Na fotografii NASA z roku 2006 sú tri z piatich mesiacov planétky Pluto.

Vyberte mená pre dva mesiace Pluta

Astronómovia zapojili verejnosť do vymýšľania názvov pre dve nové obežnice trpasličej planéty Pluto, ktoré objavili v ostatných dvoch rokoch. Zapojiť do hlasovania sa môžete aj vy.

Vesmírne teleso bolo do roku 2006 považované za deviatu planétu slnečnej sústavy, o tento status však prišlo z dôvodu malých rozmerov, netypickej dráhy a objavov ďalších veľkých telies za dráhou Neptúna.

Pomenovanie nesie po rímskom bohovi Podsvetia, ktorého v Grécku volali Hádes. Aj tri väčšie mesiace tejto planétky majú názvy inšpirované antickou mytológiou – Charon po prievozníkovi cez rieku Styx, Nix podľa bohyne noci a Hydra po jednej z mytologických oblúd.

Tri obežnice Pluta už majú pomenovanie. Foto: TASR

Dve novoobjavené obežnice zatiaľ nesú prozaické názvy P4 a P5. V online hlasovaní na stránke plutorocks.com, ktoré bude trvať do 25. februára, môžete aj vy pomôcť vybrať meno pre nové mesiace Pluta.

Okrem doteraz navrhnutých názvov Hercules, Obol, Cerberus, Orpfeus, Euridyce či Styx sú vítané aj vaše vlastné návrhy, musia však byť inšpirované antickou mytológiou mytológiou.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní