Znalci rozoznajú kvalitu: Lacným atramentom sa tetuje len v base

Telá si premenili na plátno a svoje umenie predvádzali v atmosfére kultovej ságy Star Wars. Dostať sa na slovenské Tattoo Wars je pre mnohých umelcov veľká česť.

Stovky pokreslených tiel. Po niektorých sa práve kĺže hrot ostrej ihly a zanecháva po sebe farebné stopy. V niektorých očiach čítame potláčanú bolesť, v iných spokojnosť. Sústredená tvár tetovača sa nenechá nikým vyrušiť.

Takmer šesťdesiat umelcov zo Slovenska, z Česka, Rakúska, Poľska aj Anglicka sa prvú septembrovú sobotu zišlo v Istropolise na treťom ročníku tetovacej šou Tattoo Wars. Súťažili a predvádzali svoje umenie pred početným publikom, ktoré fascinovane sledovalo, ako sa ľudské telo mení na maliarske plátno.

Azda každý návštevník bol poznačený touto svojráznou vášňou, takže nepokreslenú kožu by ste tu hľadali ťažko. „Tatérska vojna“ si na pomoc prizvala Dartha Maula či pilotov impéria a známe postavy z kultovej ságy Star Wars len umocňovali podmanivú atmosféru podujatia plného fantázie a farieb.

Pohlavie si ušetril. Zatiaľ

Grázli? Podvratné živly? Asociáli či len nevyrovnané osobnosti nespokojné s tým, čo im príroda nadelila? Ale kdeže! Jednoducho len iná kultúra so špecifickým vkusom, iným citom pre umenie a pohľadom na ľudské telo.

Za múrmi Istropolisu boli najväčšími frajermi tí najodvážnejší. „Môžem sa s tebou odfotiť?“ pýta sa mladík ďalšieho návštevníka, ktorého tvár by ste pod desivou maskou vkreslenou do kože ťažko hľadali. Väčšina nosa je tmavá, úsmev tetovaním predĺžený do hrozivej grimasy, na spánkoch nápis Hate - Nenávisť.

Zoznámte sa s dvadsaťsedemročným Michalom z Vyškova. S početnými pírsingmi a rozrezaným uchom pútal pozornosť aj medzi svojimi.

„Prvú kerku som si urobil v trinástich rokoch, ale zaujímalo ma to dávno predtým. Rodičia si ju všimli až po týždni, keď som zostal chorý doma v posteli,“ spomína na prvé experimenty chalan, ktorý dnes na Morave patrí medzi kultové osobnosti tetovacieho umenia. Problémové dieťa, neskôr skinhead.

„Mal som veľký problém s učením, dodnes neviem, s akým i sa píše slovo debil,“ usmieva sa. „Keď som mame povedal, že si dám potetovať tvár, súhlasila iba pod podmienkou, že si naozaj otvorím vlastné štúdio. Podarilo sa. Bála sa, že zo mňa nikdy nič nebude, dnes je na mňa hrdá,“ vysvetľuje tetovač, ktorý sa predstavil ako Michal Grázl Sucharda.

Mladík s dokonalými črtami tváre vraj nebol so sebou spokojný. Nuž, proti gustu žiaden dišputát. Najprv si na oholenú hlavu dal vytetovať kalašnikov, postupne pribúdali ďalšie obrázky.

„Kromě vocasu a zadku mám všechno na těle pokérovaný,“ padnú slová, ktoré najlepšie vyznejú v češtine. Ale ubezpečí nás, že časom bude ozdobený aj ten „vocas“ a „zadek“.

Michal prišiel na Tattoo Wars prvý raz. Ako návštevník. Zaujímal sa o špičkové tetovacie strojčeky, ktoré spĺňajú najprísnejšie hygienické podmienky. Myslí si, že na Slovensku sú lepší tetovači než v Česku.

Hoci v Istropolise sa s ním fotili úplne neznámi ľudia, tí na ulici by sa mu zrejme radšej veľkým oblúkom vyhli. Nemajú o ňom dobrú mienku, ale tým sa vôbec netrápi. „Je mi úplne fuk, čo si o mne myslia,“ dodáva.

Povedali by ste o ňom, že zbožňuje svoju mamu, rád chodí na plesy a radšej by mal dievča bez kerky? „Protiklady sa priťahujú. Partneri nemusia mať rovnaké záujmy. Keď napríklad každý počúva inú hudbu, môžu sa vzájomne obohacovať niečím novým,“ vysvetľuje.

Love her, love him

Mladí aj v zrelom veku, ženy, muži, zdraví aj so zdravotným hendikepom. Tetovanie si získava ľudí bez ohľadu na sociálne postavenie či iné odlišnosti. Ruky Braňa Loja sú pokreslené od pleca po zápästie. „Prvú kerku som si dal urobiť po nehode. Jazdil som motokros,“ hovorí 39-ročný Šenkvičan.

Ukazuje nám ľavú ruku. Vášnivý a talentovaný motorkár má na nej dátum nehody, ktorá ho pripútala k invalidnému vozíku. Deviateho augusta 1998 sa Braňovi na jednom z posledných pretekov seriálu majstrovstiev Slovenska v motokrose zmenil život.

Muž, ktorý sa stal v trinástich rokoch juniorským majstrom Československa a neskôr viacnásobným vicemajstrom Slovenska v motokrose, na motorky nezanevrel.

Tetovania na ľavej ruke sú venované tomuto športu - okrem dátumu nehody má na nej aj číslo 2, pod ktorým jazdil, či slovo motokros. O čosi viac šokuje obrázok na ľavom predkolení. Spoza vyhrnutých nohavíc na nás vykukne legendárny krtko z rozprávky. Animovaná postavička na Braňovej nohe má pri krtinci opretý motocykel.

Ani jeho manželka v kerkách nezaostáva. Mimochodom, brali sa pred dvoma rokmi, presne na pätnáste výročie Braňovej nehody. Namiesto obrúčok majú na prstoch oboch rúk vytetované písmená, ktoré spolu vytvárajú slovné spojenie - Love her, Love him - Milujem ju, milujem ho.

S vtákom na nohe

Časový limit súťažiacich pomaly vypršal. Väčšina stolov je prázdna, umelci čistia náradie a dohliadajú na modelky či modelov. „Áno, som už trochu unavený, ležím tu takmer šesť hodín,“ hovorí jeden. Na nohe mu pribudol precízne urobený obrázok člena americkej metalovej kapely Slipknot s typickou hororovou maskou. „Je to spomienka na jedno obdobie môjho života,“ vysvetľuje.

Usmievavý 23-ročný mladík zase púta pozornosť provokačnou holubicou na nohe - namiesto hlavy má penis. Nasmerovaný k ženským ústam s vystrčeným jazykom. Perverzné? Majiteľ tohto obrázka je spokojný. „Holubica vyjadruje nevinnosť, páči sa mi protikladnosť tohto motívu.“

Urastený tetovač Ivan Koribanič z Michaloviec, známy pod prezývkou Korky, má už o devätnástej voľno. Stehno dievčiny po jeho boku zdobí kerka ženy s dvoma prelínajúcimi sa tvárami - jedna spredu, druhá z profilu. Korky sa tetovaním živí vyše desať rokov, na konte má niekoľko ocenení a vo svojej práci obľubuje japonský štýl, ale aj portréty či zvieratá.

Trendy je kvalita

Diela špičkových tetovačov fajnšmekrom vyrážali dych. „Naozaj sa tu zišla elita,“ hovorí Michal Novák, jeden z organizátorov z Rooster Tattoo. Napríklad Samuel Potúček, ktorý obsadil druhé miesto v Miláne, vlaňajší víťaz berlínskej tattoo show Axli nakoniec nedorazil, zostal na misii v Keni.

Dostať sa na slovenské Tattoo Wars je pre mnohých umelcov veľká česť. Dva predchádzajúce ročníky sa osvedčili, tohoročný tiež. „Podarilo sa nám získať vynikajúcich porotcov. Skutočné esá v tejto oblasti,“ dodáva organizátor.

Po dvadsiatej hodine sa teda na pódiu objavil oceňovaný výtvarník, autor komiksov a science-fiction ilustrácií Juraj Mad Maxon, tetovačské legendy Richard Paduch a Peter Bobek a tradične aj Bastard Vlado z Rooster Tattoo.

Víťazov porota vyberala vo viacerých kategóriách, napríklad Najlepšia čierna a sivá Tattoo War, Najlepšia z farebných Tattoo Wars, Najlepšia z realistických Tatoo Wars. Ceny v tvare ruky z keramiky vymodeloval a vypálil Frikou.

„Nemyslím si, že éra tattoo začne upadať. Práve naopak, čoraz viac ľudí si dáva záležať na kvalite,“ tvrdí Michal Novák. A čo je dnes v tetovačskom umení trendy? „Momentálne letia rôzne nápisy. Ale najviac trendy je dobre urobená kerka. Znalci hneď rozoznajú kvalitu.“

Ako sa ho zbaviť

Tí, ktorí sa rozhodli pre tetovanie, majú na to svoje dôvody. A predsa sa stane, že človek s kerkou nie je spokojný. Či už s motívom, alebo kvalitou, alebo len jednoducho musí uvoľniť miesto niečomu inému. Ľudia sa často zbavujú prvých keriek, ktoré už nespĺňajú ich estetickú či inú predstavu.

Najčastejšie sa odstraňujú laserom, ktorý si poradí aj s najhlbším farebným tetovaním. Je to dnes najrozšírenejšia a najbezpečnejšia metóda. Ale i najdrahšia, hoci cena, samozrejme, závisí od veľkosti tetovanej plochy.

Ťažšie sa odstraňujú farebné tetovania. Čierne tetovania absorbujú všetky vlnové dĺžky laserového žiarenia, preto sa odstraňujú najľahšie. Ošetrenie treba zväčša dva-trikrát opakovať. Po zákroku môže byť koža dočasne začervenaná, prípadne vzniknú chrastičky, ktoré sa neskôr odlúpia.

Najčastejšie sa však ľudia nezbavujú tetovania preto, lebo sa im pokreslené telo prestalo páčiť, ale z túžby po novom motíve. Preto takmer všetky tetovacie salóny ponúkajú cover- up, prekrytie starého, často vyblednutého tetovania novým.

Ak ste predsa len nepodľahli tattoo trendom a telo ste si z mladíckej nerozvážnosti ozdobili drobným motívom, ktorého sa chcete navždy zbaviť, môžete si ho dať aj vyrezať skalpelom. Malú ranku vám zašijú, ale zostane po nej jazvička.

Vianočné tipy na darček