Zábavky unudených miliardárov: Súkromné ostrovy svetových boháčov

Chceli by ste mať vlastný ostrov? Žiaden problém. Dnes vám na to stačí priemerne vysoká hypotéka. Od 40 tisíc môže byť jeden z menších a menej atraktívnych ostrovov váš. Najexkluzívnejšie destinácie sú však stále iba pre horných desaťtisíc.

Móda súkromných ostrovov sa rozmohla v 60-tych rokov pod vplyvom gréckeho lodného magnáta Aristotela Onassisa, ktorý sa vo svojom privátnom raji menom Skorpios v Iónskom mori oženil s Jacqueline Kennedyovou, vdovou po americkom prezidentovi J.R.Kennedym.

Odvtedy existujú realitné kancelárie, ktoré majú vo svojom portfóliu výlučne predaj a kúpu ostrovov. Nie je to klasický druh investície. Ide predovšetkým o vášeň. Akými súkromnými ostrovmi sa pýšia svetoví boháči?

Lanai, Havaj: Larry Ellison

Foto: profimedia.sk

V roku 2012 kúpil americký biznismen Lawrence J. Ellison za 300 miliónov dolárov ostrov známy ako „ananásový“; kedysi patril k najväčším dodávateľom ananásu.

Spoluzakladateľ firmy Oracle Corporation plánuje spraviť z ostrova prosperujúci a udržateľný „Eden v Pacifiku“. Energia bude pochádzať z obnoviteľných zdrojov, po cestách budú jazdiť elektromobily, vinárstvo bude organické a parfumy vyrábané tradičným francúzskym spôsobom – z kvetov.

St. Island Phillips, S.C.: Ted Turner

Foto: privateislandsonline.com

Americký mediálny magnát Ted Turner si privátny raj v Južnej Karolíne užíval s rodinou a priateľmi 35 rokov. Ostrov sa môže pýšiť dlhými bielymi piesočnatými plážami pozdĺž Atlantického oceánu, lesmi a rybníkmi. Turnera však už omrzel. Ponúka ho na predaj za bezmála 24 miliónov dolárov.

Necker Island, Britské Panenské ostrovy: Richard Branson

Foto: profimedia.sk

„Necker Island je môj domov a obľúbené útočisko,“ chváli sa svojím ostrovom na webových stránkach rezortu britský miliardár Richard Branson. „Pozývam vás preskúmať toto idylické miesto a nechať sa inšpirovať jeho krásou.“ Cena ubytovania je už menej idylická – štyri noci v tom najlacnejšom vyjdú dvoch ľudí na 16 460 dolárov.

Moskito Island, Britské Panenské ostrovy: Richard Branson

Foto: virginlimitededition.com

Branson sa pri kupovaní ostrovov nezastavil pri Necker Island. V roku 2007 si zadovážil Moskito Island, ktorý premenil na luxusný dovolenkový rezort. Cena za osobu na noc? 2 150 dolárov.

Sampson Cay, Bahamy: John C. Malone

Foto: pinterest.com

Kým niektorí miliardári si kúpia ostrov a sprístupnia ho pre verejnosť, iní robia presný opak. Samson Cay na Bahamách slúžil do roku 2013 na komerčné účely. Teraz však bude výlučne privátnym kráľovstvom mediálneho magnáta Johna Maloneho, ktorý si krásy ostrova bude užívať iba s rodinou a priateľmi.

Skorpios Island, Grécko: Ekaterina Rybolovleva

Foto: profimedia.sk

Nuž a sme pri spomínanom ostrove Skorpios, ktorý je dôkazom, že ani bohatí a slávni nemôžu vždy dostať, čo chcú. Najmä ak ide o exemplár v pošte jeden kus. Onassisov raj na zemi v roku 2013 ponúkla na predaj jeho vnučka Athina. Záujem mali Bill Gates, Giorgio Armani aj Madonna.

Napokon ho údajne za 150 miliónov dolárov získala spolu so susediacim ostrovčekom Sparti získala Ekaterina Rybolovleva, dcára ruského miliardára Dmitrija Rybolovleva.

Vianočné tipy na darček