Obojstranne prospešné: Spolupráca medzi Citroënom a Petrom Saganom, respektíve jeho akadémiou, sa tiahne už od roku 2012.

Vyrastie nový Sagan? Akadémia nášho majstra sveta podporuje mladé talenty

Akadémia našej cyklistickej hviezdy podporuje mladé talenty aj preto, aby sme nezaspali dobu tak, ako sa to stalo hokeju

Cyklistika je na tom rovnako ako mnohé iné športy - podpora reprezentácie a tých najlepších jazdcov nie je ideálna, v tomto smere stále zaostávame nielen za západom Európy, ale aj za mnohými rozvojovými krajinami.

Sagan a tí druhí

Postupne sa to zlepšuje aj vďaka tomu, že tí najlepší športovci sa snažia podporovať mladé nádeje. Otázne však je, či vôbec nejaké máme a či Peter Sagan nie je iba meteorom, ktorý na krátky čas jasne zažiari, a po ňom bude opäť dlho tma. Spýtali sme sa na to toho najpovolanejšieho - Mateja Vyšňu z Akadémie Petra Sagana v Žiline. „Je jasné, že v poslednom období záujem o cyklistiku stúpa, a tak zákonite so zvyšujúcou sa kvantitou prichádza aj kvalita,“ vysvetlil nám. V tejto súvislosti treba určite spomenúť mená, o ktorých bude, aspoň dúfam, v blízkej budúcnosti počuť viac aj širšia verejnosť. Myslím tým napríklad našich juniorov Štočeka a Blaška, ktorí sa umiestňujú aj na pódiách najväčších pretekov a získavajú body vo svetovom rebríčku.

Veľké nádeje do nich vkladáme na blížiacich sa majstrovstvách Európy a sveta. Kadeti Sikora, Hodás a Gajdula taktiež dosahujú kvalitné výsledky na medzinárodnej úrovni a dvaja z nich štartovali i na najväčšom podujatí EYOF, čo je Európsky mládežnícky olympijský festival. Akadémia Petra Sagana (CyS) môže vďaka dlhodobému partnerstvu so Citroënom podporovať aj takýchto jazdcov. Cyklistika totiž nie je najlacnejší šport. Netreba síce platiť nájmy za haly či iné športoviská, ale samotná výbava a príprava niečo stoja, nehovoriac už o tom, že špičkový pretekársky bicykel je investíciou rádovo v tisíckach eur. „Práve prepojenie so Saganovým menom nám umožnilo získať prostriedky a materiál aj od Peťových sponzorov a priaznivcov, v tomto smere sa napríklad výrazne angažuje Citroën,“ hovorí Matej Vyšňa. „Nespočíva to však len v peniazoch, ale aj v ľuďoch. Už dlhý čas je predsedom a hlavným trénerom Cyklistického spolku Žilina, ktorý naša akadémia podporuje, Milan Novosad. Ten tam pôsobil ešte v časoch, keď v Žiline jazdil Peter Sagan, a začínajúci mladí cyklisti tak majú možnosť absolvovať podobnú školu ako on.“

Cyklistika nie je len nudná drina

V poslednom období počuť aj z úst niektorých bývalých špičkových pretekárov, že cestná cyklistika je v súčasnosti už príliš pretaktizovaná a stratila sa z nej radosť a živelnosť. Práve tie do nej do určitej miery pomohol vrátiť práve Sagan. Otázne je, či práve tento „taktický“ aspekt cyklistiky spojený s namáhavosťou a časovou náročnosťou neubíja v deťoch radosť zo športu a či preto s cyklistikou nekončia predčasne. „To vôbec nie!“ ohradil sa Matej Vyšňa. „U žiakov sú preteky krátke a kto na to má, ten vyhráva. Nie je čas na nejaké taktické boje, žiaci sa učia hlavne pretekať a predvídať vývoj na trati. Učia sa, ako šetriť energiu a kde zase ísť naplno. Až juniori a kadeti sa viac venujú tímovej spolupráci. Ich preteky sú už o niečo dlhšie a z toho vyplýva, že sa striedajú intenzívne úseky s voľnejšími a viac sa taktizuje. V tomto veku však už väčšina z nich má všetko v hlave vyriešené a vedia, že to bez toho nejde.“ Či nám už niekde vyrastá ďalší malý Sagan, je ešte predčasné hovoriť, no v Akadémii Petra Sagana sa o to určite snažia a je fajn, že špičkoví športovci, prinajmenšom niektorí, si uvedomujú, že pre deti, ktoré s rovnakým športom začínajú, sú niečo ako bohovia a dokážu to využiť na to, aby ich pozitívne mo- tivovali.

  • md
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].

Vianočné tipy na darček