ideálne fungujúcich staromanželských prípadov je naozaj málo“. Väčšina populácie sa po rozvode skutočne nevracia k bývalému partnerovi. „Niekto to dokonca môže vnímať ako patologické správanie s prvkami masochizmu,“ vysvetľuje kouč Karel Chába, ktorému prešlo terapeutickou pracovňou mnoho dvojíc.

Dôvodov za návrat i proti nemu počul veľa. Podľa neho vraj nie je výnimka, že pôvodný pár si na seba natoľko zvykol, že napriek vážnym problémom v prvom manželstve nie sú títo dvaja schopní nadviazať dlhodobo funkčný vzťah s niekým iným. „Nový život im nefunguje, a tak sa im začne cnieť. Potrebujú nádej, preto sa často uchyľujú k návratu k bývalému partnerovi či partnerke,“ objasňuje kouč Chába a dodáva, že „návrat sa môže partnerom ľahko vypomstiť. Predovšetkým preto, že bez jasných pravidiel v novom vzťahu sa všetko rýchlo vráti do zabehnutých koľají prvého manželského pokusu“.

Len jedna noc?

„Malé percento vzťahov sa po návrate ozdraví a funguje kvalitne,“ varovne zdvíha prst koučka partnerských vzťahov Lenka Černá. Aby sa to stalo, sú podľa nej potrebné dva kroky. Prvý z nich je, že každý z partnerov zapracuje na svojom vzťahovom naprogramovaní a zbaví sa starých návykov.

Až potom môže nastúpiť druhý bod, v ktorom sa dvojica môže dohodnúť na novej „partnerskej ústave“. „Treba si odpustiť krivdy a nastaviť znovu dôveru. A to je beh na dlhú trať,“ tvrdí Lenka Černá. Pripúšťa však, že je rozdiel v tom, ak sa vrátia k sebe partneri po roku či po dlhšom časovom období.

Zvyčajne platí, že čím dlhšie sme zo vzťahu preč, tým je návrat k expartnerovi menej pravdepodobný. Ďalším dôvodom na návrat býva podľa odborníkov sex. Mať sexuálny vzťah so svojím bývalým pritom nie je v súčasnosti až také nezvyčajné, ako by to mohlo niekomu na prvý pohľad pripadať.

Odborníci na partnerské vzťahy však jednoznačne radia zaradiť spiatočku, a to navzdory tomu, že sex s ex má neodškriepiteľné plusy. Medzi hlavné výhody patrí predovšetkým fakt, že viete, do čoho idete. Nezanedbateľná nie je ani finančná stránka.

Žiadne kultúrne a spoločenské akcie, investície do výletov, jedla a kaderníka, to všetko môžete teraz prakticky nahradiť fľašou vína. Ďalšou výhodou je absencia záväzku. Lenže sú tu i určité ale... Tým hlavným a rozhodne najväčším rizikom čisto sexuálneho vzťahu s ex je, že čoskoro prestane ísť iba o sex.

Hrozí, samozrejme, nielen návrat kladných citov voči druhému, ale aj pripomenutie dôvodov, prečo ste sa rozišli. Kým v prvom prípade riskujete „len“ znovuzamilovanie a z toho plynúce problémy všetkého druhu, v tom druhom riskujete korektný porozchodový vzťah.

Plusy i mínusy

Podľa Lenky Černej môže nastať v hlave poriadny zmätok, ak praktizujete sex s ex. Človek veľmi rýchlo zabúda na zlé a má tendenciu vracať sa do minulosti len k peknému a príjemnému. „Sex je intímna záležitosť, a tak sa automaticky otvárajú staré rany, ktoré nemajú šancu pre sex sa zahojiť,“ vysvetľuje Lenka Černá. Prevencia je jasná - nestretávať sa. „Ľuďom odporúčam nielen spolu nespať, ale ideálne sa ani nevidieť, nebyť v kontakte."

Čo však v situácii, keď už „prémiová noc“ prebehla, a vy sa napriek ubezpečovaniu, že ide len o ten povestný „sex na rozlúčku“, znovu zamilujete? „Nemá cenu sa ľutovať a dožadovať sa pozornosti od niekoho, kto o to nestojí. Nechajte tomu čas a prestaňte rozmýšľať nad tým, aké by to bolo, keby... Tým si len do otvorených rán sypete soľ!“ radí koučka Černá.

Existuje aj mizivý variant, že stará láska nehrdzavie. „Bývalí partneri si potvrdia, že im sex funguje, môžu potom zvážiť i otázku toho, či sa skutočne mali rozísť. Lenže uspokojivý sex ešte nemusí automaticky znamenať i spokojnosť vo vzťahu, preto by som bola maximálne opatrná,“ varuje. Sex s ex je korčuľovaním na tenkom ľade, ktoré by sa dalo pokojne nazvať ruskou ruletou. Buď to vyjde, alebo sa na čas „rozlúčte so šťastným životom“.

Vianočné tipy na darček