Jaromír Jágr prežil letný románik s moderátorkou Luciou Borhyovou (vpravo). Trval dva mesiace a išlo hlavne o sex. Dnes má Veroniku (vľavo).

Značka: Hlavne nezáväzne! Leto praje krátkym flirtom. Ale je to dobrý nápad?

Leto praje flirtu. So slobodnými aj ženatými.

Horúce letné noci a uvoľnená atmosféra nás priamo navádzajú na románik. Skutočne je to dobrý nápad? Letné lásky sú síce vzrušujúce, ale ľahkovážny flirt sa môže rýchlo zmeniť na smrteľné nebezpečenstvo.

Bezpečné a pohodlné

Zakázané ovocie najlepšie chutí. Táto jeho odroda však nie je vhodná pre všetky ženy. Je určená len pre také, ktoré chcú skutočne nezáväzný vzťah. Tie, ktoré túžia po láske, partnerovi, či dokonca po dieťati a dúfajú, že milenec pre ne zahodí svoj doterajší život, by mali vziať rozum do hrsti a nohy na plecia.

Tridsaťročná Klára v tom má však jasno, preto o vzťahu s mužom starším o pätnásť rokov hovorí veľmi otvorene: „V živote si zakladám hlavne na svojej slobode a nezávislosti. Milencovi nemusím nič vysvetľovať. Ani sa oňho nemusím starať, na to má manželku. Naplno si tak môžeme užívať chvíle, keď sme spolu,“ opisuje atraktívna brunetka.

Trochu iné klady vidí vo vzťahu so ženatým mužom Renáta. Sama je totiž vydatá. „V nudnom manželstve som pre svojho muža len kuchárka a upratovačka. Pre môjho priateľa milenca som niekto, kto ho priťahuje a na koho sa teší. Konečne si pripadám zase ako žiaduca žena. Navyše sa nemusím báť, že by mi chcel ženatý muž rozvrátiť manželstvo. Nestojí totiž ani o rozvrat svojho,“ vysvetľuje Renáta.

Beáte sa zase páči príchuť dobrodružstva a nijako sa netají tým, že má podobných vzťahov viacero. „Bavím sa tým. Pre ženáča som „niečo nové“ a manželka je vlastne od začiatku slabšia súperka. Je to pre mňa pohodlné. Páni si ma chcú udržať, takže sa snažia v sexe aj v pozornosti. Vezmú ma na výlet, kúpia darček. A nemôžu si na mňa robiť žiadne nároky. Nepatrím im,“ smeje sa Beáta a cynicky dodáva, že je to pre ňu druh adrenalínového športu.

Známy sukničkár: Na Leonarda DiCapria ženy letia, aj keď nemá dokonalé telo. Foto: profimedia.sk

Podľa odborníkov na partnerské vzťahy je dnešok dobou singlov, samotárov a osamelých. Možno to nie je v poriadku, ale je to tak. Spôsobili sme si to vraj otvorenosťou v otázkach sexu a väčšou slobodomyseľnosťou.

„Viem si predstaviť, že vzťah so ženáčom môže byť za istých okolností obohacujúci. V niečom môže napríklad nahradiť vzťah s otcom,“ vysvetľuje odborník na vzťahy Peter Šmolka. „Hlúpe však je, keď si slečna nevšíma iné príležitosti.“

S tým súhlasí i psychológ Jan Šikl. „Niektoré ženy sa nechcú viazať, netúžia nikomu patriť a už vôbec by nezniesli, aby sa niekto staral o ne. Vzťah so ženatým mužom je pre ne pohodlné riešenie.“

City na uzde

Výhodou letných nezáväzných dobrodružstiev je istota, že sexi barmanku či atraktívneho plavčíka už nikdy neuvidíme. „Hlavné je, ako hovorievala moja babička, nezabudnúť na dobrú výchovu - a keď už chcete obetovať svoju počestnosť, aspoň neriskujte viac, než je nutné. A to sa netýka len používania kondómov, ale počúvajte inštinkty,“ jednoznačne radí Laura Janáčková z Inštitútu partnerských vzťahov.

Nezadaný: Princ Harry, na snímke s expriateľkou Chelsy Davyovou, sa rád poteší s peknou ženou. Foto: profimedia.sk

Okrem pohlavných chorôb totiž môže byť dovolenkový flirt zdrojom iných zdravotných komplikácií - najčastejším „úrazom“ býva práve zlomené srdce jedného z účastníkov.

„Letné lásky sú skrátka zážitok tu a teraz, nejde o plánovanie budúcnosti s vidinou domčeka na predmestí a kopy rozkošných detí,“ pridáva ďalšiu radu odborníčka.

Mnoho našincov má pritom tendenciu posúvať svoje osobné hranice predovšetkým na exotickej dovolenke. „Chránený sex je podmienkou. Ak predsa len dôjde k opaku, neváhajte po návrate zájsť k lekárovi a požiadať o testy na pohlavné choroby. U žien sa to navyše môže skončiť tehotenstvom. Pamätajte na všetky riziká,“ dodáva koučka partnerských vzťahov Martina Horáková.

Len nakrátko?

Niektorí odborníci hodnotia ukončené letné lásky ako veľmi prínosné z hľadiska spolužitia s trvalým partnerom. Najmä, ak sa vzťah dostal do stereotypu. Ľudia dostanú šancu uvedomiť si napríklad to, že by si mali nájsť viac času jeden na druhého. Všeobecne panuje presvedčenie, že letné lásky majú vždy obmedzenú životnosť.

Podľa odborníkov na partnerské vzťahy sa však môžu skončiť aj svadbou. Šancou, ako nájsť fajn partnera, je napríklad využiť priateľov a usporiadať grilovačku, na ktorú nikto z pozvaných nesmie prísť sám. Vznikne zaujímavá skupina ľudí s veľkým potenciálom na spontánne zoznamovanie.

„Ak je človek rozhodnutý nájsť si nového partnera alebo priateľov, výborným nápadom je zamerať sa na svoje koníčky a záujmy. Ľudia s podobnými záujmami majú väčšiu šancu, že si aj v budúcnosti budú rozumieť,“ potvrdzuje koučka Martina Horáková.

Ideálnym spôsobom, ako spoznať nových ľudí, sú i festivaly. „Kde inde nájdete niekoho, kto počúva rovnakú hudbu alebo preferuje rovnaký štýl života ako vy? Aj pri letnom športe na vás môže čakať zaujímavý človek. Inline korčule, plážový volejbal alebo napríklad minigolf priamo nahrávajú spoznávaniu nových ľudí,“ radí.

Vianočné tipy na darček