Súboj?: Partneri by ho nemali viesť na poli financií.

Zarába partnerka viac? Nie všetci muži sa s tým dokážu zmieriť

Vyšší plat ženy môže viesť k frustrácii menej zarábajúceho partnera a spôsobiť krach vzťahu. Ako si s tým poradiť?

Múdry a silný muž by mal podľa odborníkov „kašľať“ na peniaze a nehodnotiť vzťah k žene podľa počtu núl na výplatnej páske. Múdra a silná žena by zas nikdy nemala dať partnerovi najavo, že zarába viac ako on.

Rovnako by nemala svojho milého porovnávať s lepšie zarábajúcimi kolegami. Otázne je, či sa muži dokážu zmieriť s partnerkiným vyšším platom bez ohľadu na jej postoj.

Fatálne následky

Ženy, čo sa týka platu, sa dlhé roky nemohli merať s mužmi. Chlapi boli považovaní za živiteľov rodiny, ktorí zabezpečia chod domácnosti z finančnej stránky, a ich zárobok bol nepomerne vyšší ako partnerkin. Ak žena pracovala, jej príjem bol vnímaný skôr ako symbolické prilepšenie k rodinnému rozpočtu.

Postupne sa však situácia menila, bremeno finančnej starostlivosti o rodinu sa v čoraz väčšej miere presúvalo na ženy a voľakedy neprekonateľné platové rozdiely sa začínali stierať. V súčasnosti nie je lepšie zarábajúca partnerka nič výnimočné, hoci mzdy mužov a žien na rovnakých pozíciách sú v prípade príslušníkov silnejšieho pohlavia vyššie. Napriek tomu šliapu mnohé ženy mužom na päty. Ba čo viac, predbehli ich. A to nielen o pár desiatok či stovák eur, ale o pár tisíc. Nie všetci chlapi sa s tým dokážu zmieriť.

Odborníci na partnerské vzťahy potvrdzujú, že za rozpad nejedného vzťahu môže „finančná nerovnováha“. Dokazujú to i viaceré výskumy, podľa ktorých sa väčšina mužov zmieruje s vyšším partnerkiným príjmom s nevôľou. Cítia sa neschopní, príslovečná chlapská hrdosť a samoľúbosť dostávajú zabrať.

Ohľaduplnosť: Lepšie zarábajúce polovičky by nemali svojim partnerom prípomínať rozdiely na výplatnej páske. Rovnako by si nemali nárokovať právo veta pri rozhodovaní o tom, čo s rodinným rozpočtom. Foto: profimedia.sk

Jedným z hlavných dôvodov je ešte stále hlboko zakorenené vnímanie tradičnej rodiny spočívajúce v striktnom rozdelení úloh - muž je živiteľom rodiny, žena sa stará o domácnosť a ratolesti. Hoci mnohí z nás so vžitou deľbou rolí nesúhlasia, nie vždy sa jej dokážu ubrániť. Problém s tým, keď sa žene darí a zarába viac ako partner, majú nezriedka aj emancipovaní muži, ktorí podporujú partnerky v kariérnom postupe.

„Muži zarábajúci menej než ich partnerky nie sú zvyčajne ochotní priznať si, že im to prekáža,“ upozorňuje psychologička Lenka Tichá. Hoci navonok tvrdia, že nemajú problém s „finančnou nerovnováhou“, v skutočnosti sa s ňou dokáže zmieriť iba zlomok z nich. Aj ten to však považuje za dočasný stav.

„Akceptujúci muži dúfajú, že situácia sa otočí a oni finančne zabezpečia rodinu. Tento pocit je pre nich veľmi dôležitý,“ tvrdí odborníčka na partnerské vzťahy. Pripomína, že neschopnosť zarobiť dosť peňazí na chod domácnosti má priamy vplyv na sebavedomie mužov a ich sebaúctu.

Môže sa to stať každému

„Nikdy by mi nenapadlo, že by sa to mohlo stať aj u nás doma,“ posťažovala sa v jednej z internetových diskusií 32-ročná Jana. Pracuje v nadnárodnej spoločnosti, z asistentky sa vypracovala na manažérku komunikácie a pri porovnaní výplatných pások nad partnerom víťazí. On sa na tom najskôr zabával, veď kto by nechcel ženu, čo uživí seba i rodinu, zatiaľ čo on sa venuje svojim záľubám.

Po čase však prišli prvé vážnejšie hádky týkajúce sa luxusných dovoleniek, drahých vianočných darčekov, ba dokonca stravy. Jana presadzovala kvalitu, jej partner hľadel v prvom rade na cenu. „Aj keď som od neho nechcela žiadne peniaze, on to všetko bral ako osobnú finančnú prehru. Hádky prerástli do absolútnej neschopnosti na niečom sa dohodnúť,“ priblížila Jana záverečnú fázu vzťahu. Dnes už pár netvoria.

Odborníci upozorňujú, že pre väčšinu mužov je prijateľný rozdiel v desiatkach eur. Ak je výrazne vyšší a šanca na vyrovnanie v nedohľadne, zneistejú. „Partnerka je sebestačná, nepotrebuje mužove peniaze a oni to často vnímajú tak, že nepotrebuje ani ich,“ dôvodí psychologička Tichá.

Hovoriť, hovoriť...

Základným predpokladom, ako sa vyhnúť problémom alebo ich aspoň eliminovať, je otvorený rozhovor. Nezáleží na tom, či muž zostal doma s deťmi na rodičovskej dovolenke, alebo prispieva do rodinného rozpočtu iba symbolicky. Nevyhnutné je vyjasniť si kompetencie, nanovo si rozdeliť úlohy a prijať identitu muža v domácnosti a ženy živiteľky. S novým modelom pritom musia súhlasiť obe strany.

Skôr ako dvojica pristúpi k podobnému kroku, treba zvážiť nielen to, či sa s novou rolou dokáže zmieriť mužské ego, ale i to, či muž dokáže partnerke poskytnúť potrebnú podporu. Nemá zmysel, aby jej situáciu sťažoval pripomínaním povinností „správnej“ manželky a matky a dožadoval sa ich plnenia.

Naopak, žena si musí vopred rozmyslieť, či sa dokáže vzdať materských povinností a nebude si to vyčítať. Počítať musí aj s odmietavou reakciou okolia, ktoré považuje ženy matky využívajúce pomoc manželov a opatrovateliek za chladné karieristky.

Komunikácia by sa podľa odborníkov nemala obmedziť len na platenie účtov a deľbu domácich povinností. Peniaze treba vnímať ako výsledok spoločného úsilia a vyvarovať sa poznámok o tom, kto ich zarobil a kto by mal o nich rozhodovať. Zdeňka Dušková ďalej odporúča zaviesť pravidlo rovnakých právomocí. „Partneri sú svojprávni ľudia, a preto majú rovnaké právo rozhodovať o domácnosti i výchove detí. Výška príjmu toho-ktorého z nich nerozhoduje.“

Podľa sociológov je hlavný problém v tom, že náš sociálny a emocionálny život sa nemení rovnako rýchlo ako ekonomická a verejná sféra. V praxi to znamená, že si síce dokážeme spočítať, čo je pre nás z materiálneho hľadiska výhodnejšie, no naše vnútorné roly sú iné. Preto je pre mužov ťažké zmieriť sa s predstavou ženy - živiteľky rodiny.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní