Záhada slávneho obrazu: Prečo je na ňom jeden muž do pol pása nahý?

Keď sa zadívate na obrazy ruského maliara Ilju Jefimoviča Repina (1844 – 1930), máte pocit, že tí ľudia pred vašimi očami sú živí.

Platí to aj o jeho zrejme najznámejšom obraze Burlaci na Volge. Pozeráte sa, ako sa nevoľníkom pri ťahaní lodí napínajú svaly, z očí im čítate utrpenie, každý kus handry na ich tele je sám osebe obrazom biedy. Autor tento obraz maľoval celé tri roky, od roku 1870 až do roku 1873, a nebola to žiadna výnimka.

Repinovo majstrovstvo
Repinovo majstrovstvo
ofigenno.ru

Repin bol známy tým, že si dal záležať na každom, i tom najmenšom detaile a všetko si vopred do najmenších podrobností premyslel. Platilo to o každom jeho obraze, o každej jednej postave.

Jeho ďalší veľmi známy obraz – Záporožskí kozáci píšu list tureckému sultánovi, sa údajne rodil až trinásť rokov. A práve tento obraz využil ako hádanku ruský server Ofigenno.ru. Vadim Pasternak, jeden z jeho autorov, si položil iba jednu, zato vonkoncom nie ľahkú otázku: Prečo je kozák, ktorý sedí vpravo od pisára, do pol pása nahý? Všetci okolo neho sú oblečení, niektorí aj v kabátcoch a kožušinových čiapkach, takže hľadať vysvetlenie v horúcom počasí, by bolo až príliš jednoduché. Navyše, ten muž sa len tak opiera o stôl...

Repinovo majstrovstvo
Repinovo majstrovstvo
ofigenno.ru

A práve to je omyl. Polonahý chlap sa neopiera o stôl iba tak. Pozrite sa pod jeho pravú pazuchu a zbadáte tam celú kopu hracích kariet. Je to kartár a aby dokázal ostatným, že neklame a nemieni si niektorú kartu skryť do rukáva, dal si košeľu dole. „V tých časoch to bolo pravidlo,“ píše Vadim Pasternak a dodáva, že je to ďalší dôkaz toho, ako poctivo sa maliar venoval svojej práci.

Vianočné tipy na darček