Zabíja manželstvo sex? Zabudnite na nezmyselný mýtus

Rozšírený názor, že manželstvo „zabíja“ sex, je mýtus. Negatívny vplyv na pohlavný život má v prvom rade vek a stres.

Roman sa bál požiadať Júliu o ruku. Bol presvedčený, že vstupom do manželstva utrpí ich sexuálny život - vášeň i chuť experimentovať vyprchajú a sexuálny život skĺzne do nudných manželských koľají.

Predpokladal, že ak bude s Júliou „iba“ randiť, spoločný sex bude aj vďaka neistote a napätiu rovnako iskrivý ako doteraz, ba možno ešte viac. Obával sa, že ak ho priateľka dostane do chomúta, jej záujem o milovanie začne upadať.

Romanove starosti však boli prehnané. Automatické spájanie manželstva s poklesom záujmu o sex je podľa odborníkov z austinského inštitútu na výskum rodiny a kultúry mýtus.

Ženatí verzus slobodní

Názor, že manželstvo je zabijakom sexu, je rozšírený nielen medzi mužmi, ale i ženami. Dvojice žijúce bez papiera sú nezriedka presvedčené, že kým ony si plnia aj tie najdivokejšie sexuálne fantázie, vstupom do manželstva sa všetko zmení, túžba experimentovať zmizne a oni sa budú držať už iba osvedčených praktík.

Odborníci potvrdzujú, že sobášny list nemá na sexuálny život dvojice takmer žiaden vplyv. Aj páry žijúce bez papiera môžu postupom času naraziť na mantinely. Z prieskumu austinského inštitútu na výskum rodiny a kultúry vyplýva, že ženatý respondent sa miluje priemerne 1,2-krát za týždeň, čo znamená takmer päť ráz za mesiac.

Jedinci žijúci vo voľnom partnerskom zväzku priznali priemerne o čosi vyššiu frekvenciu - 1,6-krát za týždeň, teda šesť-sedem ráz za mesiac.

Ľudia, ktorí s niekým chodia, no nežijú v spoločnej domácnosti, však boli na tom o čosi horšie ako manželské páry - v prieskume hlásili sexuálnu aktivitu 1,1-krát za týždeň.

Jedinci bez stáleho partnera zaznamenali ešte skromnejšie výsledky - sexujú priemerne 0,3-krát za týždeň, teda zhruba raz za mesiac. Najvýraznejší rozdiel v sexuálnej aktivite respondentov s obrúčkou oproti slobodným bol najmä v skupine dvadsaťpäťročných, a to v prospech slobodných.

S pribúdajúcim vekom sa rozdiel stieral. Priemerný ženatý tridsaťročný muž priznal sexuálnu frekvenciu 1,5-krát za týždeň, čo sa dramaticky nelíšilo od ženatých päťdesiatnikov s priemerom raz za týždeň. Naopak, jedinci bez stáleho partnera hlásili menej sexu v každom veku.

Americkí vedci tvrdia, že pokiaľ ide o sex, všetko záleží na príležitosti a frekvencia milostných stykov nezávisí od toho, či je pár zosobášený, alebo nie.

„Treba si uvedomiť, že pokiaľ ide o páry, ktoré spolu chodia, alebo o ľudí, ktorí ešte nemali vzťah, zvyčajne sú mladší než tí, čo žijú v manželskom zväzku, priemerne aj o desať rokov,“ zdôrazňujú autori štúdie.

Za rozhodujúce faktory upadajúcej sexuálnej túžby označili najmä vek a stresové faktory. „Takže ani manželstvo, ani pokročilý vek neznamenajú koniec sexuálnych radovánok,“ uzavreli americkí vedci.

Rôzne podoby intimity

Dlhoročný psychológ a manželský poradca Ján Záskalan upozorňuje, že by bola chyba považovať sobáš za dôvod poklesu sexuálnej aktivity.

„Sexuálna aktivita sa prirodzene mení s vekom a, samozrejme, aj s povinnosťami a so zmenou životného rytmu, množstvom času, ktorý spolu trávime, problémami, ktoré spolu riešime, a tiež množstvom fantázie, ktorú rozvoju sexuality a jej udržiavaniu venujeme,“ hovorí psychoterapeut.

Zdôrazňuje, že narodenie dieťaťa, preberanie roly otca, matky a s tým spojených povinností, takzvaná materská dovolenka, hľadanie a udržanie práce prinášajú aj dozrievanie v oblasti vzťahov a sexu. Uvedené zlomové obdobia sú podľa neho najväčšou výzvou, ktorej výsledok môže byť rôzny - buď sa vzťah posilní, alebo dochádza ku kríze.

Podľa Jána Záskalana je dôležité, aby partneri, ak tomu nebránia zdravotné dôvody, udržiavali pravidelnú sexuálnu aktivitu. „Treba však pamätať na to, že sexualita nemá len svoju erotickú časť.

S pribúdajúcim vekom sa chuť, frekvencia i charakter prejavov lásky môžu meniť,“ upozorňuje. Dôležité je nájsť si spôsob, ako o tom spoločne hovoriť. „Sex síce môže slúžiť aj ako prostriedok na odstránenie napätia a stresu, no nemal by byť jediným spôsobom.“

Ako často?

Ján Záskalan sa v praxi často stretáva s manželmi, ktorí sa sťažujú, že si nie sú v sexuálnej oblasti takí blízki, ako keď spolu chodili. Nedostatok zvyčajne pociťuje jeden z dvojice.

„Každodenná prax ukazuje, že ľudia, ktorí nakoniec nájdu odvahu prísť, nájdu aj cestu, ako ďalej. Mnohí dokážu dozrievať a zlepšovať sa v sexuálnej oblasti až v trvalom zväzku, v ktorom napriek problémom a nástrahám života cítia, že ten druhý pri nich stojí v dobrom i zlom.

Vtedy sa dokážu viac uvoľniť, dôverovať si, byť sami sebou. A keď strach a obavy opadnú, zlepší sa aj schopnosť tešiť sa a hrať v sexuálnej oblasti,“ vysvetľuje skúsený psychoterapeut.

Štatistiky o frekvencii sexu sa rôznia. Podľa niektorých je štandard, ak priemerný sexuálne aktívny muž mladší ako dvadsaťpäť rokov dokazuje svoju potenciu 250-krát za rok.

Vo veku od dvadsaťšesť do tridsať rokov je to priemerne 150-krát za rok, vo veku tridsaťšesť až štyridsať rokov je priemer 110-krát, po štyridsiatke je to 90-krát a po päťdesiatke 60-krát za rok. Rozdiel je aj medzi pohlaviami. V zásade platí, že vyšším apetítom sa vyznačujú muži ako ženy. Uvedené čísla však treba brať s rezervou.

Súhra namiesto kvantity

Ján Záskalan namiesto odporúčaní, ako často, zdôrazňuje vzájomnú súhru. „Zvýšená, ale i výrazne znížená sexuálna aktivita môžu byť príznakom iných vnútorných problémov, ktoré sa muž alebo žena naučili používať na zakrytie bolestivých pocitov,“ varuje.

Depresia, strach pripútať sa, vyčerpanosť, vyhorenie, traumatické spomienky - to sú podľa neho iba niektoré témy, s ktorými sa stretáva u ľudí s problémami v sexuálnej oblasti. Až po ich vyriešení možno zisťovať, prečo sa sex vytráca a ako ho vrátiť do manželskej spálne.

„Treba si skontrolovať harmonogram dňa, množstvo času, ktorý spolu trávite. Nehanbiť sa slušne, citlivo, ale priamo pomenovať, čo vám chýba. Ak to nedokážete povedať priamo, skúste to napríklad formou lístkov či krátkej SMS,“ radí Ján Záskalan.

Podľa odborníka netreba zabúdať, že v časoch, keď je z rôznych dôvodov náročné sexuálne fungovať, si treba navzájom venovať aspoň nejaký čas.

„Pokoj pre dušu prináša ľudský dotyk, ktorý môžeme čerpať z príjemnej masáže tváre, hlavy, prstov na nohách, chrbta, prípadne spoločného tanca. Nerobme zo sexuálneho styku jedinú formu potvrdenia lásky,“ uzatvára.

Vianočné tipy na darček