Hlučný sex: Býva zväčša spojený s voľnýcm priechodom vzrušenia a emócií.

Vzdycháte pri sexe? Majú to radi najmä ľudia bažiaci po akcii a vzrušení

Poznáte Nesboovu krimi Lovci mozgov? Diana, žena hlavného hrdinu, vydávala pri milovaní taký intenzívny rev, že mužovi radšej zapchávala uši

Vzdychy jedného z partnerov pomáhajú dosiahnuť orgazmus druhému. Funguje to jednoducho. Netreba sa trápiť žiadnou extra vyzývavou bielizňou či erotickými pomôckami, ktoré sľubujú nevšedný sexuálny zážitok. Ani netreba vymýšľať romantický hudobný repertoár, aby bol priebeh aktu dokonalý. Stačí váš hlas, zrýchlený dych, zvuky a šumy, ktoré vydávate pri stupňujúcom sa vzrušení, a váš partner bude vo vytržení. „Vzdychy partnera pomáhajú druhému ľahšie dosiahnuť orgazmus. Nemyslím si, že by výraznejšie zvyšovali vzrušenie toho, kto zvuky vydáva, skôr to platí naopak,“ vysvetľuje sexuológ a urológ Martin Hrivňák.

Neželaná kulisa

Nemusí to byť vždy tak. Ak hrozí, že pár niekto začuje, milenci sa obávajú, že môžu rušiť deti, svokru či susedov, hlasné prejavy vášne môžu podľa odborníka vzrušenie u druhého znižovať. „Platí to hlavne vtedy, keď je jeden z partnerov spontánnejší a nevadí mu, že ho niekto počuje, zatiaľ čo druhý s tým má problém.“ Martin Hrivňák totiž zastáva názor, že ak sa počas sexuálneho aktu dostávate do štádia, v ktorom už prichádzajú vzdychy, znamená to, že človek sa prestal ovládať a kontrolovať, necháva voľný priechod vzrušeniu a emóciám s tým spojeným. „To je vždy super a predstavuje to základný predpoklad emocionálneho zážitku zo sexu. Samozrejme, platí to pre obe pohlavia, nie iba pre ženy.“ Zvukový prejav pri milovaní je pozostatkom evolúcie, dôkazom, že si sex vieme skutočne živočíšne užiť. Sexuálny súzvuk muža a ženy je starý ako ľudstvo samo a reprodukcia je podstatou biologickej existencie. No a praveký človek sa nevedel vyjadrovať inak, len svojím uh-uh-uh či oh-oh-oh a akt uskutočnil tam, kde to na neho prišlo. O čo prídu tiché dvojice: Možno z toho vyvodiť záver, že tiché dvojice si sex až tak neužívajú a dokonca málokedy dosahujú orgazmus? Sexuológ Hrivňák upozorňuje, že všetko je individuálne. „Ak partner zvuky pri sexe nevydáva, zrejme to nie je súčasťou jeho emocionálneho prežívania a nemá veľký zmysel do výkrikov a vzdychov ho nútiť.“ Odporúča, že vždy je dobré porozprávať sa o tom, čo kto v sexe preferuje. Ak však pár nie je zvyknutý o sexe hovoriť, stačí, keď sa ozve partner, ktorému zvuky pri sexe prekážajú, prípadne ten, ktorý by chcel viac vzrušenia, viac akcie.

Z filmu Lovci mozgov: Aksel Hennie a Synnove Macody Lundová pri ich hlasnom milovaní.Foto: profimedia

„Mala som partnera, ktorý bol ticho a myslela som si, že sa mu to so mnou nepáči, že ho nevzrušujem, tak som sa ho opýtala, či robím niečo zle,“ píše na internetovom diskusnom fóre Andrea. Vraj jej povedal, že skrátka nepotrebuje žiadne hurónske výkriky ako v pornofilme, že sex si užíva aj bez akustických výstupov. Dôležitým dôkazom v takomto prípade je aj tvár, ktorá mimikou prezrádza veľa o mužskej rozkoši. Muži to majú ľahšie: Muži možno menej vzdychajú preto, lebo ľahšie dosahujú orgazmus, vysvetľuje sexuológ Martin Hrivňák. U žien je na to, podľa neho, potrebné väčšie vzrušenie, uvoľnenie, „odovzdanie sa sexu“, čo je spojené s menšou sebakontrolou a tým aj s výraznejšími zvukovými prejavmi.

„Veľmi ma vzrušuje, keď moja partnerka vzdychá, no neviem, prečo by som mal vydávať zvuky aj ja. Len kvôli nej?“ pýta sa tridsaťpäťročný Ján. Zrejme by sa mal pridať, pretože pre ženy je oveľa vzrušujúcejšie, keď partner nemlčí ako zarezaný.

„Neviem si predstaviť, že by bol v posteli úplne ticho... Je pravda, že nevzdychá tak ako ja, ale stačí mi pozrieť sa na neho a vidím, že sa mu to páči. Vzdychy môže hrať, ale to, ako sa tvári, to veľmi nie,“ tvrdí mladá žena.

Obetavé ženy?

Podľa prieskumov až šesťdesiat percent žien priznalo, že vzdychá pri sexe aj preto, aby urýchlili mužovo vyvrcholenie, aby mu spravili radosť. Odborníci pri výklade týchto záverov zašli ďalej a vydedukovali, že takéto správanie badať u žien aj vtedy, ak sa im veľmi nechce a rady by mali sex čím skôr za sebou. Práve preto vzrušenie tak trochu hrajú, achkajú, stonajú, kvília aj nasilu. Mnohé ženy však vzdychajú pri súloži skutočne. Pamätáte si na Dianu z románu Joa Nesboa Lovci mozgov? Tá pri sexe priam revala, až jej mužovi zaliehalo v ušiach. Aj keď to väčšinou nebýva také intenzívne, „nezabite“ neopakovateľnú atmosféru pri milovaní pustenou telkou. Podľa Martina Hrivňáka sú však prípady, keď môže pomôcť aj hudba. Najmä ak zabráni rušeniu z okolitého prostredia. „Zvuky zo spálne vtedy menej počuť, ale druh hudby by mal byť prijateľný pre oboch partnerov.“

Vianočné tipy na darček