Láska zvíťazila: Prezident Mugabe s manželkou Grace.

Začínala ako sekretárka, preslávila sa okázalými nákupmi. Teraz chce vládnuť krajine

Hovoria jej najvýstrednejšia prvá dáma na svete. Druhá manželka prezidenta Zimbabwe Grace Mugabeová sa na ceste za svojimi cieľmi spolieha na kúzla a pomoc Boha, ale keď to inak nejde, siahne po svojich vplyvných kontaktoch, ostrom jazyku či dokonca fyzickom násilí.

A ciele, tie má naozaj veľké. Chce vystriedať svojho 93-ročného manžela Roberta na čele krajiny.

Výprask elektrickým káblom

„Zahraniční občania musia pochopiť svoju zodpovednosť. Nech si v Zimbabwe ľudí bijú, potom tu nebudú mať opletačky so zákonom,“ uviedla polícia v juhoafrickom Johannesburgu. Vyhlásenie sa vzťahuje na incident v hoteli v luxusnej štvrti Sandton, ktorého ústrednou postavou bola práve Grace Mugabeová. Prvú dámu do nepríčetnosti rozčúlilo, že v izbe svojich synov Roberta a Chatunga našla dvadsaťročnú juhoafrickú modelku Gabriellu Engelsovú. Chlapci, obaja dvadsiatnici, sa podľa očitých svedkov okamžite niekam vytratili, tak si nešťastná matka hnev vyliala na pôvabnej odfarbenej blondíne. „Zobrala elektrický kábel a začala ma biť. Netušila som, kto je tá žena,“ posťažovala sa miestnej tlači modelka, ktorá útok oznámila na polícii. „Jej desiati bodygardi sa na jej vyčíňanie iba pozerali. Spôsobila mi zranenia hlavy. Keďže si zarábam modelingom, je to pre mňa závažný problém,“ zúrila.

Je však otázne, či sa prvá dáma Zimbabwe na súd niekedy vôbec dostane. Má totiž diplomatickú imunitu a už sa podľa ľudí z jej okolia vrátila do vlasti. Tí dokonca tvrdia, že celý škandál je len politický útok proti Grace. Ale skôr to bude otázka výchovy. Odkedy Mugabeho synovia pred niekoľkými mesiacmi odišli študovať do Johannesburgu, svojím búrlivým životom zapĺňajú spoločenské rubriky miestnych novín. Susedia sa viackrát sťažovali na hlučné alkoholické večierky s dievčatami a prominentní synovia sa údajne už raz museli pre podobné sťažnosti presťahovať.

V jednom z rozhovorov Grace pripustila, že zhýralý spôsob života Roberta mladšieho a Chatunga jej robí starosti. Aj keď podľa nej oni, chudáci, za to nemôžu. „V dnešných časoch zlí duchovia útočia na naše deti, v dôsledku čoho pijú, berú drogy a robia ďalšie nenormálne veci,“ vysvetlila internetovému serveru NewsDay. „A nie je rozdiel v tom, či sú to prezidentove deti, alebo iné. Všetky sa vyberajú po krivých chodníčkoch,“ uviedla. Ako dodala, poprosila Boha, aby zasiahol, a modlí sa každý deň. Asi ju všemohúci zatiaľ nevyslyšal, takže počas liečebného pobytu v Johannesburgu sa rozhodla zobrať veci do svojich rúk. No a keďže v hotelovej izbe žiadnych duchov nenašla, schytala to mladá modelka.

Štyridsaťročný rozdiel

Podobné výstrednosti sú pre Grace typické. Napriek nim sa jej podarilo vypracovať na jednu z najvplyvnejších osôb v krajine. A v žiadnom prípade nepovedala posledné slovo.

Na veľkú scénu sa táto rodená Juhoafričanka dostala v osemdesiatych rokoch minulého storočia, keď sa zamestnala ako sekretárka prezidenta Roberta Mugabeho. „Vnímala som ho skôr ako otca. Vonkoncom som nečakala, že sa na mňa pozrie a povie - Toto dievča sa mi páči,“ spomínala na prvé spoločné posedenia s vtedajším šéfom, starším o štyridsať rokov, pri čaji a koláčikoch. Mugabe ju však prek-vapil a prejavil o ňu záujem. Chvíľu váhala. V tom čase bola vydatá za vojenského pilota a mali dieťa. Aj prezident mal manželku Sally, ktorá navyše trpela smrteľnou chorobou. Grace sa nakoniec predsa len rozhodla, že láska zvíťazí. Rodinu opustila a Sally údajne dala Mugabemu požehnanie.

Začiatkom deväťdesiatych rokov sa dvojici narodila dcéra Bona a syn Robert. Po smrti Sally sa zobrali. V roku 1997 prišiel Chatung a keď trochu podrástol, Grace sa konečne mohla venovať svojim koníčkom a ambíciám.

Nákupná maniačka

Ľudia z okolia hlavy štátu tvrdia, že nová prvá dáma nezanedbateľne pozmenila prezidentove názory. „Mugabe bol dlho presvedčený marxista, ktorý koketoval s celoafrickým zjednotením,“ spomínala pre BBC bývalá zimbabwianska ministerka vzdelávania Fay Chungová. „Nebol materialisticky založený, nevyznal sa v otázkach rozpočtu. V osemdesiatych rokoch dostal pozemok v lukratívnej štvrti Harare, ktorý až do príchodu Grace ležal ladom,“ spomína.

Nová pani Mugabeová dôkladne zasvätila manžela do pôvabov konzumu. Pomerne rýchlo dostala prezývku Gucci Grace, ktorá poukazuje na jej záľubu v luxusnom nakupovaní. Daily Telegraph vypátral, že počas návštevy Paríža v roku 2003 minula za niekoľko hodín asi 75-tisíc britských libier. Aby ukojila svoju túžbu po prepychu, údajne neváhala brať peniaze priamo zo štátnej pokladnice. Približne v tom čase jej v rámci sankcií proti Zimbabwe Európska únia zakázala vstup na svoje územie. Údajne aj preto, aby nemohla míňať toľko peňazí, kým občania Zimbabwe žijú v biede.

Spomínaný pozemok v Harare zďaleka nebol jediný, ktorý Grace padol do oka. „Prvá rodina dnes vlastní po celej krajine početné nehnuteľnosti, ďalej podniky vrátane lukratívneho biznisu s diamantmi a farmy,“ tvrdí BBC. Ďalšie zdroje hovoria aj o bytoch a domoch v zahraničí, hlavne v Ázii. V tomto smere sa najčastejšie skloňuje Hongkong, kde pod falošným menom študovala dcéra Bona.

Osobitnou kapitolou sú dva paláce v Zimbabwe, Grace ich údajne stavala z peňazí vládnej strany ZANU-PF. Sama však tvrdí, že na výstavbu použila vlastné úspory. Neskôr jeden z nich predala bývalému líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu.

Hoci sa jej v tých časoch mimoriadne darilo, občas sa predrala na povrch aj výbušnejšia stránka jej povahy. Počas nákupov v Hongkongu prikázala svojmu strážcovi, aby postrašil fotografa Sunday Times Richarda Jonesa, ktorý na ňu striehol pred luxusným hotelom. Nastala fyzická potýčka, do ktorej sa zapojila aj prvá dáma a veľkým diamantovým prsteňom spôsobila fotografovi zranenia hlavy.

Politická kariéra

Pani Mugabeová v jednej etape svojho osobnostného rastu zrejme pochopila, že peniaze a majetky nie sú všetko. Zatúžila po moci a spoločenskom uznaní a čoraz aktívnejšie sa začala zapájať do politického diania. Určite jej na popularite pridávala rozsiahla charitatívna činnosť a takmer vždy upútala pozornosť svojím ostrým a priamym spôsobom vyjadrovania.

Aby jej meno dostalo dostatočný cveng, pridala k nemu doktorský titul. V rekordne krátkom čase si v roku 2014 na miestnej univerzite urobila postgraduál zo sociológie. Trvalo jej to dva mesiace. Jedinou chybou krásy je, že novinári jej dizertačnú prácu o charite v univerzitnej knižnici nenašli. Ale na maličkostiach nezáleží, doktorka Mugabeová začala rýchlo stúpať v hierarchii vládnej strany ZANU-PF.

Voči osobným nepriateľom a nepriateľom svojho manžela v prejavoch nenachádzala zľutovanie. „Nemám ťa rada a sledujem ťa,“ odkázala na mítingoch po celej krajine viacerým súperom. Pamätné sú aj jej slová po smrti spisovateľky Heidi Hollandovej, ktorá napísala knihu o Mugabem. „Za jej smrť môže kliatba. Umrela, lebo napísala klamstvá o mojom manželovi,“ uviedla Grace.

Ďalšie voľby v Zimbabwe budú už o rok a opäť v nich bude kandidovať Robert Mugabe. Vzhľadom na jeho pokročilý vek sa čoraz častejšie špekuluje o tom, kto ho nahradí. Grace v tejto debate patrí medzi najhlasnejších. Pred niekoľkými týždňami vyzvala 93-ročného manžela, aby určil svojho nástupcu. Analytici to vnímajú ako jasný boj o vplyv medzi prvou dámou a frakciou viceprezidenta Emmersona Mnangagwu. A jedným dychom dodávajú: „Pani Mugabeová vždy dosiahne to, čo si zaumieni.“


  • rb
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní