Láska verzus peniaze: Nedostatok, ale i prebytok peňazí môžu vo vzťahu spôsobiť problémy.

Ženy nie sú zlatokopky. Je to genetika

Príroda ženy „naprogramovala“ tak, aby pri výbere milencov starostlivo zvažovali a odovzdali sa až mužovi s najlepšími génmi.

Sú peniaze vo vzťahu dôležité? Podľa odborníkov jednoznačne áno. Žijeme v časoch pragmatického materializmu a situácií, keď financie významne zasahujú do vzťahov, pribúda. Niekedy sú „len“ príčinou opakovaných hádok, inokedy môžu lásku zmeniť na nenávisť a domov na bojisko.

Výmenný obchod?

Robert Kiyosaki, kontroverzný autor populárnych kníh o tom, ako zbohatnúť, píše: „Peniaze sú všetkým, na čom sa dohodneme.“ A zdá sa, že mnoho z nás sa so sebou dohodlo, že peniaze stoja nad všetkým vrátane lásky.

„Občas sa s ním vyspím preto, že od neho niečo potrebujem. Napríklad, aby v sobotu postrážil malú a ja som mohla ísť cvičiť,“ hovorí pekná tridsiatnička. „Samozrejme, robím to tiež. V posteli mi nikdy nič neodmietne,“ pritakáva jej priateľka zhruba v rovnakom veku.

Útržok rozhovoru dvoch priateliek dokazuje starú známu vec - sex je skvelým obchodným artiklom. „Odpradávna platí, že niečo je za niečo. A funguje to tak aj v sexe,“ súhlasí Laura Janáčková z pražského Inštitútu partnerských vzťahov. Dodáva, že z evolučného hľadiska je to jasné - žena má niečo, čo chce muž, a môže tak dôjsť k obchodu.

Príroda vraj ženy „naprogramovala“ tak, aby pri výbere milencov robili drahoty, starostlivo zvažovali a odovzdali sa až mužovi s najlepšími génmi. Jednoducho, aby sa správali ako prezieravé obchodníčky. Janáčková tvrdí, že ide o prirodzenú stratégiu. „Kým žena má na celý život len niekoľko sto vajíčok, muž disponuje miliónmi spermií,“ dôvodí.

Riziko peňazí

O tom, ako veľmi sú pre nás vo vzťahu dôležité financie, rozhoduje okrem výchovy a nárokov vek. „Je rozdiel, či ide o vzťah zamilovaných dvadsiatnikov, alebo lásku tridsiatnikov, ktorí sa chystajú založiť si rodinu,“ upozorňuje psychoterapeutka Johana Kroupová.

Zatiaľ čo tínedžer sa slepo zamiluje a peniaze až na niekoľko výnimiek „nerieši“, tridsiatnici s rozbehnutou kariérou a túžbou po rodine na ne kladú nepomerne väčší dôraz. Financie sú dôležité nielen pre povestné „zlatokopky“, ale i „obyčajné“ ženy. Väčšina si vedome či podvedome vyberá mužov schopných zabezpečiť rodinu.

Dnes, a to najmä vo väčších mestách, síce neprekvapí, keď žena zarába viac ako jej partner, no predstava, že muž sa má o rodinu fi nančne postarať, je v ľuďoch hlboko zakorenená. Ak sa tak nedeje, môžu nastať problémy ohrozujúce vzťah. „Chlap, ktorý nedokáže zaistiť rodinu, nie je pre ženu taký príťažlivý ako ten, ktorý to vie. Partnerke môže časom vadiť, že jej náprotivok sa nesnaží zarábať viac alebo že zbytočne míňa. Naopak, muž si môže časom uvedomiť, že jeho priateľka je príliš náročná, čo sa týka peňazí, a neprimerane na neho tlačí,“ naznačuje možné príčiny problémov Kroupová.

Niektorí muži neschopní uspokojiť finančné nároky svojej partnerky môžu začať žiarliť, a to nielen na dámu svojho srdca, ale i na ostatných mužov s vyššími platmi. Považujú ich totiž za potenciálne riziko. Výsledok? Muži so slabšími zárobkami môžu časom podľah núť depresii a v prípade neriešenia problémov jednostranne ukončiť vzťah.

Záchrannou brzdou môže byť podľa Kroupovej akási výmena „rolí“ - na partnera sa pre-sunú povinnosti súvisiace so starostlivosťou o chod domácnosti a rodinu, a nie s jej fi nančným zabezpečením. „Mimoriadne dôležité je aj povzbudenie - partnerka by mala svojho druha psychicky podržať. Obaja by sa tiež mali vyhnúť akýmkoľvek sťažnostiam týkajúcim sa peňazí,“ navrhuje odborníčka.

Odvrátená strana

Ženy, ktoré túžia po úspešnom mužovi s vysokým zárobkom, by nemali zabúdať, že starostlivosť o „oheň v rodinnom kozube“ zostane na nich. A nie každý partner to ocení. „Stáva sa, že hoci dotyčné dámy majú, po čom túžili, pripadajú si osamelé. Cítia sa nedocenené, aj keď odvádzajú kus práce - starajú sa o deti a vedú celú domácnosť. Po čase ich ovládne pocit samoty a partnerský vzťah sa ocitá v zóne ohrozenia. Na vine sú nereálne predstavy a sny, ktoré v skutočnosti dopadnú úplne inak,“ varuje Kroupová.

V takých prípadoch odporúča, aby sa partneri na chvíľu zastavili a uvedomili si prítomnosť a dôležitosť toho druhého. „Žena nemôže očakávať, že pracovne vyťažený partner sa bude naplno venovať jej i deťom. Naopak, muž by si mal vážiť, čo partnerka robí pre rodinu a domácnosť.“ Odborníčka pripomína, že diamantový prsteň alebo členstvo v luxusnom klube problém spravidla nevyriešia. „Niekedy je menej viac,“ dodáva.

Peniaze môžu dvojici zavariť, aj keď ich má dostatok a vzťahové roly sú v poriadku. Problémom môže byť rozdielny pohľad partnerov na to, čo s nimi. „Najjednoduchšie je sadnúť si a všetko rozobrať. Riešením môže byť špeciálny účet, kde sa posielajú peniaze potrebné na zaplatenie účtov za domácnosť. O zvyšných financiách môže rozhodovať každý z partnerov podľa svojich potrieb a túžob,“ radí Kroupová.

Riziková materská

Najviac vraj môžu peniaze či ich nedostatok ohroziť vzťah v období materskej dovolenky. Jednou z najväčších chýb, ktorej sa partneri počas tohto obdobia dopúšťajú, je podľa Kroupovej zjednotenie účtov. „Ženy často rušia osobné konto s odôvodnením, že ho nebudú potrebovať, čo je však omyl.

Peniaze na domácnosť by mali byť na jednom účte a každý z partnerov by mal mať aj nejaké financie len pre seba a svoju potrebu,“ odporúča psychologička. Pravidlá si treba dohodnúť vopred. Ak chod domácnosti ohrozuje strašiak v podobe dlhov, treba sa obrátiť na finančného poradcu. „Bude to určite lepší a lacnejší variant ako náklady na rozvod a problémy s ním spojené,“ dodáva.

V prípade, že ste sa ocitli vo finančnej tiesni, nemá význam vzájomne si niečo vyčítať a osočovať sa. Ani jeden z dvojice by nemal dominovať. „Partneri v tom idú rovnako a jedine spolupráca môže byť východiskom. Dôležité je nájsť spoločnú reč. Hovoriť o problémoch však treba jedine vtedy, ak chcete hľadať riešenia, nie ak si chcete uľaviť a prehodiť vinu na toho druhého,“ upozorňuje Kroupová. Partneri môžu napríklad zvážiť brigádu, dočasne by tiež mali obmedziť niektoré výdavky. Ďalšie pôžičky sú cestou do pekla.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní