Za nádherou netreba chodiť ďaleko: Najkrajšie pláže v Stredomorí

Vrak stroskotanej lode, ružový piesok i more plné skalných útesov. Prekrásnu scenériu si môžete vychutnať aj na európskych plážach.

Hľadáte relax na krásnej pláži uprostred panenskej prírody? Nemusíte za ňou cestovať k rovníku alebo na druhý koniec sveta. Prekrásne lokality sú aj v Stredomorí. Toto sú najkrajšie pláže, ktoré v Európe nájdete.

Egremni: Lefkáda, Grécko

Foto: profimedia.sk

Na túto fotografiu naozaj nebol použitý žiaden filter. More je neuveriteľne modré a piesok ako púder. Nádherná pláž leží na juhozápadnom pobreží gréckeho ostrova Lefkáda.

Prístup na ňu je síce trochu obmedzený – aby ste sa dostali k skalným útesom, musíte zdolať 347 strmých schodíkov – no rozhodne stojí za to dostať sa sem. S dĺžkou dva a pol kilometra patrí Egremni k najdlhším plážam na ostrove a málokedy býva preplnená.

Cala Mitjaneta: Menorca, Španielsko

Foto: profimedia.sk

Malebná zátoka patrí v lete k jednej z najpopulárnejších destinácií nielen pre turistov, ale pre miestnych obyvateľov.

Pomerne odľahlá pláž na južnom pobreží španielskeho ostrova Menorca je obľúbená najmä pre plytké a pokojné more. Ideálne podmienky na čľapkanie i šnorchlovanie. Nevýhodou je, že býva pomerne rýchlo zaplnená.

Scala dei Turchi: Sicília, Taliansko

Foto: turistipercaso.it

Pláž pri obci Realmonte v provincii Agrigento na juhozápade Sicílie vás očarí prekrásnou scenériou bielych skalných útesov, nazývaných Scala dei Turchi.

Ak Sicília, tak rozhodne toto miesto. Kombináciu azúrovej morskej hladiny a snehobielych skál jednoducho musíte vidieť.

Navagio: Zakynthos, Grécko

Foto: profimedia.sk

Do malebnej zátoky sa dostanete iba loďou. Minipláž obklopená skalami dostala zaujímavú rekvizitu v roku 1983, keď v blízkosti stroskotala loď prepravujúca cigarety. Vrak je dodnes atrakciou.

Hoci väčšine dovolenkárov stačí ležať brehu a chytať bronz, lokalitu vyhľadávajú aj milovníci adrenalínu, ktorí skáču do vody z útesov.

Elafonissi: Kréta, Grécko

Foto: profimedia.sk

Elafonissi pripomína malý ostrovček z piesku, oddelený od krétskeho pobrežia lagúnou, ktorá nie je hlbšia ako meter. Aj vďaka piesku, plytkej vode a mušliam patrí pláž k najvyhľadávanejším na Kréte.

Môžete sa prechádzať s nohami vo vode a kochať sa výhľadom na neďaleký kláštor Chrissoskalitissa, postavený na vysokej skale.

Monterosso: Cinque Terre, Taliansko

Foto: profimedia.sk

Jediným piesočnatým pobrežím Talianskej riviéry je pláž pri obci Monterosso al Mare, ktorá je súčasťou skalnatej pobrežnej oblasti Cinque Terre.

Nachádza sa v centre malého prírodného zálivu a je mimoriadne obľúbená. Svedčí o tom fakt, že najmä od júna do augusta býva občas problémom nájsť tu voľné miesto.

Himara, Albánsko

Foto: profimedia.sk

Pokiaľ ide o chudobné Albánsko, predsudky dajte bokom. Oblasť Albánskej riviéry je plná bielych piesočnatých pláží, olivovníkov, citrusov a krásnej byzantskej architektúry.

Na pláži pri meste Himara, ktoré má zväčša grécku populáciu, si môžete zaplávať v Iónskom mori a užívať si výhľad na úchvatné, miestami až vyše 2000 metrov vysoké pohorie Llogara.

Praia da Marinha: Portimao, Portugalsko

Foto: profimedia.sk

Jedna z najkrajších pláží v portugalskom regióne Algarve je obľúbeným objektom fotografov. Aj vďaka skalným útesom, vystupujúcim kde-tu z mora, konkuruje pôvabom mnohým svetovým plážam.

V roku 1998 ju pre panenskú prírodu portugalské ministerstvo životného prostredia ocenilo titulom „Zlatá pláž“. Vďaka prísnym opatreniam je aj dnes z väčšej časti nedotknutá.

Spiaggia Rosa: Sardínia, Taliansko

Foto: pinterest.com

Táto takmer nadpozemsky krásna pláž vďačí za svoj názov ružovkastej farbe piesku. Tú majú na svedomí mikroskopické úlomky koralov, mušlí a žuly.

Je súčasťou národného parku Archipelago di La Maddelena a – žiaľ či našťastie – turisti sa už na ňu nedostanú. Dá sa však stále obdivovať z lode.

Baška Voda, Chorvátsko

Foto: wikipedia.org

Jednou z najpopulárnejších oblastí Makarskej riviéry v Chorvátsku je pláž v lokalite Baška Voda na Dalmátskom pobreží.

Dedina s približne dvetisíc obyvateľmi je známa dlhou kamienkovou plážou, borovicovým lesom a barokovou architektúrou. Z pláže dovidíte na biele kamenné domčeky obklopené útesmi.

Vianočné tipy na darček