Gymnasta: Piaty na bradlách a siedmy na hrazde - Samuel Piasecký na tohtoročných ME v Montpellieri dokázal, že má na slušný londýnsky výsledok.

Zo 46 nominovaných olympionikov do Londýna tvoria nováčikovia presnú polovicu

Slovenská nominácia do Londýna je síce historicky najmenšia, no počet olympijských nováčikov v porovnaní s predchádzajúcimi hrami stúpol.

Kým do Pekingu letelo pred štyrmi rokmi 21 našich debutantov, pri Temži absolvuje svoje prvé vystúpenie pod piatimi kruhmi 23 nováčikov, teda presná polovica nominovaných.

Dukátovej prelom

Nemuseli by byť len do počtu, viacerí majú reálne šance popasovať sa aj o medaily. V Pekingu to z nováčikov dokázala jediná - Zuzana Štefečeková si v trape ako 24-ročná vystrieľala nečakané striebro. V Londýne bude po získaní titulu majsterky sveta jednou z favoritiek. Rovnako ako kajakárka Jana Dukátová. Tá je už trojnásobnou majsterkou sveta i Európy, no na olympiáde nikdy neštartovala. Nezmyselné pravidlo Medzinárodnej kanoistickej federácie, že v každej disciplíne môže štartovať len jeden zástupca krajiny, ju dlhé roky držalo na vedľajšej koľaji, keďže nie a nie poraziť olympijskú víťazku Elenu Kaliskú. Až teraz to 27-ročnej Bratislavčanke v slovenskom minisúboji konečne vyšlo.

Do Londýna ide, doma zostáva Kaliská. „Na začiatku sezóny som chvíľu uvažovala, či sa vôbec niekedy na OH dostanem. Teraz som šťastná a verím, že nesklamem a na Elenine úspechy nadviažem,“ prezradila Dukátová po rozuzlení kvalifi kačnej zápletky. Medailu od nej čaká aj americká agentúra AP. Predpovedá, že práve Dukátová a bratia Hochschornerovci budú jedinými slovenskými olympijskými šampiónmi v Londýne. Naši by si vraj mali doviezť celkovo štyri medaily. Dukátová má však ešte jeden londýnsky sen - stretnúť a odfotiť sa s najrýchlejším šprintérom planéty Jamajčanom Usainom Boltom.

Chmelárov tajný tip

Z ostatných slovenských debutantov môže vysoko rúbať aj cyklista Peter Sagan, ktorý si na práve prebiehajúcej Tour de France napriek 22 rokom počína ako skúsený harcovník. Šéf našich olympionikov František Chmelár do skupiny nádejných debutantov priradil aj džudistu Milana Randla, vlaňajšieho víťaza Svetového pohára vo Venezuele. „Je to môj tajný medailový tip.Len nesmie prvé dve kolá naraziť na nejakých šampiónov. Ak cez ne prejde, možné je všetko,“ povedal nám. Ak by 25-ročný Pezinčan v službách banskobystrickej Dukly predviedol na tatami rovnako spanilú a nečakanú jazdu do fi nále ako Jozef Krnáč pred ôsmimi rokmi v Aténach, určite by nikto neprotestoval. „Hádam sa olympijskej šance nezľaknem,“ nádeja sa Randl, ktorý bude súťažiť v kategórii do 90 kilogramov. Úradujúcim majstrom sveta v nej je Grék Ilias Iliadis, no Randl ho už raz dokázal zdolať.

Plavecký chaos

Pódiové umiestnenie ostatných nováčikov, možno s výnimkou kajakára Petra Gelleho, ktorý v lodi s Erikom Vlčekom oslavoval vlani v maďarskom Szegede senzačný titul majstra sveta, by bolo obrovským, no milým prekvapením. Väčšina z nich si to uvedomuje a žiadne prehnané ciele si nedáva. Plavcov poteší čo i len účasť v semifi nále, čiže medzi šestnástimi najlepšími. Ani jeden z pätice, ktorá si napokon vydobyla miesto v londýnskej nominácii, totiž ostrý A-limit Medzinárodnej plaveckej federácie (FINA) nesplnil. Pokorili len slabší B-limit a potom čakali na ortieľ, či sa medzi 900 vyvolených zmestia. Plaveckí šéfovia udeľovali londýnske miestenky až príliš chaoticky. Tvrdý A-limit, ktorý znamenal automaticky miestenku do olympijského bazéna, zvládlo len 438 plavcov. Ďalších 150 miest išlo pre športovcov rozvojových krajín. A ostatné sa delili medzi B-limitárov systémom, z ktorého sa nedalo odvodiť, či jeho držitelia uspejú, alebo nie.

Najskôr plavecká generalita kývla na súhlas len Bratislavčanke Denise Smolenovej, študujúcej v Dallase. Po odhláškach viacerých reprezentantov iných krajín o pár dní neskôr posunula do Londýna aj štyroch ďalších slovenských reprezentantov. V čase, keď už s tým nikto nepočítal, možno s výnimkou topoľčianskeho prsiara Tomáša Klobučníka. „Martina Moravcová mi hovorila, nech ešte potrénujem, že sa verdikt môže zmeniť. Tak som poslúchol a teraz mám dvojnásobnú radosť. Štvorročná drina nevyšla nazmar,“ vravel 22-ročný plavec, ktorý sa kvalifi koval na 200 metrov prsia, z bratislavského klubu J and T Sport Team. „Mal som ísť na Rysy a Kráľovu hoľu, ale idem do Londýna.“ Jeho oddielová kolegyňa Katarína Filová sa o nominácii dozvedela na dovolenke s rodičmi v Chorvátku. „Šli sme na Mali Lošinj a bola som tam v deň, keď mi tréner Gabo Baran volal, že idem na olympiádu. Hneď som utekala za otcom, či ma odvezie späť.

Na poslednú chvíľu: Plavci sa o nominácii dozvedeli na poslednú chvíľu. Zľava Katarína Filová, Miroslava Syllabová, Denisa Smolenová, Katarína Listopadová a Tomáš Klobučník. Až na Smolenovú zažijú všetci premiéru.Foto: MARIÁN KUNC

Nereptal, olympiáda sa neodmieta,“ vysvetľovala 23-ročná Bratislavčanka, ktorá popláva krauliarsku stovku i dvojstovku. Čerstvá maturantka z Gymnázia Ladislava Sáru v Bratislave 19-ročná Katarína Listopadová brala dodatočnú nomináciu ako satisfakciu. „Pred štyrmi rokmi mi ušiel Peking o dve desatiny sekundy. Aspoň že teraz to vyšlo. Práve som si plávala na Zlatých pieskoch, keď mi to tréner s roztiahnutými rukami radostne oznamoval z brehu. Zobrali ma len na polohovú dvojstovku, čo je málo v porovnaní s ôsmimi disciplínami, ktoré zvyknem na šampionátoch plávať, ale aspoň dačo. Škoda toho týždňa, ktorý som vynechala v domnení, že nikam nejdem. Ale hádam to doženiem,“ verí budúca právnička Listopadová, v devätnástich rokoch najmladšia členka našej výpravy.

Zázrak z Lučenca

Možno najnečakanejším menom v nováčikovskej dvadsiatke je 27-ročný lučenský skokan do výšky Michal Kabelka. Aj jeho samotného splnený A-limit vo februári na mítingu Banskobystrická latka prekvapil. Dovtedy o ňom počul málokto. Štátnice na brnianskej technickej univerzite tak museli počkať, Michal sa začal sústrediť len na olympiádu. Hoci ho potom zabrzdila zlomená kostička na chodidle a ortéza na päť týždňov, doliečil sa a minulý mesiac na majstrovstvách Európy v Helsinkách si výkonom 224 centimetrov vyskákal pekné šieste miesto. V osobnom rekorde pod holým nebom.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní