Fascinujúce masky: Benátčania si na nich dajú každoročne záležať. Prilákajú im tisícky turistov.

Zimnú depresiu zaháňa Európa karnevalmi

Bujaré karnevaly, trvajúce v európskych mestách tradične niekoľko týždňov, vrcholia tesne pred Popolcovou stredou. Treba sa vyblázniť pred nadchádzajúcim pôstnym obdobím.

Roky sa na tom nič nezmenilo, hoci sociológovia boli presvedčení, že ľudový sviatok zanikne. Vo vyspelej industriálnej spoločnosti vraj nemá svoje miesto. Lenže práve ľudia žijúci v zajatí stresu cítia potrebu aspoň na chvíľu vypadnúť z monotónneho kolobehu a zažiť niečo nové. A tak sa zdá, že tradícia len tak rýchlo nevymizne.

V Benátkach, Kolíne nad Rýnom, Nice či Maastrichte to i tento rok žije napriek kríze, veď na odviazanie stačí pár priateľov, jedno pivo a doma spichnutý kostým. Škoda, že nevieme lepšie spropagovať naše fašiangy, určite majú na to, aby zaujali a pritiahli zahraničných návštevníkov.

Ako sa stať hviezdou

Benátky sú krásne vždy, no ich návšteva počas karnevalu je nezabudnuteľná. Počas dvoch týždňov sa stávajú domovom ľudí z celého sveta a, naopak, praví Benátčania preplnené mesto húfne opúšťajú. Krivolaké uličky sú plné moderných i historických kostýmov, stretnete tu dámy v trblietavých róbach á la Angelika, ufóna, Tahiťanky i skupinu trestancov.

V gondolách na Canale Grande sa plavia zlaté slnká, v obchode nakupuje sprcha s čertom a predavač pierot sa spokojne usmieva. Pozadu nie sú ani štvornohí miláčikovia, ktorí sa hrdo promenujú s anjelskými krídlami či vo volánikových šatôčkach, aby, samozrejme, ladili s paničkou. Deti sa cítia ako vo sne, keď stretajú postavičky z obľúbených rozprávok, len občas nevedia, či sa radovať, alebo schovávať za maminu sukňu.

Ak sa vyberiete do Benátok, pamätajte, že karneval je určený všetkým, a nebojte sa zamaskovať. Môžete síce byť obyčajným pozorovateľom, no oveľa zaujímavejšie je stať sa na pár dní princeznou či Zorrom. Oslepení bleskmi fotoaparátov zo všetkých strán sa budete cítiť ako najžiadanejšia hollywoodska hviezda. Večer, keď lampy začnú vrhať dlhé tiene, sa na námestiach začína zábava. Všade hrá živá či reprodukovaná hudba. Ľudia z rôznych kútov sveta zabudnú na jazykové bariéry, pochytajú sa za ruky, vytvoria mlynské kolesá alebo dlhého hada a tancujú odušu. Nikde inde sa nevyšantíte takako tu, v romantickom meste na lagúne.

Romantická kulisa: Mesto na lagúne ju tvorí pre svoj karneval. Foto: Tatiana Balajková

Kvetinový dážď

Karneval v Nice sa začína na námestí Massena, kde kráľ a kráľovná oficiálne preberú kľúče od mesta. Obrovské papierové sochy na ňom potom trónia počas celého trvania, teda skoro tri týždne.

Vo vybrané dni sa koná denný a nočný karnevalový sprievod alebo Bataille de fleurs, v preklade Kvetinová bitka, ktorá však bitkou vôbec nie je. Jej hlavnou atrakciou sú vozy, prebohato vyzdobené kvetmi. Prevláda mimóza, ale zazriete aj karafiáty, gerbery, tulipány, ľalie a dokonca i orchidey. Kedysi šlo len o výmenu kytíc na pobavenie turistov, no postupne udalosť prerástla do pompéznej ukážky práce domácich producentov.

Po Anglickej promenáde pomaly putujú umelecké diela, vysoké kovové konštrukcie omotané voňavou flórou a na ich vrchole stoja dievčatá v jedinečných kostýmoch. Mávajú publiku a rozhadzujú kvety najprv z pripravených vedierok, no postupne začnú trhať i tie z vozov. Nad hlavami vám lietajú ruže, kaly a mimózy, ľudia jačia a snažia sa ich chytiť.

Súčasťou sprievodu sú mažoretky, hudobníci, na potešenie obecenstva sporo odeté brazílske tanečnice, jazdci na koňoch či bábiky s vlajúcimi goliermi. Pôsobivou atrakciou sú gigantické balóny rôznych tvarov, ktoré sa zľahka vznášajú nad davom. Drží ich niekoľko vodičov, ktorí ich pomocou šnúr majstrovsky ovládajú.

Ružové lekno: Malo úspech u divákov. Foto: Tatiana Balajková

Diabol nad mestom

Celý tento cirkus obíde promenádu aj druhýkrát, ale už to nie je ono. Prvý raz sa pred vami týčili obrovské hory kvetov, no ku koncu vozy vyzerajú ako ošklbané sliepky. Každé dievča vraj rozhádže okolo stotisíc kvetov! Večer ulice praskajú vo švíkoch. Čaká sa na karnevalový sprievod. Začína sa o deviatej, no ak chcete chytiť dobré miesto, mali by ste sa na chodníku utáboriť už o ôsmej. Domáci to berú s nadhľadom, cudzinci sú občas v bláznivých maskách, najmä alkoholom potúžení Angličania. Deti, zásobené penovými sprejmi, ktoré sa na vzduchu ihneď menia na šnúrky, sprejujú ako besné.

O deviatej sa alegorické vozy, už rozostavené okolo Záhrady Alberta I., dajú do pohybu. Sú to obrovské kolosy, na ktorých mesiace pracovali stovky nadšencov. Každá dielňa sa snaží vyrobiť niečo originálne. Ak vás zaujíma, čo tým chcel autor povedať, musíte si prečítať vysvetlenie v brožúrke k programu. Súčasťou sprievodu sú veľké hlavy, ľudia navlečení do vysokánskych kostýmov - davom pochodujú telefónne búdky, kusy pizze, ale i známe politické osobnosti. Hlavne, aby bola zábava. Tento rok je zasvätený cestovaniu, vládol teda kráľ piatich kontinentov.

Elvis sa baví so syrom

V holandskom Maastrichte sa oficiálne oslavuje tri dni, od nedele do utorka pred Popolcovou stredou. No už v sobotu mestom prechádzajú umelci a hudobné skupiny, ktorých úlohou je dostať všetkých do nálady.

Hoci pôvodne šlo o náboženský sviatok, dnes je karneval skôr príležitosť na veľkú pouličnú párty. Ani nie tak pre turistov ako pre domácich, ktorí na maskách pracujú i niekoľko mesiacov. Ich cieľom však nie je ohúriť, skôr zapojiť sa a pobaviť okolie. V nedeľu ráno vyrazia Holanďania na hlavné námestie Vrijthof, zaplnené stánkami s hranolčekmi, so šiškami, s pivom a cukrovou vatou.

Tu si pápež odhrýza z hamburgera, tam si upír štrngá s pirátom. Je zvláštne vidieť lienku, ako si prikladá k perám fľašu piva. Elvis klebetí so syrom a skupinka bláznov v ružových sukničkách za sebou namiesto psov ťahá žehličky. Žiarivé farby kostýmov vynikajú o to viac, že zimný Maastricht je zahalený do sivého oparu.

Pripadáte si ako u nás na hodoch, ľudia sa stretávajú s rodinou a priateľmi a preberajú novinky, no prihovoria sa i turistom. Otvorené sú všetky bary a reštaurácie, všade sa pije a žije do neskorého večera. Napriek tomu, že mesto sa zmení na jednu obrovskú krčmu, nevidíte opilcov, nikto sa neháda a nebije. Vládne príjemná atmosféra, Holanďania si skrátka svoj sviatok užívajú. Pred vyzdobenými podnikmi vyhrávajú kapely, kto chce, môže sa zahriať i tancom. Popoludní sa uličkami ťahá niekoľkohodinový sprievod alegorických vozov, ktorým cudzinec veľmi nerozumie, ale keď už v sebe máte nejaké to promile, vôbec vám to neprekáža. V Maastrichte je to jednoducho pohoda.

Nech je zábava: Kostýmy si Holanďania chystajú aj niekoľko mesiacov. Foto: Tatiana Balajková

Zverina v Nemecku

V Kolíne nad Rýnom sa oficiálne začína oslavovať už 11. novembra o jedenástej hodine jedenástej minúte, keď primátor symbolicky odovzdá kľúče od mesta princovi karnevalu. No vrcholom sú bláznivé dni vo februári, nazývané aj Piata sezóna.

Šesťdenné šialenstvo sa začína vo štvrtok Karnevalom žien. Na námestí Alter Markt ho otvárajú opäť o jedenástej hodine jedenástej minúte traja patróni - princ, sedliak a krásna panna. V tento deň je Kolín plný žien v kostýmoch, ktoré majú právo mužom strihať kravaty a večer sa koná množstvo maškarných večierkov.

Karneval navštívi každý rok viac ako milión návštevníkov a možno aj preto sa zvrhol na čosi podobné Oktoberfestu. Nadobudla som pocit, že kým počas obyčajných pracovných dní sú Nemci presní, dochvíľni a spoľahliví, počas karnevalu akoby vypli všetky kontrolky. Večer všetko smrdelo, hulákalo, vyrevovalo nemecké ľudovky, chľastalo, kývalo sa a padalo. Kto dopil, šľahol fľašu o zem alebo v bare o stenu. Na chodníkoch bolo skla po členky, ak ste si nedali pozor, mohli ste po jednej prechádzke vyhodiť topánky, kompletne dorezané.

Piatok a sobota pokračujú v rovnakom duchu, nedeľný sprievod patrí školám a záujmovým krúžkom. Zlatým klincom je Ružový pondelok pred Popolcovou stredou, keď Kolínom prechádza niekoľkohodinový sprievod skupín, alegorických vozov a nápaditých masiek. Jeho účastníci rozhadzujú medzi prizerajúcich sa kilá sladkostí, ale aj klobásy a praclíky, a tak si so sebou nezabudnite vziať veľkú tašku.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní