V každej dačo iné: Kultúra jednotlivých krajín, vrátane Slovenska, v sebe zahŕňa aj veci zadarmo, ktoré sú pre miestnych samozrejmosťou.

Za korenie, kečup či zrub v zahraničí neplatíte. Viete, čo je zadarmo na Slovensku?

V niektorých krajinách nemusíte platiť za korenie, kečup či radu. Viete, kde netreba vyťahovať peňaženku na Slovensku?

V jednej krajine je nejaká vec zdarma, zatiaľ čo v inej za ňu zaplatíme. Portál Quora.com sa pýtal: „Ktoré veci sú vo vašej krajine zadarmo, kým pri návšteve iných si ich musíte kúpiť?“

Odpovede podľa BBC odhalili zaujímaví zoznam vecí odrážajúci miestnu kultúru. Ocenia ho hlavne turisti. V zozname je aj naša rodná hruda.

Severná India a Pakistan

Skoro každý obchod s potravinami v tejto časti ponúka zadarmo čerstvý koriander a zelené čili papričky. Khusrau Gurganvi zo severnej Indie napísal, že bežne vám k nákupu potravín pribalia práve zväzok koriandra a za hrsť zelených čili papričiek. Obe suroviny sa tu bežne používajú do varenia.

Severná India a Pakistan: Zväzok kariandra a za hrsť zelených čili papričiek vám dajú k nákupu potravín. Hojne sa využívajú v miestnej kuchyni.
Severná India a Pakistan: Zväzok kariandra a za hrsť zelených čili papričiek vám dajú k nákupu potravín. Hojne sa využívajú v miestnej kuchyni.
Martin Domok

Severná India a Pakistan: Zväzok koriandra a za hrsť zelených čili papričiek vám dajú k nákupu potravín. Hojne sa využívajú v miestnej kuchyni.

Foto: Martin Domok

India

Nie každá vec zadarmo predstavovala fyzický objekt. V Indii sa napríklad užijete neobmedzenú zásobu poradenstva, a to vo všetkých oblastiach. „V iných krajinách existujú svadobný plánovači. Tu máme tety a strýkov, ktorí nám dávajú rady zadarmo. Inde sú cestovní konzultanti, my máme susedov. V iných krajinách sú módni štylisti, tu máme trendy kamarátov, “ uviedol Mehul Manot z Kalkaty. „Milujeme radiť,“ potvrdila Kanchan Saxenová z Indie.

India: Všetci vám tu ochotne poradia, a to v každom smere.
India: Všetci vám tu ochotne poradia, a to v každom smere.
TASR

India: Všetci vám tu ochotne poradia, a to v každom smere.Foto: TASR

USA

Zatiaľ, čo v iných krajinách sme zvyknutí, že pri rôznych fast foodoch nie je v cene kečup či tatárska, v USA je to naopak, nielenže je kečup zadarmo, ale vám doprajú aj veľkorysé množstvo. Američan Jon Baldwin bol nemilo prekvapený, keď mu v Anglicku nedali kečup automaticky k hamburgeru a keď si ho vypýtal, ešte mu aj malé balenie naúčtovali.

USA: Kečup vám k hambáču dajú zadarmo a koľko hrdlo ráči.
USA: Kečup vám k hambáču dajú zadarmo a koľko hrdlo ráči.
Lýdia Jušková

USA: Kečup vám k hambáču dajú zadarmo a koľko hrdlo ráči.Foto: Lýdia Jušková

Singapur

V reštauráciách rýchleho občerstvenia máte k dispozícii neobmedzené množstvo čili omáčky zadarmo, uviedol Singapurčan Joseph Lee.

Austrália

V Autrálii si veľa vecí zadarmo užijete vonku, napríklad grily. „Donesiete si mäso alebo čokoľvek iné, čo si chcete upiecť, stlačíte tlačidlo štart a môžete ísť. Po 20 minútach sa gril automaticky vypne, takže treba znovu stlačiť tlačidlo,“ opisuje Christopher Mardell z Adelaide. Návštevníci musia udržiavať gril v čistote

Austrália: V parkoch nájdete grily, ktoré môžete využiť, stačí si priniesť mäso.
Austrália: V parkoch nájdete grily, ktoré môžete využiť, stačí si priniesť mäso.
Matej Kalina

Austrália: V parkoch nájdete grily, ktoré môžete využiť, stačí si priniesť mäso.Foto: Matej Kalina

Na severe Austrálie majú obyvatelia podľa Jane M. k dispozícii voľne prístupné tobogány, vodné ihriská a bazény, aby si uľavili od páľavy. Samozrejme, niekde sa klasicky platí, ale napríklad Leanyer Recreation Park je kompletne zadarmo aj so všetkými vodnými šmykľavkami.

Slovensko

Minerálna voda zadarmo? U nás realita. Na Slovensku máme minerálne pramene všade. „Na Slovensku je minerálnych prameňov hojne. Každý región má celý rad minerálnych vodných zdrojov, ktoré sú prístupné verejnosti a piť sa z nich dá zadarmo. Na rozdiel od balenej minerálnej vody, ktorú nájdeme v iných častiach Európy, každý zo slovenských minerálnych prameňov má osobitú chuť. Niektoré pramene sú viac sírové, iné bohaté na mangán či železo. Je preukázané, že ich pravidelné pitie má rôzne zdravotné výhody,“ vysvetlil Juraj Spišák, Slovák žujúci v Bruseli.

Ako pokračoval, niektoré z prameňov sú aj komerčné a k dostaniu v obchodoch. Stovky ďalších malých tunajších prameňov zostávajú zdrojom minerálnej vody pre miestnych obyvateľov. Čapovanie do vlastných fliaš je u nás bežnou praxou.

Nórsko

V tejto škandinávskej krajine platia špecifické zákony, čo sa týka prírody. Potešenie z nej je zadarmo. Majú tu zákon o slobode pohybu – pešo aj na lyžiach. Eivind Kjørstad z Nórska hovorí, že tu môžete pokojne kempovať, jazdiť na koni, bicyklovať, plávať, veslovať prakticky kdekoľvek plus zbierať bobule, huby, kvety či loviť ryby, aj keď je, samozrejme, nutné dodržiavať predpisy.

Petter Brenna Rian doplnil, že po celom Nórsku sú chaty, kde môžete zadarmo prespať, sú otvorené a nepotrebujete žiadnu rezerváciu, len spacák. Ako Petter vysvetľuje, chatky udržiava vláda a v minulosti si ich používali drevorubači. Nie je tu elektrina, tečúca voda ani Wi-Fi, len posteľ, pec a strecha nad hlavou.

Nórsko: Po celej krajine sú stále otvorené zruby, kde môžete stráviť noc. Luxus nečakajte, ale romantiku s pecou a posteľou.
Nórsko: Po celej krajine sú stále otvorené zruby, kde môžete stráviť noc. Luxus nečakajte, ale romantiku s pecou a posteľou.
Michal Šebeňa

Nórsko: Po celej krajine sú stále otvorené zruby, kde môžete stráviť noc, luxus nečakajte, ale romantiku s pecou a posteľou.Foto: Michal Šebeňa

Krajina sa tu delí na tzv. vnútorné a vonkajšie pole. Vnútorné pole v sebe zahŕňa kultivovanú a aktívne používanú pôdu, čiže záhrady, parky cesty. A vonkajšie pole predstavuje všetko ostané – hory, lesy, rašeliniská, tundra, močiare, pláže, jazerá či rieky, pričom práve v tomto vonkajšom poli je sloboda pohybu.

Lotyšsko

Podľa Ilju Ketrisa z Rigy, si môžete v decembri ísť do štátneho lesa odrezať vianočný stromček pre seba.

  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].

Vianočné tipy na darček