Žena celý rok nenakupovala zbytočnosti. Neuveríte, koľko ušetrila!

Žijeme v konzumnom svete. Ruku na srdce – kto z nás nemá doma plné skrine, botníky a šúfliky vecí, ktoré nepoužil niekoľko rokov? Mladá novinárka odkazuje: Dá sa žiť aj bez toho! A veľké plus? Ušetríte tisíce.

„Moji priatelia, kolegovia i rodina sa domnievala, že som veľmi šikovná v riadení vlastných financií. Mne to však tak neprišlo, keď som raz otvorila šatník a zhrozila sa, že sú v ňom pomerne drahé veci, ktoré som nemala na sebe aj tri roky,“ začína svoju esej Michelle McGagh, ktorá robila roky redaktorku ekonomiky v Londýne.

Na deň v Anglicku známy aj ako Black Friday si dala záväzok – najbližší rok si nekúpi žiadnu vec, bez ktorej je schopná prežiť. Medzi také komodity v jej ponímaní patrí napríklad káva, oblečenie, či drahé jedlo v reštauráciách. Keďže zoznam vecí, ktoré si rok nechcela kupovať bol veľmi dlhý, spísala si zoznam vecí, ktoré musí každý mesiac platiť.

Hypotéka, zdravotné poistenie, účty za telefón, mesačné príspevky na charitu. To ju mesačne stálo takmer 2000 dolárov.

Žiadny luxus

Zbytočnosti a výdobytky v ponímaní Michelle znamenali napríklad večere v reštaurácii, večerné kino, drinky v baroch, členstvo vo fitnescentrách, do ktorých chodila nepravidelne, sladkosti a koláč v kaviarni. „Dlho som zvažovala, ktoré veci tam zaradím. A potom som sa zrazu ráno zobudila a zistila, že mi vôbec nechýba cheesseecake, ktorý som vlastne včera nemala."

Spočiatku nebol jej nápadu „odriekania si“ naklonený manžel. Do práce začali chodiť bicyklom, aby nemíňali na mestskú dopravu. Po troch mesiacoch zistili, že im na účte zostávajú peniaze, ktoré môžu nasmerovať na rýchlejšie splatenie hypotéky, a boli nadšení. Nič im ku šťastiu nechýbalo, schudli nejaké to kilo vďaka častej jazde na bicykli, a cítili sa bezpečnejšie, keďže na účtoch mali viac peňazí ako kedykoľvek pred tým.

A ako skončil „rok bez zbytočností“ pre mladý manželský párik? „Ušetrili sme 23 000 dolárov. Všetko sme si poctivo spisovali a porovnávali s minulými rokmi. Táto suma je konečná a reálna,“. Michelle je dôkazom toho, že minimalizmus s derie do popredia, na druhej strane materializmus a megalomanstvo ustupuje.


  • bed
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní