Zamilovanosť trvá len dva roky. Čo potom?

Žiadne srdce, to mozog mieša zamilovaným koktail hormónov lásky a, paradoxne, pripraví ich o rozum.

Všetko je úžasné, rána sú krásne a esemesky cinkajú jedna po druhej. Srdce síce búcha ostošesť, ale ten, kto vám práve riadne zavaril, je v ľudskom tele o niečo vyššie. Orgán, ktorý sa má starať o uvážené konanie, milencov totálne poblázni. Žiadne srdce, to mozog mieša zamilovaným koktail hormónov lásky a, paradoxne, pripraví ich o rozum.

Riadne zostra

Stav zamilovanosti v človeku spúšťa vylučovanie určitých látok. Skutočnosť, že sa nám niekto zapáči a sexuálne po ňom zatúžime, je záležitosť chemických procesov v tele. Riadi ich mozog a veruže sa so svojimi blaženými obeťami nemazná. Odborníci prirovnávajú zamilovanosť k stavu pod vplyvom narkotík. Nevieme, čo robíme, pre vysneného alebo vysnenú by sme sa pokojne presťahovali na iný kontinent, muži i ženy opúšťajú rodiny, kupujú dary vysoko nad svoj rozpočet a chcú čoraz viac. Sú závislí.

Tím talianskej biochemičky Donatelly Marazzitiovej sa vo výskume chémie lásky zameral na neurotransmitery, ktoré prenášajú nervové vzruchy. Máte červené líca, podlomené kolená či dokonca ste na prahu omdletia? To vaše telo produkuje na prvom rande riadnu dávku adrenalínu. Najradšej by ste sa na objekt svojho záujmu vášnivo vrhli, ozajstná zamilovanosť však ešte len príde a s ňou aj strata akejkoľvek súdnosti. Do hry vstupuje fenyletylamín, ktorý pôsobí ako známa droga pervitín.

„Hormóny zamilovanosti, okrem fenyletylamínu je to napríklad oxytocín, spôsobujú stav zúženého vedomia, potlačenie racionálneho uvažovania. U mužov nastupuje zníženie hladiny testosterónu, teda nebudú takí naliehaví a agresívni, u žien, naopak, jej zvýšenie, budú ochotnejšie milovať sa,“ vysvetľuje profesor Petr Weiss zo Sexuologického ústavu Univerzity Karlovej v Prahe.

Krátke manželstvá: Unáhlené rozhodnutia sa nevyhli ani celebritám. Pamela Andersonová a Kid Rock sa rozvádzali po štyroch mesiacoch
Krátke manželstvá: Unáhlené rozhodnutia sa nevyhli ani celebritám. Pamela Andersonová a Kid Rock sa rozvádzali po štyroch mesiacoch
profimedia.sk

Láska až za hrob?

„Zamilovanie je stav erotickej fascinácie, keď aj pri masturbácii si predstavujeme len tú jednu, toho jedného!“ dodáva profesor. No tento stav trvá obmedzený čas. Hormóny sa vyparia a s nimi aj vášeň. Mnohí si sľúbia vernosť a lásku na celý život práve v tej omamnej fáze zamilovanosti a nečudo, že potom si búchajú hlavu o stenu. Rozvodovosť je vysoká. Jedni sa berú priskoro, iným sa rozpadajú aj harmonické vzťahy s deťmi, keď na jedného z partnerov ,zaútočí‘ fenyletylamín.

Koľko takých príbehov ste počuli súc presvedčení, že vám by sa niečo také nikdy nestalo, a zrazu sa vám pri kolegovi v práci podlamujú kolená. „Podľa amerického evolučného psychológa Davida Bussa Homo sapiens nie je tvor monogamný ani polygamný, ale ani promiskuitný. Avšak všetky tieto možné programy má k dispozícii. Konkrétna reprodukčná stratégia sa aktualizuje vždy podľa toho, čo je v danej situácii z hľadiska reprodukcie najúčelnejšie,“ vysvetľuje realitu profesor.

Čo teda s tým? Človek sa zamiluje priemerne trikrát za život. Ak sa rozhodnete pre manželstvo práve s tým tretím, máte - štatisticky - vyhraté. Ak nie, v prípade, že vami zalomcujú hormóny, keď by nemali, skúste sa ovládnuť, snažiť sa čo najviac vrátiť mozog do hry. „Myslím, že v prípade dlhodobých vzťahov už nejde o zamilovanosť, tá trvá maximálne dva-tri roky. Ak sú si však dvaja ľudia blízki, zamilovanosť môže vystriedať niečo omnoho menej iracionálne - láska. Tá potom môže vydržať aj celý život.“

Vášeň v spreji

Poznáte oxytocín? Tento hormón sa spomína najmä v súvislosti s matkami. Zabezpečuje ich vrúcny vzťah k dieťaťu, umelo sa podáva na urýchlenie pôrodu. Práve tento hormón sa vyplavuje - v prípade mužov i žien - v priebehu vzťahu. Má na starosti blízkosť, nehu a jeho produkcia je najväčšia práve pri sexe a orgazme. Tu by mali spozornieť páni. Čím viac orgazmov, tým viac oxytocínu, pričom platí, že ženám sa tvorí väčšie množstvo ako mužom. Takže čím viac orgazmov, tým odovzdanejšia partnerka. Snaha v posteli sa skutočne oplatí.

Nuž a nebola by to dnešná doba, keby šikovní obchodníci niečo nevymysleli. Na trhu existuje niekoľko oxytocínových sprejov, ktoré sľubujú kadečo - od zlepšených vzťahov v práci cez vyliečenie z hanblivosti až po väčšiu rozkoš s partnerom. Účinok prípravkov na zvýšenie sexuálneho potešenia skúmali vedci.

Podľa nich oxytocínový sprej nemal žiadny vplyv na sexuálny apetít či vzrušenie ani u žien, ani u mužov, nijako neovplyvňoval ani erekciu a vaginálnu lubrikáciu. Muži však hlásili o niečo intenzívnejšie orgazmy a väčší pocit uspokojenia po samotnom sexe. Cítili sa viac „sexuálne nasýtení“, ženy si zas pochvaľovali, že boli viac schopné podeliť sa o svoje túžby s partnerom.

Vianočné tipy na darček