Sestry Brontëové na portéte svojho brata Patricka. Zľava Anne, Emily a Charlotte.

Z rodného domu sestier Brontëových bude bistro

Milovníci Jany Eyrovej a Búrlivých výšin majú hlavy v smútku. Dom sestier Brontëových, ktoré stoja za uznávanou literárnou klasikou, odkúpil súkromný vlastník. Zachránil ho síce pred hrozbou schátrania, namiesto múzea však bude zrejme slúžiť na komerčné účely.

Zo sídla anglikánskeho farára bude bar. Aj to je jeden z možných scenárov, ktoré čaká rodný dom troch sestier Brontëových. Charlotte, Emily a Anna síce prežili v Thorntone pri Bradforde iba niekoľko rokov, stihol sa však zapísať do zoznamu britských kultúrnych pamiatok. Írsky reverend Patrick Brontë z farnosti St. James spomína na krátky pobyt v kamennom dome ako na "najšťastnejšie obdobie svojho života".

Sídlo z 19. storočia so štyrmi spálňami a terasou chceli aktivisti premeniť na múzeum. V roku 1996 požiadali pamiatkový fond o dotáciu vo výške 500-tisíc libier (570 tisíc eur), neuspeli však. Neskôr dom zrenovovala a sprístupnila verejnosti spisovateľka Barbara Whiteheadová, no pre nízku návštevnosť a pre svoj zhoršujúci sa zdravotný stav ho v roku 2007 musela predať.

Bistro alebo bar?

Minulý týždeň sa dom sestier Brontëových dostal do vlastníctva súkromníka za 100 tisíc libier (114 tisíc eur). Mestská rada sa ním totiž v rámci súkromných opatrení odmietla zaoberať. Aktivisti sú sklamaní a obávajú sa, že bude slúžiť komerčným účelom, nedôstojným pre tento druh kultúrnej pamiatky, píše telegraph.co.uk.

„Kúpil to súkromník a myslím, že sa chystá urobiť z toho bistro alebo čosi podobné,“ povedal šéf Združenia na záchranu domu sestier Bronteových Steve Stanworth. Dom je v súčasnosti neobývaný a zrejme i poškodený povodňami.


  • plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní