Zničí dieťa vzťah? Tieto celebrity rodičovstvo neustáli

Diskusiu na internete rozpútala matka, ktorá dala polročné dieťa spať do inej izby, aby ich s manželom nerušilo pri sexe.

Ničí dieťa partnerský vzťah? Na prvý pohľad absurdná otázka. Napriek tomu sme v súčasnosti čoraz častejšie svedkami hlbokých kríz alebo dokonca rozpadu vzťahov po narodení bábätka. Prečo je to tak a existuje nejaký funkčný návod na „prežitie“? To, či túto skúšku partneri zvládnu, majú podľa odborníkov úplne vo svojich rukách.

Šialený maratón

Narodenie dieťaťa je, samozrejme, predovšetkým radostná udalosť, partnerský život sa však po pôrode ani len náznakom nevracia do „normálnych koľají“. Práve naopak, namiesto očakávaných radovánok a vytúženého pokoja nastáva často šialený maratón prebaľovania, kúpania, kŕmenia, kolísania a nočného nezastaviteľného plaču.

„Kým sme nemali deti, boli sme obaja rovnoprávni. Chodili sme do práce a zarábali, podľa spoločných prianí trávili voľný čas. Po narodení dieťaťa je všetko inak. Ja som zostala doma a visí na mne starostlivosť o dieťa i o domácnosť, manžel sa vracia z práce unavený a pre náš domáci svet nemá pochopenie. Správa sa veľmi sebecky. Keď s ním chcem o tom hovoriť, tvrdí, že problém je vo mne,“ znie v tomto prípade typická ženská spoveď utrápenej matky.

„Po pôrode sa zmenila. Stále sa točí len okolo dieťaťa, ja už ju absolútne nezaujímam. Náš sexuálny život sa úplne skončil, odcudzujeme sa i názorovo, taký vzťah je jednoducho nanič,“ ozýva sa zo strany bezradných mužov.

Áno, narodenie dieťaťa ovplyvní vzťah medzi partnermi - obaja totiž musia od základu zmeniť spôsob života. Muži a ženy však reagujú na túto novú životnú výzvu často rozdielne, čo vedie ku konfliktom.

Prečo to škrípe?

„Obaja sa síce zrazu ocitajú v nových životných úlohách, ale to neznamená, že by pre ne mali odložiť svoje doterajšie roly. Ak sa žena stane matkou na plný úväzok a začne zanedbávať úlohu partnerky, nastáva vážny problém,“ potvrdzuje psychologička Zdena Dušková.

S tým súhlasí aj jej kolegyňa Alex Doležalová: „Muž zrazu vôbec nie je jediný, na koho žena smeruje svoju pozornosť. Okrem toho môže trpieť výkyvmi nálad a odmietať sex. To negatívne pôsobí na muža, na ktorom teraz leží oveľa väčšia zodpovednosť za materiálne zabezpečenie rodiny. Je v strese, cíti sa odstrčený a začne tráviť viac času v práci, s kamarátmi či, v krajnom prípade, s milenkou, kde nachádza pochopenie,“ varuje odborníčka na partnerské vzťahy.

Alex Doležalová má jasno i v tom, akých najčastejších chýb sa partneri po narodení dieťaťa dopúšťajú: „Ženy začínajú muža vnímať len ako zdroj peňazí a fyzickej pomoci, nie ako sexuálneho partnera a parťáka. Muži, naopak, nedokážu poskytnúť podporu unaveným partnerkám či zaťať zuby, keď majú popôrodné výkyvy nálad. Situáciu nezvládnu, vznikajú konflikty,“ varuje uznávaná psychologička.

Dôsledkom je postupné odcudzenie, nenávisť jedného alebo oboch partnerov k dieťaťu, hádky s prarodičmi, depresie, úzkosť, poruchy spánku a vyčerpanie u žien, prepracovanosť a milenecké aféry u mužov, ich nechuť zdržiavať sa doma, pocity, že dieťa bolo chyba, že si tým zničili pekný vzťah.

Potomok tak môže rozvrátiť vzťah - obzvlášť v situácii, ak dieťa „použili“ ako prostriedok na záchranu rozpadávajúceho sa partnerstva. „Ženy si myslia, že prostredníctvom potomka si k sebe chlapov pripútajú, ich reakcia však býva opačná a z tehotných partneriek sa stávajú slobodné mamičky. Dieťa môže prispieť ku koncu vzťahu tiež v prípade, že partneri naň neboli dostatočne zrelí, a tak po narodení dieťaťa jeden z nich alebo obidvaja neunesú zodpovednosť za udržanie rodiny,“ varuje psychologička Alexandra Doležalová.

Pravidlá prežitia

Čo teda robiť, aby nevyprchala zo vzťahu vášeň? Pár týždňov po pôrode zrejme k žiadnym vrcholným sexuálnym zážitkom medzi partnermi nebude dochádzať. Partner by nemal klásť na ženu nesplniteľné požiadavky. „Matka bude unavená z pôrodu a fyzicky veľmi oslabená. Navyše by sa mala v pokoji zahojiť jej poškodená pošvová oblasť,“ vysvetľuje odborníčka Doležalová.

Podľa nej už po šestonedelí by sa ženy mali dať do formy a začať o seba dbať. „Muži sú totiž z popôrodnej situácie často oveľa zmätenejší ako ženy a nevedia, čo sa od nich očakáva. Opraty vzťahu by mali do rúk vziať jednoznačne ženy, ony totiž rozhodujú, ako bude sexuálny život vyzerať,“ radí Alex Doležalová.

Žena by si mala v krízových časoch uvedomiť, že základ a oporu rodiny tvorí ona s partnerom a potom je tu dieťa, ktoré musia spoločnými silami vychovať. „V ideálnom prípade by teda matky nemali stavať dieťa pred partnera, zároveň však netvrdím, že majú dieťa zanedbávať. Je to vždy na individuálnom prístupe ženy a na jej schopnosti svoje city k partnerovi a dieťaťu skoordinovať,“ pripomína Alexandra Doležalová.

Tento názor zatiaľ nemá veľkú podporu novopečených mamičiek. Dôkazom je búrlivá reakcia na blog novinárky, v ktorom obhajovala svoje rozhodnutie premiestniť detskú postieľku do vedľajšej izby. Cítila, že potrebujú s manželom viac súkromia. Spočiatku ju to síce stálo úsilie, aby prebehla k dieťaťu, keď zaplakalo, ale napokon si všetci zvykli.

Dôležitou oblasťou, kde by sa po pôrode mala prejaviť vzájomná podpora, je partnerkino telo. „Nový vzhľad býva pre mnoho žien veľký šok,“ upozorňuje psychologička Zdena Dušková. Prsia zmenia tvar, boky sú širšie, zvyčajne zostanú okolo pása tukové vankúšiky. Máloktorá žena je s tým spokojná. Je nutné, aby jej partner dával najavo, že je pre neho stále príťažlivá. Je jasné, že pobehovanie okolo dieťaťa by mohlo zabrať všetok voľný čas, partneri by sa však mali spojiť a ubrániť si časť partnerského priestoru.

Ak si striktne nevyhradia pravidelný čas len pre seba, partnerský život môže prestať existovať. Najdôležitejšia je ochota dohovoriť sa, a to za každých okolností. Základným predpokladom úspechu je potom snaha druhého pochopiť a, samozrejme, tiež zručnosť odpúšťania.

Na to, aby partneri dokázali jeden druhého pochopiť, niekedy bohato stačí, keď si v duchu na chvíľu vymenia svoje roly. Mužom zvyčajne naskočí husia koža z predstavy celodennej starostlivosti o bábätko a domácnosť, ženy zase v ranom materstve zvyčajne netúžia po stresoch v manželovej firme.

Najväčší problém podľa odborníkov je, ak obidva svety zostanú príliš dlho oddelené. Partneri po určitom čase stratia pochopenie jeden pre druhého, a tým aj chuť na intímnosti. A to predznamenáva definitívny koniec.