Druhý pokus: Môže sa skončiť skôr ako prvé manželstvo. Napriek tomu je lepšie odísť z nefunkčného vzťahu, ako ubližovať sebe, partnerovi i deťom.

Vzťahy vzniknuté ako náhrada majú skoro nulovú šancu na úspech

Ak chcete, aby bol manželský reparát úspešný, treba sa vzdať nereálnych očakávaní. A týka sa to aj partnera. Vyložte karty na stôl a hrajte čistú hru.

Zdanlivo je všetko rovnaké - svadba, manželstvo, spoločný život, radosti i starosti. S bonusom v podobe poučenia z predchádzajúcich prešľapov. Odborníci však upozorňujú, že ani druhé manželstvo nie je zárukou úspechu. Štatistiky dokonca naznačujú, že druhý zväzok sa môže rozpadnúť rýchlejšie ako prvý. Aké sú teda šance na úspech a čoho sa vyvarovať?

(Ne)poučení

Takmer každé druhé manželstvo na Slovensku sa skončí rozvodom. Príčin je viacero - od rozdielnych pováh, názorov a záujmov cez neveru, alkoholizmus či inú závislosť, nezáujem o rodinu až po neuvážený vstup do manželstva. Väčšina rozvádzaných však priznáva, že nedokázali robiť kompromisy a účinne riešiť krízy, odcudzili sa a nenašli cestu späť.

Ich predstavy o spolužití sa zásadne líšili. Pri druhom pokuse má takmer každý pocit, že to bude jednoduchšie. Do druhého manželstva vstupuje s pocitom, že sa poučil z predchádzajúcich chýb, je skúsenejší a nebude robiť rovnaké chyby ako dovtedy. Viaceré štatistiky však ukazujú opak. Podľa celosvetových odhadov sa zhruba polovica rozvedených žien opäť vydá.

Už menej optimistický je výsledok - približne pätnásť percent druhých manželstiev sa skončí tri roky po svadbe. Napriek tomu platí, že vždy je lepšie ukončiť nefunkčný vzťah, ako v ňom zotrvávať a ubližovať nielen sebe, ale aj partnerovi a deťom. Neblahú skúsenosť s manželským reparátom potvrdzuje aj štyridsaťštyriročná Tamara, ktorá sa znovu vydala tri roky po rozvode.

„Keď vstupujete do manželstva prvý raz, ste presvedčení, že je to natrvalo. Pri druhom manželstve už ten pocit nemáte, pretože si uvedomujete, že prvý pokus sa skončil neúspechom. A to vás významne ovplyvňuje,“ píše v internetovej diskusii žena, ktorej ani druhý pokus nevyšiel.

Ideál bez opory v realite

Do prvého manželstva vstupujeme nezriedka s veľkými očami v podobe neuskutočniteľných ideálov. Za každú cenu sa snažíme napĺňať romantickú predstavu, ktorá však nemá oporu v realite. „Aj drobnú odchýlku považujeme za zlyhanie - či už vlastné, alebo toho druhého. Málokedy si pripustíme, že chyba je v samotnej predstave ideálneho manželstva,“ vysvetľuje psychologička Lenka Černá.

Pri druhom pokuse by sme mali byť múdrejší, no nie vždy sa nám darí preniesť osobnú skúsenosť aj do reality. Problémom môže byť tiež porovnávanie s predchádzajúcim partnerom - s negatívami i pozitívami. Špecifickou kategóriou sú druhé manželstvá ľudí, ktorí stratili partnera pri nehode alebo pre chorobu.

„Moja prvá žena zomrela po štrnástich rokoch spolužitia na rakovinu. Keď som sa potom oženil s Lindou, mala pocit, že ju stále porovnávam s prvou manželkou. Navyše, starí priatelia často spomínali na vynikajúce vlastnosti mojej prvej ženy, čo Lindu vyvádzalo z miery,“ zveril sa v internetovej diskusii štyridsaťročný Patrik.

Deti a peniaze ako riziko

Osobitnou kapitolou sú dvojice, ktoré si z predchádzajúcich vzťahov priniesli deti. Väčšina z nich vníma nového partnera otca či mamy ako votrelca. Potvrdzuje to aj účastníčka internetovej diskusie Katarína: „Keď sme sa s Petrom vzali, mala som pocit, že žijem v tieni jeho prvej ženy. Občas si hovorím, či mu budem niekedy taká blízka ako ona. Čo sa týka jeho detí, tie ma možno nikdy neprijmú. Budem pre ne vždy len macocha.“

Z výskumu profesora Zdeňka Matějčka vyplýva, že aj päť-šesť rokov po rozvode prejavujú deti pozitívnejší vzťah k neprítomnému biologickému otcovi ako k novému matkinmu partnerovi. „Netvárte sa, že je všetko ako predtým. Nechcite od dieťaťa, aby nového partnera oslovovalo otec. Základom je nechať udalostiam voľný priebeh a na potomkov netlačiť,“ radí psychologička Lenka Černá.

V druhom manželstve môžu vŕzgať i finančné záležitosti. Partneri sú totiž zvyknutí riadiť sa vlastným rozpočtom. Mali by však poznať vzájomnú situáciu a prediskutovať otázky týkajúce sa alimentov, pravidelných platieb, úspor a príjmov.

Na čo si dať pozor

Ak chcete, aby bol manželský reparát úspešný, treba sa vzdať nereálnych očakávaní. A týka sa to aj partnera. „Ak bolo prvé manželstvo peklom, možno sa tešíte, že to druhé bude raj. Ten však na tomto svete nenájdete. Hoci máte spoľahlivého a láskavého partnera, neznamená to, že sa nikdy nepohádate a nebudete musieť riešiť rôzne problémy,“ upozorňuje psychologička Černá.

Vyvarovať sa treba aj správania, ktoré stálo za krachom predchádzajúceho zväzku. Dôležité je vyrovnať sa tiež s minulosťou. „Ak cítite bolesť a krivdu z predchádzajúceho vzťahu, respektíve rozvodu, nemali by ste vstupovať do nového manželstva. Vzťahy vzniknuté ako náhrada majú takmer nulovú šancu na úspech,“ upozorňuje Černá.

Platí to aj pre zväzky, ktoré majú expartnerovi ukázať, aký ste žiadaný či žiadaná. Hoci pri druhom či ďalšom pokuse budete čeliť rôznym problémom, neznamená to, že by ste mali na inštitút manželstva zanevrieť. Mnohí ľudia sa dokážu preniesť cez rozvodové peklo a využiť túto mimoriadnu životnú krízu na osobný rast. Tí, čo sa dokážu poučiť, majú veľkú šancu na úspech.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní