William Shakespeare: Viacerí historici spochybňujú, či bol naozaj autorom slávnych diel. Na veľkej fotografii Shakespearov rodný dom v Stratforde.

Žil či nežil: Napísal Hamleta naozaj William Shakespeare?

Prinášame prvú časť nového seriálu o konšpiračných teóriách. Bol William Shakespeare skutočnou osobou alebo je autorom jeho mnohých diel niekto iný?

Spomeňme najznámejšie: Hamlet, Rómeo a Júlia, Othello, Kráľ Lear, Macbeth, Richard III., Kupec benátsky, Henrich VI. Ak by sme chceli vymenovať všetky diela, išlo by to ťažko. Veď len tých z prvého obdobia je tridsaťšesť.

Mohol jeden-jediný človek napísať toľko diel? A z rôznych období? A z rôznych prostredí? Pritom ide o rôzne žánre - tragédie, tragikomédie, komédie i historické hry. A takej vynikajúcej úrovne, že pretrvávajú už vyše štyristo rokov.

Živná pôda dohadov

William Shakespeare sa narodil - ako uvádza napríklad Malá encyklopédia spisovateľov sveta z roku 1978 - asi 23. apríla 1564 v meste Stratford-upon-Avon. Bol tretím dieťaťom dobre situovaného mešťana. William pravdepodobne skončil gymnázium v rodisku, ako osemnásťročný sa oženil. Potom ho nebolo. Ušiel. Celých sedem rokov nie sú o ňom nijaké spoľahlivé správy. Bol herec, učiteľ? Vraj žil s nejakým chlapom.

Shakespearovo meno sa znova vynára z dejín až v roku 1692. Údajne už vtedy bol uznávaný herec a dramatik v Londýne. O niekoľko rokov si kúpil v Stratforde honosný dom, ale svoju autorskú, hereckú i podnikateľskú činnosť rozvíjal v Londýne. Bol spolumajiteľom spoločnosti lorda komorníka Chamberlaina a s niekoľkými ďalšími hercami založili vlastné divadlo. Dvadsať rokov žil v Londýne, potom sa vrátil do rodiska a ako päťdesiatdvaročný zomrel.

Viaceré údaje zo Shakespearovho života sú zahmlené. Aj v oficiálnych encyklopédiách - údajne, asi, vraj, možno... Údajne bol len slabším hercom, preto sa radšej venoval písaniu. To mu išlo dobre. Vraj tak dobre, že mu kolegovia závideli. Bezočivý nevzdelanec! Myslí si, že perom vládne rovnako dobre ako my starí harcovníci. Medzery v Shakespearovom životopise boli príčinou, že všetko, čo súvisí s jeho menom, je opradené najfantastickejšími chýrmi.

Vlastnou rukou: Jeden zo šiestich dochovaných podpisov Williama Shakespeara. Foto: Profimedia.sk

Písal filozof?

Hamlet, dánsky princ, si rád zauvažoval. Robil tak vo veršoch. Často sa zamýšľal nad smrťou - napokon, aj v slávnom monológu - Byť či nebyť - kto mi odpovie/ čo šľachtí ducha viac - či trpne znášať/strely a šípy zlostnej Šťasteny/či pozdvihnúť zbraň proti moru bied/a násilne ho zdolať? Umrieť, spať - /nič viac, a namýšľať si, že tým spánkom/ sa končí srdca bôľ a stovky hrôz...

Aj iné Shakespearove diela sú popretkávané úvahami o živote, múdrosti, moci, sile, výčitkách, náboženskom fanatizme, predsudkoch, spoločenskej nerovnosti... Nielen magická sila umeleckých obrazov, ale aj hĺbka myšlienok urobila z neho hviezdu najvyššej jagavosti. Ale Shakespeare údajne až taký múdry nebol. Zachoval sa jeho podpis, ktorý prezrádza, že autor nemal vypísané písmo. A to bol teda filozof a velebený znalec anglického jazyka?

Tak sa literárna veda pohráva s myšlienkou, že za menom Shakespeare sa schováva niekto iný. Kto? Údajne by to mohol byť Francis Bacon, muž, ktorý sa ako politik pohyboval v najvyšších kruhoch. Ako filozof bol zakladateľom nového smeru, empirizmu, a zaoberal sa históriou i literatúrou, kde sa prejavil ako kritik režimu.

Alebo bol autorom preslávených drám uznávaný básnik Christopher Marlowe? Alebo pomáhali viacerí, lebo taká rozsiahla tvorba predsa presahuje sily jediného autora.

Najväčší pochybovači

Niektorí historici a literárni vedci ani trochu nie sú naklonení Shakespearovi. On a znalec anglického jazyka? Je otázne, či vôbec dokončil školu. Nezachovali sa o tom nijaké záznamy ani spomienky súčasníkov. Žeby si nik nespomínal na slávneho rodáka? Jeho otec, rukavičkár, skrachoval a syn musel ísť zarábať. Veľmi rýchlo sa oženil. Vzal si za manželku o osem rokov staršiu, negramotnú, už tehotnú ženu. Vraj preto, aby zakryl svoju úchylku, homosexualitu. Aj jeho deti zostali negramotné.

Aj v tom období sa slávni ľudia tešili veľkej popularite. Zachovali sa milióny záznamov o najpozoruhodnejších ľuďoch i udalostiach. Aj o takých ľuďoch, na ktorých sme dnes už zabudli. Ale o Shakespearovi bádatelia nenašli takmer nič, hoci sa tým niekoľko storočí usilovne zaoberajú. Shakespeare dvadsať rokov žil v Londýne, zožínal slávu a nik alebo takmer nik z jeho súčasníkov si na neho nespomínal?

Svojmu rodákovi nevenovali pozornosť ani po jeho návrate do Stratfordu. Jaroslav Slanina v článku Krycie meno Shakespeare píše: „Keď sa Shakespeare vrátil obťažkaný bohatstvom, bol pre nich stále len kupec, ktorému sa jednoducho dobre viedlo v podnikaní.

Ťažko si možno predstaviť, že sa vo vašom susedstve objaví jeden z najslávnejších mužov vtedajšej doby a nikto si to vlastne nevšimne.“ Aj Shakespearova smrť prešla bez akejkoľvek pozornosti.

Zvečnený: Alabastrová postava dramatika z roku 1912 v Kostole Panny Márie v Londýne. Foto: profimedia.sk

Hlboko utajovaný

Niektorým bádateľom je situácia jasná - pod Shakespearovým menom sa skrýva Edward de Vere, gróf z Oxfordu. To on je jediným a pravým autorom rozsiahleho dramatického a básnického diela. Dôkazy? Venoval sa literatúre, písal básne, bol mimoriadne vzdelaný, študoval právo, ovládal jazyky, veľa cestoval a bol obľúbencom kráľovnej Alžbety. Mohol teda múdro písať, dej umiestňovať do rozličných krajín i do rozličných historických období. Poznal aj zákulisie vládnutia, čo mu umožnilo hodnoverne zobrazovať svet okolo trónu. Stačí to ako dôkaz? Pravdaže nie. No ďalším potvrdením jeho autorstva sú príbehy zo Shakespearových diel. Viaceré sám prežil. Prepadli ho piráti (aj Hamleta), svoju ženu neprávom obvinil z cudzoložstva (motív z Othella a ďalších hier), roky viedol spory s milenkinou rodinou (Rómeo a Júlia), zasnúbil sa s dcérou svojho opatrovníka, ako je to aj v dráme Cymbelin... Prečo sa de Vere nehlásil k autorstvu? On, príslušník najvyšších kruhov, by mal predvádzať svoje hry na divadelnej scéne? A ako by sa mal priznať, že to on je autorom množstva satirických scén z prostredia aristokracie a panovníckych dvorov? Bol tak trochu dobrodruh a mal dosť osobných škandálov. Ako sa dostal k Shakespearovmu menu? Jeho bratranec bol údajne Shakespearov milenec. Ubehlo približne sto rokov od úmrtia obidvoch, keď sa na verejnosť dostala správa o autorstve de Vera. Škandálu sa údajne dlho obávali aj jeho potomkovia.

Shakespeare je Shakespeare

V Malej encyklopédii spisovateľov sveta z roku 1978, ktorú zostavili najpovolanejší slovenskí odborníci, sa píše: „Máme dosť dôkazov o tom, že Shakespeare skutočne jestvoval... Svedectvo o jeho pôsobení podáva aj jeho súčasník Francis Meres v diele Palladis Tamia.“ Vyratúva v ňom jeho dvanásť najpopulárnejších hier a pochvalne píše aj o sonetoch. Shakespeara porovnáva s Ovídiom, so Senecom a s Plautom. Spomínajú na neho aj viacerí jeho hereckí kolegovia.

Prvý raz verejne spochybnili Shakespearovo autorstvo v roku 1848. Výskum jeho diel vraj potvrdzuje, že sa na ňom podieľali viacerí. Dodnes svätosväte označili za autorov takmer štyridsať známych i menej známych majstrov pera.

V roku 2010 zapojili vedci do výskumu aj počítače. Potvrdili, že „autorom je jednotlivec a že nejde o kolektívne dielo“. Nik z dramatikov, ktorých dielo sa zachovalo, nebol teda autorom Shakespearových diel - a to vrátane Bacona, Marlowa a de Vera.

A tak si William Shakespeare pokojne odpočíva v kostole Holy Trinity Church v rodnom meste Stratford-upon-Avon. Neďaleko hrobu je jeho busta, na ktorú si údajne sám vymyslel epitaf. Znie: „Drahý priateľu, pre Kristove rany, nevykop/nikdy piesok, ktorý skrýva tento hrob./ Kto tento hrob zachová, nech Boh ho omilostí,/ a nech je preklínaný, kto pohne moje kosti.“


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní