Na steny rímskeho Fórum Romanum kedysi obyvatelia mesta písali odkazy, presne ako dnes na nástenky sociálnych sietí.

Vymysleli Facebook Rimania? Prvé sociálne médiá boli staroveké grafity

Internet ľuďom pomohol vrátiť sa do ich prirodzeného sociálneho postavenia, v ktorom sa delia o informácie s ostatnými a o dôležitosti informácie rozhodujú sami.

Všetko tu už bolo a výnimkou nie sú ani internetové sociálne siete. Facebook a Twitter sú nové verzie sociálnych platforiem vynájdených starými Rimanmi pred viac ako dvetisíc rokmi.

Túto myšlienku rozvíja novinár Tom Standage, podľa ktorého sú predchodcami súčasných sociálnych sietí antické grafity. „Starí Rimania a mnohé významné osobnosti histórie, vrátane Martina Luthera, komunikovali spôsobom, ktorý sa dnes vyrovná písaniu statusov na nástenku facebookového profilu,“ píše Standage v knihe Writing on the wall: Social media – the first 2000 years.

Klasické médiá pretrhli sociálnu sieť

Sociálne médium definuje novinár ako prostredie, v ktorom sa informácie prenášajú z jednej osoby na druhú tak, aby bolo možné vytvoriť širšiu diskusiu v rámci celej komunity.

Ľudia sa týmto spôsobom dorozumievali ešte predtým, než vznikla s príchodom tlače a audiovizuálnych médií „jednosmerná“ komunikácia. Návrat k tej pôvodnej predstavuje internet, ktorý umožnil, aby sa bežný používateľ stal „vydavateľom“, píše britský portál dailymail.co.uk. Presne tak, ako mohol kedysi ktokoľvek tvoriť grafity a texty na stenu.

Twítovalo sa v 16. storočí

Standage v knihe mapuje vzostup sociálnych médií počas celej histórie a porovnáva Facebook s veľkými stenami rímskeho Fóra, kde obyvatelia písali recenzie, politické názory a dokonca sa chválili sexuálnymi úspechmi.

Vynálezca prvej toalety John Harington písal v 16. storočí epigramy o živote, ktoré Standage zasa prirovnal k dnešným príspevkom na Twitteri. Harington z nich cituje pasáže z 95 téz Martina Luthera, ktoré reformátor pribil na dvere wittenberského chrámu, čím ich vlastne umožnil „zdieľať“.

„Luther mimovoľne odhalil decentralizovaný mediálny systém prenosu informácií z osoby na osobu, pričom o sile informácie rozhodujú účastníci komunikácie tým, že ju budú zdieľať, odporúčať, kopírovať alebo parafrázovať,“ píše v knihe Standage.

Kultúrnemu vyjadrovaniu v minulých storočiach možno prirovnať aj súčasné blogovanie a novinár dokonca porovnáva aj antické tabuľky na písanie s modernými tabletmi.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní